OSB’LER DİJİTAL DÖNÜŞÜMDE TÜRK SANAYİSİNİN LOKOMOTİFİ OLACAK

OSBÜK ile MEXT Dijital Dönüşüm ve Yetkinlik Gelişim Merkezi arasında bir iş birliği protokolü imzalandı. OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Günay Güneş ve MEXT Teknoloji Merkezi Grup Direktörü Efe Erdem’in imzalarını attığı protokolle, OSB’ler ile OSB sanayicisine teknolojinin farklı pek çok alanında eğitimler düzenlenecek.

Organize sanayi bölgelerinin teknolojik gelişimi ve rekabetçi üretiminde dijitalin daha etkin şekilde kullanılmasına katkı sağlayacak iş birliğinin protokolü İstanbul’daki MEXT Dijital Dönüşüm ve Yetkinlik Gelişim Merkezi’nde imzalandı. İmza töreninin açılışında konuşan OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Günay Güneş, “Hedefimiz dijital dönüşümde Türk sanayisine lokomotif olmak” ifadesini kullanırken, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası Genel Sekreteri Fatih Ay da “Ortak amacımız imalat sanayimizin dijital dönüşümünü hızlandırmak” dedi.


OSB’LER SANAYİ ÜRETİMİNDE LOKOMOTİF OLMAYI BAŞARDI

Teknolojik gelişim ve dijitalleşmenin günümüz dünyasında kritik bir yere sahip olduğunu ifade eden OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Günay Güneş, bu sürecin çok hızlı şekilde dönüştüğünü ve maddi olarak da önemli boyutlara ulaştığını vurguladı. Teknoloji alanında sürekli güncel kalınması gerektiğinin altını çizen Güneş, OSB’ler ile işletmelerindeki bilişim ve IT personellerinin desteklenmesinin önemine dikkati çekti. Organize Sanayi Bölgelerinde rekabetçi üretim ve teknolojik donanım gibi konularda önemli adımların atıldığını belirten Güneş, “Ülkemizde bulunan toplam bin 261 AR-GE Merkezinin 580’i, toplam 319 Tasarım Merkezinin 116’sı OSB’lerimizin içerisinde yer alıyor. Bu merkezlerimizde bir yandan ülkemizin teknolojik gelişim kapasitesini artırıyor, bir yandan da işletmelerimizin daha nitelikli projeler üretmesine imkân sağlıyoruz. Bugün sayıları 390’ı aşan OSB’lerimizde, 2 milyon 500 bin istihdama ulaştık. Türkiye’nin sanayi üretiminin yüzde 45’ini gerçekleştiren ve sanayideki toplam istihdamın yarısını bünyesinde barındıran OSB’lerimiz, sanayi üretiminde lokomotif olmayı başarmış durumda” dedi.


OSB’LER DİJİTAL’DE DE TÜRK SANAYİSİNİN LOKOMOTİFİ OLACAK

“OSBÜK’ün olarak OSBÜKbulut, OSBÜKnet ve Enerji İzleme Sistemi gibi hayata geçirdiğimiz projelerle OSB’lere iş süreçlerini basitleştirme ve veri güvenliğinde büyük kolaylıklar sağladık” diye konuşan Güneş, şunları söyledi: “OSB’ler olarak sanayi üretiminde nasıl büyük bir başarı ortaya koymuşsak, dijital dönüşümde de Türk sanayisine lokomotiflik etmek hedefi ile çalışıyoruz. OSB’lerimizin, firmalarımızın ve bu alanda üstün gayret gösteren personellerimizin bunu başaracağına yürekten inanıyorum. Bu başarının temel basamağının eğitim olduğu düşüncesindeyim. Bu alanda daha önce OSB’lerimizde bin dijital elçi yetiştirmiştik. Şimdi ise yaptığımız bu eğitimlere MEXT ile de daha güçlü şekilde devam etmek istiyoruz. Türkiye’nin üreten gücü OSB’lerimizdeki 67 binden fazla işletmemizi teknolojik alanda daha fazla bilgilendirerek, gelişimlerini destekleyeceğiz. İşte bu protokol ile Teknolojik Dönüşüm Farkındalığı Programı’nı hayata geçirip, hem OSB’lerimizi hem de firmalarımızı teknolojik dönüşüm yolculuğunda yalnız bırakmıyoruz.”


"ORTAK AMACIMIZ İMALAT SANAYİMİZİN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜNÜ HIZLANDIRMAK"

MEXT’in ülke sanayisinin dijital dönüşümünün amiral gemisi olduğunu ifade eden Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası Genel Sekreteri Fatih Ay, teknolojik dönüşümün sağlanmasının imalat sanayi için küresel rekabette çok önemli olduğunu vurguladı. Bu konuda OSBÜK ile verimli bir iş birliğine imza atıldığını kaydeden Ay, “Ortak amacımız imalat sanayimizin dijital dönüşümünü hızlandırmak. Bu kapsamda OSB’lerimiz, ülkemizde imalat sanayisinin gelişiminde önemli bir yere sahip. Ayrıca OSB’ler planlı sanayileşmemizin de temel yapı taşı konumunda. Sendikamızın 263 üyesinin yüzde 40’ı da OSB’ler içinde faaliyet gösteren firmalardan oluşuyor. Bu anlamda, OSB’lerin çatı kuruluşu OSBÜK ile iş birliğimiz bizim için çok kıymetli. OSBÜK ile çalışmalarımız kapsamında bugüne kadar 13’ten fazla OSB firması MEXT’i ziyaret etti. Bu ziyaretlerde 150’ye yakın firmaya hizmetlerimizi direkt aktarma fırsatı bulduk. Bu firmaların yüzde 30’u ile değerli iş birliği fırsatları yakaladık. Tüm bu ziyaret ve diyaloglardan edindiğimiz öğrenimlerle de, ‘Teknolojik Dönüşüm Farkındalığı Programı’nı OSBÜK ile sanayicimize özel olarak hazırladık” şeklinde konuştu.

İmzalanan protokolün ardından MEXT Teknoloji Merkezi Grup Direktörü Efe Erdem, MEXT Dijital Dönüşüm ve Yetkinlik Gelişim Merkezini anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından MEXT Eğitim ve Gelişim Direktörü Merve Ergin Tosun, OSBÜK ile MEXT arasındaki iş birliğinin temeli olan “Teknolojik Dönüşüm Farkındalığı Programı”nın ayrıntılarını anlattı. 

Programın devamında MEXT Teknoloji Merkezi Grup Direktörü Efe Erdem’in moderatörlüğünde, panelistler Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Arkan, Anadolu Isuzu Fabrika Direktörü Bora İzmirlioğlu ve Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Fabrika Müdürü Tayfun Gökşen’in katılımıyla Teknolojik Dönüşüm Farkındalığı Semineri düzenlendi.

FOTO GALERİ