OSB’LER DEPREM BÖLGESİ İÇİN SeferBİR OLDU

Türkiye’nin 81 ilindeki organize sanayi bölgeleri deprem bölgesi için SeferBİR oldu. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, depremin ilk anından itibaren bölgede yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerinin altını çizerek, “OSB’lerimizle birlikte şu ana kadar 10 ilimize; gıda, su, temel ihtiyaç malzemesi, jeneratör, ısıtıcı, tüp, hijyenik malzeme, ilaç, battaniye gibi malzemelerle dolu 932 TIR’ı ulaştırdık” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve OSBÜK koordinasyonuyla yürütülen çalışmalar kapsamında bölgeye ayrıca OSB’ler tarafından arama kurtarma faaliyetlerinde ve diğer teknik çalışmalarda kullanmak üzere binin üzerinde insan kaynağı gönderildiğini, çok sayıda itfaiye aracı, konteyner, sahra mutfağının şu anda deprem bölgesinde görevde olduğunu belirten Kütükcü, “Tüm bunların yanı sıra deprem bölgesi ve çevresindeki birçok OSB’miz açık ve kapalı alanlarını hem konaklama hem de lojistik alan olarak tahsis etmiş durumda. Deprem Bölgesi’ndeki OSB’lerimiz günlük 800 bin kardeşimize de sıcak yemek veriyor. Ayrıca OSB’lerimiz konteyner yaşam alanı projeleri de yürütüyor” dedi.

 

ÖNCELİKLİ 5 İLDEKİ OSB’LER EŞLEŞTİRİLDİ

Ayrıca deprem bölgesinin yaralarını daha koordineli ve etkin çözmek amacıyla depremden en fazla etkilenen 5 İl; Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’daki 23 OSB; OSBÜK’ün yaptığı çalışmalar, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onayı ile diğer OSB’lerle eşleştirildi.

Yapılan eşleştirme çalışmasıyla ilgili bilgi veren OSBÜK Başkanı Kütükcü şunları söyledi: “Organize sanayi bölgelerimiz deprem bölgemizle ilgili SeferBİR olmuş durumda. İlk andan itibaren yüreğimiz ve tüm imkanlarımızı kardeşlerimiz için seferber ederek, sahada pek çok yardım çalışması yürüttük, yürütmeye devam ediyoruz. Ancak bu süreç uzun soluklu bir süreç. Onun için bölgedeki yaralarımızın daha etkili ve kalıcı bir şekilde çözülmesine katkı verecek bir eşleştirme çalışması yaptık.  Bu çalışmamıza göre, depremden en fazla etkilenen 5 ilimizdeki 23 OSB’miz, kendi şehirlerindeki ihtiyaçları öncelikli olarak eşleştirildikleri OSB’lerle irtibat halinde gidermeye çalışacaklar. Bu illerden sorumlu olarak görevlendirdiğimiz OSBÜK Yönetim Kurulu Üyelerimiz de süreci takip edecek. Böylece yardımların etkinliğini ve koordinasyonunu artırmayı hedefliyoruz. Bunun yanı sıra, bu eşleştirmeye bağlı kalmaksızın yapılacak her türlü yardım ve destek zaten OSB'lerimiz ve katılımcılarımız tarafından yerine getirilmeye devam ediyor.” 
FOTO GALERİ