YEŞİL OSB SERTİFİKASYON SİSTEMİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ - OSBÜK - OSBÜK

YEŞİL OSB SERTİFİKASYON SİSTEMİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

14-09-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Yeşil OSB Sertifikasyon Sistemi ve Taslak Performans Göstergeleri Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. Yeşil OSB ve Yeşil Endüstri Bölgesi Sertifikasyon sistemi hakkında bilgilerin verildiği toplantı OSB’lerin yoğun ilgisi ile gerçekleştirildi.

Çevrimiçi yapılan toplantının selamlama konuşmasını Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Plan ve Program Daire Başkanı Orhan Kılınç yaptı.

 

Yeşil OSB Sertifikasyon Sistemi anlatıldı

Toplantıda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Uzmanı Cihan Usta, Yeşil OSB Sertifikasyon Sistemi ve Taslak Performans Göstergeleri isimli bir sunum gerçekleştirdi. Usta sunumda, Yeşil OSB Projesi çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Proje kapsamında önerilen 5 başlığın olduğunu aktaran Usta, “Projede öncelikle OSB’lerin geliştirilmesi ve yönetimine ilişkin mevzuatsal çerçeve içinde Yeşil OSB ve ilgili kavramlar tanımlanacak. Daha sonra OSB’lerin uymaları gereken ön koşullar belirlenecek. Yeşil OSB’ler için yeşil performans izleme göstergeleri oluşturulacak ve Yeşil OSB Performansı sertifikasyonu için gerekli mekanizmalar oluşturulacak. Yapılacak puanlama sonucunda platin, altın, gümüş veya bronz sertifikalar verilecek. Bir diğer adımda ise Yeşil performans önlemlerinin Yeşil OSB’lerde teşvik edilmesini, yönetilmesini ve izlenmesini sağlamak için OSB’nin yönetsel ve idari organlarının rollerini ve sorumlulukları genişletilecek” diye konuştu.

Usta ayrıca sertifikasyon sisteminin nasıl yapılacağına ilişkin mevzuat değişiklikleri, çevresel, ekonomik, sosyal ve yönetim performans göstergeleri hakkında bilgiler verdi. Sunum bitiminde konu hakkında firma ve OSB’lerle göstergeler istişare edilirken, sorularda yanıtlandı.