BAŞKAN KÜTÜKCÜ, DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ OSB’LERİ İLE BİR ARAYA GELDİ


OSBÜK Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölge Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Fatih Turan ile bölgedeki 58 OSB’nin başkan ve bölge müdürleri katıldı.

Toplantının açılışında OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSB’lerin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yerel kalkınma ve sanayicilik kültürünün gelişmesine önemli katkılarda bulunduğunun altını çizerek, OSB’lerdeki her metrekare arsanın üretime kazandırılmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Kütükcü, Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde toplam 58 organize sanayi bölgesi bulunduğunu ve bunların 38’inin işletmede olduğunu söyledi. Her iki bölgede toplam 4 bin fabrikanın üretim yaptığını ifade eden Kütükcü, “Bölgede istihdam noktasında organize sanayi bölgelerimiz, önemli bir misyon üstlenmiş durumda. Organize sanayi bölgelerimiz Doğu Anadolu Bölgemizde 56 bin kişiye, Güneydoğu Anadolu Bölgemizde ise 324 bin kişiye doğrudan istihdam sağlıyor. Organize sanayi bölgelerimiz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizde hem yerel kalkınmanın güçlenmesine hem de sanayicilik kültürünün gelişmesine önemli katkılarda bulunuyor. Hamdolsun artık bu bölgelerimizde 30 yıl önce konuştuğumuz şeyleri konuşmuyorsak bunu bölgelerimizin üretim kabiliyetinin gelişmesine ve devletimizin bu noktada ortaya koyduğu iradeye, verdiği desteklere borçluyuz” dedi.

OSB’lerin yeni yatırımlarla buluşturulması ve üretime kazandırılmasının önemine değinen Kütükcü, Cazibe Merkezleri Programı’nın Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki yatırımcılar için çok iyi bir fırsat olduğunu vurguladı. Başkan Kütükcü ayrıca, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu’nun OSB’lerin tüm talepleri ile ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği halinde çalışmayı sürdüreceğinin altını çizdi.

 

BÜYÜKDEDE, OSB-BAKANLIK KOORDİNASYONU İÇİN OSBÜK’E TEŞEKKÜR ETTİ

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise, OSB’lerden gelen taleplerin bu tür toplantılarda değerlendirildiğine vurgu yaptı. OSBÜK bölge toplantılarından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın çok yararlandığını söyleyen Büyükdede, “İhtiyaçlarımızı, problemlerimizi elbirliği ile çözeceğiz ancak bunlar karşılıklı diyalogla olur. Bu konuda OSBÜK Başkanımız ve Yönetim Kurulumuz aradaki diyaloğu bugüne kadar çok güzel geliştirdi. Biz de OSB’lerle birlikte sorunların giderilmesi için gayret ettik, ediyoruz” dedi. Büyükdede, Bakanlığın Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin daha fazla gelişmesi ve yeni tesisler kurulması konusunda destekler vermeye devam ettiğini dile getirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, OSB’lerde kurulumu devam eden Enerji İzleme Sistemi ile ilgili çalışmaları tamamlamak istediğini aktaran Büyükdede, OSB’lerin çalışmalarını biran önce tamamlamasını istedi.

Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Fatih Turan da, sanayicilere hizmet üretmeye devam edeceklerini, bu noktada 2022 yılının ilk çeyreğinin verimli başladığı kaydetti.

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü’nün moderatörlüğünde devam eden çevrimiçi toplantıya katılan OSB başkanları ve bölge müdürleri söz alarak, sorunlarını ve taleplerini ifade etti.