OSB’LERE ALMANYA’NIN YATIRIM FIRSATLARI ANLATILDI

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından düzenlenen toplantıda Almanya’nın ticaret ve yatırım fırsatları anlatıldı. Toplantıda OSBÜK Başkan Yardımcısı Seyit Ardıç, OSB’lerin hedefinin Türkiye’nin sanayi üretimini sürekli geliştirmek olduğunu söylerken, Berlin Ticaret Müşavirleri Abdullah Soylu ile Berrak Bilgen Beşergil de Almanya’da yatırım için öncelikli sektörler hakkında bilgiler verdi.

Toplantının açılışında konuşan OSBÜK Başkan Yardımcısı Seyit Ardıç, Türkiye’nin ihracatta 2021’de iyi bir yükseliş ivmesi yakaladığını ve bu ivmenin 2022’de de devam ettiğini vurguladı. 2022 yılının Mart ayı ihracatının 2021 yılı Mart ayına göre yüzde 19,8 arttığını kaydeden Ardıç, “2022 yılı ilk çeyrek verilerine göre Almanya ülke bazlı bakıldığında 4.9 milyar dolar ile en fazla ihracat yaptığımız ilk 10 ülke içerisinde birinci sırada yer almaktadır” dedi.

 

OSBÜK’ÜN İHRACATA YÖNELİK TOPLANTILARI DEVAM EDECEK

OSBÜK’ün OSB’lerin yeni pazarlara ulaşması ve ihracatlarını artırabilmesi için yaptığı çalışmalara değinen Ardıç, 2021 yılında “Ticaret ve Yatırım Fırsatları” toplantıları kapsamında OSB’lerin 6 farklı ülke hakkında bilgilendirildiğini, 2022 yılında da bu toplantıların devam ettiğini söyledi. Ardıç, OSBÜK’ün Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri ile 2021 yılından bugüne toplam 38 toplantıda 39 bin kişiye ulaştığını söyledi. OSB’lerin her geçen gün büyüyen ve gelişen bir yapıya sahip olduğunu belirten Ardıç, organize sanayi bölgelerinin Türk sanayisine katkısının devam ettiğine vurgu yaparak sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’nin 81 ilinde 334’ü Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı, 32’si Tarım ve Orman Bakanlığı onaylı olmak üzere 366 OSB ile Türkiye’nin ihracatını omuzluyoruz. OSB’lerle hedefimiz ülkemizin sanayi üretimini sürekli olarak geliştirmektir.”

 

ALMANYA’YA İHRACATTA ÖNCELİKLİ SEKTÖRLER ANLATILDI

Toplantının bilgilendirme bölümünde Berlin Ticaret Müşaviri Abdullah Soylu, Almanya’nın eyaletlere ayrıldığını, iş ve yatırım planlamasında her bir eyaletin ayrı ülke gibi değerlendirilmesi gerektiği bilgisini verdi. Soylu, Alman sanayisinde otomobil, makine, kimya, elektrik-elektronik ve gıda endüstrisinin önde gelen sektörler olduğunu dile getirerek, “Türkiye’nin Almanya’ya ihracatında hazır giyim, motorlu taşıtlar ve parçaları, makinalar, gıda ve yem ile metal ürünleri önceliklidir. Ayrıca metal ürünleri ve metalden eşya, elektrikli makine ve cihazlar, mobilyalar ve yapı malzemeleri Türkiye’nin Almanya’ya mal ihracatında, turizm ve sağlık, taşımacılık, sigorta ve yaşlı bakım hizmetleri de hizmet ihracatında önemli sektörlerdir” diye konuştu.

Berlin Ticaret Müşaviri Berrak Bilgen Beşergil ise, Türkiye ve Almanya arasındaki yatırım ilişkilerini anlattı. Beşergil, ülkeye yatırımda potansiyel sektörleri ise şu şekilde sıraladı: “Yazılım ve bilişim, ulaştırma, lojistik ve depolama, elektronik ev eşyaları ve mutfak eşyaları, tekstil ve hazır giyim, mobilya, inşaat ve altyapı, gıda ve konserve ürünleri ve makine endüstrisi.”

FOTO GALERİ