OSB’LER ANADOLU’NUN KALKINMA HİKAYESİNDE BAŞAKTÖR HALİNE GELDİ


OSBÜK İç Anadolu Bölge Toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan OSBÜK Başkanı Kütükcü, OSB’lerin Anadolu’nun kalkınma hikayesinin başaktörü haline geldiğini vurguladı.

OSBÜK İç Anadolu Bölge Toplantısına Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Fatih Turan ile bölgedeki 61 OSB’nin başkan ve bölge müdürleri katıldı. Toplantının açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSBÜK bölge toplantılarına İç Anadolu Bölgesi OSB’leri ile başladıklarını, kısa süre içerisinde diğer bölge toplantılarını da yaparak Türkiye’deki tüm OSB’lerle online ortamda bir araya geleceklerini söyledi.  

 

BÖLGEDEKİ OSB’LERDE İSTİHDAM 500 BİNE ULAŞTI

Bölgelerin kalkınmasında organize sanayi bölgelerinin çok önemli yeri olduğunun altını çizen Kütükcü, İç Anadolu Bölgesi’ndeki OSB’lerin de bölgenin ekonomik kalkınmasına öncülük ettiğini vurguladı. Kütükcü, “İç Anadolu Bölgemizdeki 13 şehrimiz, 61 organize sanayi bölgesi kurmuş ve bunların 43’ünü de işletmeye almış durumda. Bölgedeki organize sanayi bölgelerimizde fabrika sayısı 16 bine, istihdam ise 500 bine ulaştı. Yine ihracat tarafına baktığımızda 2020’de 14 milyar dolar ihracat yapan İç Anadolu Bölgesi, geçtiğimiz yıl 3.7 milyar dolar artışla 17.7 milyar dolar seviyesine ulaştı. Bölgemiz Türkiye’nin toplam ihracatından yüzde 9 pay alıyor ve bu takdire şayan bir başarı. Ancak bölgedeki tüm şehirlerimizin ihracatını geliştirmek için hep birlikte daha fazla çalışmalıyız” diye konuştu.

Konuşmasında OSBÜK’ün OSB’lerin yeni pazarlara ulaşması ve ihracatını artırması için yaptığı çalışmalara da değinen Kütükcü, “Geçtiğimiz yıldan bu yana Ticaret Bakanlığımız, TOBB ve TİM iş birliğinde, İç Anadolu Bölgemiz dahil tüm organize sanayi bölgelerimize yönelik online 38 dış ticaret bilgilendirme semineri düzenledik. Bu seminerlere OSB’lerimizden, sanayicilerimizden 39 binin üzerinde katılımcı oldu. İnşallah bu dış ticaret bilgilendirme seminerlerimiz, bu yılsonuna kadar da devam edecek. Yine OSB ve OSB sanayicilerimizi ticaret müşavirlerimizle buluşturarak, ülkelerin yatırım ve ihracat imkanları ile ilgili bilgilendirmeler yaptık” dedi.

 

OSBÜK, SORUNLARA ÇÖZÜM ÜRETEN GÜÇLÜ BİR PAYDAŞ HALİNE GELDİ

Kütükcü, toplantıda OSB’lerin sorun ve talepleri ile ilgili yoğun olarak çalıştıklarını anlattı. Son 1 yılda OSBÜK’e OSB’lerden doğal gaz tarifeleri, enerji izleme sistemi, YEKDEM bedeli, GES gibi pek çok başlıkta 435 talebin geldiğini ve bu taleplerin tamamının takiplerinin yapıldığını aktaran Kütükcü, şunları söyledi: “Bu talepleri Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız başta olmak üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızla, EPDK, BOTAŞ gibi kurumlarımızla paylaşarak, takibini yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. OSBÜK, organize sanayi bölgelerimizle sanayinin sorunlarına çözüm üreten güçlü bir paydaş haline geldi. En son OSB Uygulama Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle bizim de taleplerimiz arasında yer alan başlıklarda son derece önemli düzenlemeler yapıldı. Organize sanayi bölgelerimizde güneş enerjisine dayalı enerji üretim tesislerinin sanayi parselinin en fazla yüzde 25’ine kadar yapılabileceğine ilişkin sınırlama kaldırıldı. OSB’lerde ortak kullanım alanı ile hizmet ve destek alanı parsellerinde birleşme ve bölünme işlemlerinin yapılmasının usulü belirlendi. Yine aynı yönetmelikle, OSB’lerde parsel tahsis hakkı, şirketlerde kısmi bölünme gibi konularda da yeni düzenlemeler yapıldı. Ben tüm bu düzenlemeler için başta Bakanımız Mustafa Varank olmak üzere bakan yardımcılarımıza teşekkür ediyorum.”

Kütükcü, elektrik ve doğal gazda artan fiyatların ve kademeli tarife uygulamasının OSB sanayicilerini zorladığını, OSBÜK olarak bu konuyu çok yakından takip ettiklerini ifade ederek, EPDK ve BOTAŞ ile görüşmelerin devam ettiğini sözlerine ekledi.

 

İÇ ANADOLU BÖLGESİNDEKİ OSB’LERİN DOLULUK ORANLARI ARTIYOR

Düzenlenen toplantı için OSBÜK’e teşekkür eden Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise, İç Anadolu Bölgesi’ndeki OSB’lerin önemli ölçüde gelişim gösterdiğini ifade etti. OSB’lerin kapasitelerini artırmak için çalıştıklarını söyleyen Büyükdede, OSB’lerden bu konuda ciddi şekilde talep geldiğini, bu durumun sevindirici olduğunu anlatarak, “Bölgedeki OSB’lerimizin günden güne doluluk oranlarının yukarıya çekildiğini izliyoruz. Önümüzdeki dönemde de büyük bir gelişim göstereceğine inanıyoruz” diye konuştu. Büyükdede, enerji başta olmak üzere OSB Yönetmeliği ve OSB Kanunu üzerinde çalışmaların devam ettiğini de söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı talimatıyla, OSBÜK tarafından OSB’lerde kurulumu devam eden Enerji İzleme Sistemi ile ilgili çalışmaları takip ettiklerini ifade eden Büyükdede, Sistemin hayata geçmesinin önemli olduğuna vurgu yaptı. Büyükdede, Sisteme dahil olmayan OSB’lerin çalışmalarını bir an önce tamamlaması gerektiğinin altını çizdi. 

Toplantı, OSB Başkanları ve bölge müdürlerinin taleplerinin istişare edilmesi ile sona erdi.