BAŞKAN KÜTÜKCÜ, EGE BÖLGESİ OSB’LERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Ege Bölge Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Fatih Turan ile bölgedeki 59 OSB’nin başkan ve bölge müdürleri katıldı. Toplantının açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Ege Bölgesi’ndeki OSB’lerin tüm zorlu şartlara rağmen sanayi üretimini artırmayı başardığını vurguladı.

Kütükcü, OSBÜK olarak OSB’lerin sorunlarını ve taleplerini çok yakından takip ettiklerini, OSBÜK’e son 1 yılda OSB’lerden gelen 435 talebin tamamının takibinin yapıldığını belirtti.  Ege Bölgesi OSB’lerinin de bölgenin kalkınmasında kritik önemde olduğuna dikkat çeken Kütükcü, bölgedeki 8 ilde 59 organize sanayi bölgesinin bulunduğunu, bunların 45’inin işletme aşamasında olduğunu kaydetti.

Kütükcü, “Ege Bölgesi’ndeki OSB’lerimiz 3 bin 800’ün üzerindeki fabrikada 290 bin kişiye doğrudan istihdam sağlıyor. Sanayi alanı olarak da 16 bin 634 hektar OSB alanı ile toplam OSB alanı içerisinde bölgemiz 3. sırada yer alıyor. Ege Bölgemizin yatırım, üretim ve ihracat iştahı da son derece yüksek. Bölgedeki OSB’lerimiz 2021 yılını ortalama yüzde 12.5 elektrik tüketim artışı yani üretim artışı ile tamamladı. Bu yılın ilk çeyreğinde ise bölge OSB’lerimizdeki üretim artışı yüzde 5’in üzerinde gerçekleşti. Yine bölge OSB’lerimizde son 2 yılda 500’ü aşkın yeni fabrika kuruldu, 50 bin üzerinde yeni istihdam oluştu. Pandemiye, enerji ve hammadde başta olmak üzere her alanda olağanüstü artan maliyetlere rağmen üretimde ve istihdamda yaşanan bu artış çok kıymetli” şeklinde konuştu.

 

EGE BÖLGESİ’Nİ TARIM VE TARIMSAL SANAYİDE TDİOSB’LER DESTEKLEYECEK

Ege Bölgesi’nin tarımsal üretim ve ihracatta da çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayarak, bölgede kurulan tarıma dayalı ihtisas OSB’lere dikkat çeken Kütükcü, sözlerini şöyle tamamladı: “Ege bölgemiz İzmir, Manisa ve Denizli’nin öncülüğünde 25 milyar dolara ulaşan ihracat ile Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 11’ini gerçekleştirdi. Sadece geçtiğimiz yıl 5 milyar doların üzerinde tarımsal ürün ihracatı yaparak, Türkiye’nin tarım ürünleri ihracatının yüzde 22’sini tek başına gerçekleştirdi. Tarımsal ihracatta Türkiye şampiyonu olan bölgemiz, bu şampiyonluğu korumakta son derece kararlı adımlar atıyor. Aydın Efeler, İzmir Bayındır, İzmir Dikili, İzmir Kınık ve Kütahya Simav’da son 3 yılda 5 TDİOSB daha kuruldu. Denizli Sarayköy’de zaten işletmede olan TDİOSB de üretimini sürdürüyor. Böylece bölgede TDİOSB sayısı 6’ya ulaştı. Yeni kurulan TDİSOB’lerin işletmeye geçmesiyle Ege’nin tarımsal üretimindeki gücü de ihracatı da daha da güçlenecek.”

 

OSB’LERİN HER ÖNERİSİ BAKANLIK İÇİN YENİ BİR ÇALIŞMA ALANI

Bölge toplantıları sayesinde OSB’lerden gelen talepleri değerlendirme fırsatı yakaladıklarını söyleyen Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise, özellikle enerji konusunun gündemde olduğuna dikkati çekerek, bu konudaki adımlar hakkında değerlendirmeler yaptı. Büyükdede, OSB’lerden gelen her önerinin Bakanlık için yeni bir çalışma alanı olduğunu ifade ederek, bölge toplantılarının önemine değindi. Büyükdede, Enerji İzleme Sistemi ile ilgili de kurulum yapmayan OSB’lerin çalışmalarının hızlanması gerektiğini sözlerine ekledi. 

Konuşmaların ardından OSB’lerin talepleri istişare edildi.

FOTO GALERİ