OSBÜK AKDENİZ BÖLGE TOPLANTISI YAPILDI


OSBÜK Akdeniz Bölge Toplantısı gerçekleştirildi. OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü’nün konuşması ile başlayan toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Fatih Turan ile bölgedeki OSB’lerin başkan ve bölge müdürleri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Akdeniz Bölgesi’nin turizmin yanı sıra, sanayi üretiminde ve tarımsal üretimde de Türkiye’nin taşıyıcı kolonlarından birisi olduğunu vurguladı. Akdeniz Bölgesi’nde 37 organize sanayi bölgesi olduğunu ve bu OSB’lerin Türkiye’deki toplam OSB alanının yüzde 10’unu oluşturduğunu ifade eden Kütükcü, “Akdeniz bölgemizin yatırım ve üretim iştahı bütün olumsuz şartlara rağmen son derece yüksek. Biz bu iştahı Türkiye’nin geleceği olarak görüyoruz. Ayrıca Akdeniz Bölgemizdeki tüm illerimiz ihracatta da yükselen bir ivme ile yoluna devam ediyor. Bu yükseliş ivmesinde organize sanayi bölgelerimiz kritik rol oynuyor. Bölgedeki organize sanayi bölgelerimizde bin 700’e yakın sanayi tesisimiz 120 binin üzerinde doğrudan istihdam sağlıyor” dedi.

OSBÜK olarak organize sanayi bölgelerinin tüm taleplerini alarak, ilgili kurumlarla paylaştıklarını ve takibini yaptıklarını anlatan Kütükcü, son bir yılda OSB’lerden gelen 435 talebin tamamının takibinin yapıldığını kaydetti.

Kütükcü, organize sanayi bölgelerinin kurumsal hizmet kapasitelerini ve sanayi üretimlerini artıracak çalışmalar yaptıklarını, bunların yanı sıra OSB’lerde yürütülen genişleme çalışmalarını da yakından takip ettiklerini vurgulayarak, Türkiye’nin yeni yatırımlar için, yeni planlı sanayi alanları üretmek zorunda olduğunun altını çizdi.

 

BAKANLIK, OSBÜK VE OSB’LER BİR AİLE

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise, bölge toplantıları sayesinde Ramazan ayı içerisinde Türkiye’nin 7 bölgesinde bulunan OSB’lerle bir araya geleceklerini söyledi. OSB’lerin taleplerinin dinlenmesi ve çözüm üretilmesi için Bakanlık olarak çalışmaların devam ettiğini anlatan Büyükdede, başta enerji olmak üzere diğer tüm konularda çözüm üretmeye gayret ettiklerini belirterek, sorunların birlikte çözülebileceğini vurguladı. Büyükdede, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, OSBÜK ve OSB’lerin bir aile olduğunu söyleyerek, düzenlenen toplantı için OSBÜK’e de teşekkür etti. Büyükdede, ayrıca tüm OSB’lerde kurulacak Enerji İzleme Sistemi çalışmalarını takip ettiklerini söyleyerek, henüz kurulumunu tamamlamayan OSB’lerin gereken çalışmaları yapmasının önemli olduğunu vurguladı.

Toplantı OSB’lerin taleplerinin istişare edilmesi ile tamamlandı.