DEPREM BÖLGESİNDEKİ OSB’LERE OSBÜKbulut ANLATILDI

OSBÜK tarafından deprem bölgesindeki OSB’lerin verilerinin OSBÜKbulut’ta saklanması çalışması kapsamında “OSBÜKbulut Tanıtım Toplantısı” düzenlendi. Deprem bölgesindeki OSB’lere yönelik yapılan toplantıda, yüzde 100 yerli ve milli bulut sistemi olan OSBÜKbulut tanıtılarak, veri güvenliği ile bulut teknolojisi kullanımının önemine vurgu yapıldı.

Toplantıdaki konuşmasına depremde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar dileyerek başlayan OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Günay Güneş, bu ve benzeri felaketlere daha hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi. Depremden OSB’ler ile fabrikaların daha az etkilendiğini kaydeden Güneş, “Artık bilgi çağında yaşıyoruz. Bu kapsamda verilerin kaybolmaması gerekiyor. Biz de bu kapsamda OSBÜK olarak tüm verilerin KVKK’ya uyumlu şekilde bulutta tutulabilmesi için proje başlatmıştık. Şimdi ise yönetim olarak OSBÜKbulut’u deprem bölgesindeki 61 OSB’mize açtık. 1 yılın bedelini OSBÜK karşılayacak şekilde OSB’lerimiz tüm verilerini kendilerine ayrılan alanda tutabilecekler” dedi. OSBÜKbulut’un yüzde 100 yerli ve milli bulut sistemi olduğunu, buluta yüklenen verilere 7/24 ulaşılabileceğini söyleyen Günay Güneş, konuşmasının sonunda OSBÜKbulut’u tüm OSB’lerin kullanması çağrısında bulundu.

OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Günay Güneş’in konuşmasının ardından OSBÜKbulut’u tanıtım bölümünde DIVVYDRIVE AŞ Genel Müdürü Yusuf Tulğar, doğal afetlerin veri güvenliği açısından önemini anlatarak, bulut teknolojisine geçişin zorunluluk olduğunu söyledi. Doğal afetler gibi pek çok nedenin, verileri lokal bölgede tutma açısından risk taşıdığını ifade eden Tulğar, OSBÜKbulut’un altyapısı, sunduğu hizmetler, avantajları ve nasıl kullanılabileceğine ilişkin bilgiler verdi.

Toplantı katılımcıların sorularının yanıtlandırılmasının ardından sona erdi.

 

OSBÜKbulut, DEPREM BÖLGESİNDEKİ OSB’LERİN HİZMETİNE SUNULMUŞTU

Depremden etkilenen 11 ildeki 61 OSB’nin tüm verilerinin yüzde 100 yerli ve milli bulut sistemi olan OSBÜKbulut’ta saklanması için OSBÜK tarafından çalışma başlatılmış, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, deprem bölgesindeki OSB’lere tanımlanan barınma kapasitelerinin ilk bir yıllık maliyetini ise OSBÜK’ün karşılayacağını açıklamıştı. Hayata geçirilen uygulamayla deprem bölgesindeki 38 işletme aşamasındaki OSB’ye 250’şer GB, 23 işletme aşamasına geçmemiş OSB için de 25’er GB alan tahsis edilmişti.

FOTO GALERİ