OSB SANAYİCİSİNE, AVUSTURYA’NIN TİCARETİ ANLATILDI


Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından “Ticaret ve Yatırım Fırsatları: Avusturya” toplantısı düzenlendi. Organize sanayi bölgelerinin ve sanayicilerinin uluslararası alanda ticaret fırsatlarından yararlanabilmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen toplantıda, Viyana Ticaret Müşaviri Ayşe Pelin Yalçın, Avusturya’nın temel ekonomik göstergelerini anlattı.

Toplantının açılışında Ticaret Müşaviri Yalçın, Avusturya pazarını tanıtıcı bilgilendirme toplantısı için OSBÜK’e teşekkür etti. Ticaret ve yatırım alanlarında Avusturya’nın çevre ülkelerine ilgisinin yoğun olduğunu ifade eden Yalçın, Türk firmalarının da bu pazara dahil olabileceğini kaydetti.

 

AVUSTURYA-TÜRKİYE TİCARET HACMİ 2021’DE REKOR KIRDI

Avusturya’nın enflasyon, gayri safi milli hasıla, işsizlik, önemli firmaları ve ticareti gibi ekonomiye yön veren başlıkları hakkında bilgiler veren Yalçın, sanayicinin Avusturya pazarında nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattı. Ülkenin ticaretinde güven ilişkisi kurmak ve dakik olmak gibi önemli kriterlerin bilinmesinin önemine vurgu yapan Yalçın, Avusturya-Türkiye ticaretine ilişkin şunları anlattı: “Avusturya’nın ihracatında Türkiye 21. sırada, ithalatında ise 17. sırada yer almaktadır. İki ülkenin ticaretine ilişkin 3,7 milyar Euro’luk ticaret hacmi rakamını paylaşmak istiyorum ki bu rakam, 2021 yılında rekor kıran rakamdır. Tabi şirketler açısından baktığımızda ise Avusturya Türkiye’den motorlu yolcu taşıtları, konfeksiyon, meyve ve kabuklu yemişler ile alüminyum ürünleri gibi ürünleri satın alırken, Türkiye’ye de suni lif, motorlu yolcu taşıtları, alkolsüz içecek, makine ve çelikten yassı hadde mamulleri gibi pek çok başlıkta ürün satmaktadır.”