KÜTÜKCÜ, ANTALYA OSB AR-GE VE İNOVASYON PROJE PAZARINA KATILDI


Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, Antalya Organize Sanayi Bölgesi tarafından düzenlenen Ar-Ge ve İnovasyon Proje Pazarı Ödül Töreni’ne katıldı. 3 farklı kategorideki proje sahiplerine ödüllerinin verildiği törende konuşan OSBÜK Başkanı Kütükcü, sergilenmeye değer görülen ve ödül alan tüm projeleri tebrik etti.

Tarımdan kimyaya, enerjiden elektrik-elektroniğe, yapay zekadan ilaç ve kozmetiğe 180 Ar-Ge ve inovasyon temelli projenin sergilendiği Ar-Ge ve İnovasyon Proje Pazarı’nın Ödül Töreninde konuşan Başkan Kütükcü, artık ekonominin en önemli hammaddesinin bilgi olduğunun altını çizerek, yatırımcılara Ar-Ge ve Proje Pazarı’nda sergilenen projelere sahip çıkarak ticarileştirmeleri çağrısında bulundu.

 

ANTALYA OSB, BÖLGENİN SANAYİLEŞMESİNE ÖNCÜLÜK EDİYOR

Organize sanayi bölgelerinin Türkiye’nin 81 ilinde planlı sanayileşmenin ve kalkınmanın öncüsü haline geldiğini vurgulayan Kütükcü, 300’ün üzerinde işletmenin üretim yaptığı Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nin de Antalya’nın sanayileşmesine lokomotiflik ettiğini ifade etti.

Kütükcü, “Antalya Organize Sanayi Bölgemizde 300’ün üzerinde fabrika üretim yapıyor, 18 bine yakın insanımıza doğrudan istihdam sağlıyor.  Bu 18 bin istihdamın 2 bini, pandeminin tüm ekonomileri zorladığı son iki yılda sağlandı. Antalya Organize Sanayi Bölgemiz, pandeminin en ağır dönemlerinde dahi ‘üretim, üretim, üretim’ dedi. Antalya OSB’mizin doluluk oranı ise yüzde 100’e ulaştı. Antalya Organize Sanayi Bölgemiz sanayi üretiminin yanı sıra katılımcı sanayicilerine sunduğu nitelikli hizmet alt yapısıyla, üniversite-sanayi iş birliğinde attığı somut adımlarla, teknik koleji ve kreşi ile, atık su arıtma tesisi ile, teknoparkı, 10 Ar-Ge ve Tasarım Merkezi ile, 22.5 MW’a ulaşan yenilenebilir enerji kapasitesi ile öncü ve örnek OSB’lerimizden birisi haline geldi” şeklinde konuştu.

 

FIRSATLARA ODAKLANMA ZAMANI

Kütükcü, konuşmasında dünyanın çok çalkantılı bir dönemden geçtiğini, riskli alanların çoğaldığını ve özel sektörün maliyetlerinin olağanüstü arttığını söyleyerek, bu zorlu dönemin fırsatlarına dikkat çekti. Kütükcü, “Organize sanayi bölgesi camiası olarak bizim için zaman bu olumsuzluklara değil, fırsatlara odaklanma zamanı. Ne kadar risk varsa, o kadar da fırsat var. Özellikle artan dijitalleşme ile birlikte dünya artık hepimizin ortak pazarı haline geldi. Öte yandan Avrupa Yeşil Mutabakatı ve karbonsuz bir dünya hedefi, Karbon Emisyon Ticareti üzerine kurgulanan yeni bir ekonomi düzeni getiriyor. Türk iş dünyası olarak yeni ekonomi düzenindeki bu fırsatları kaçırma şansımız yok. Geleceğe dönük yapacağımız inovatif yatırımlarla, üretim kabiliyetimizle, işbirliği kültürümüzü daha da geliştirerek bu fırsatları birlikte yakalayacağız” dedi.

Programın ev sahibi Antalya OSB Başkanı ve OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bahar ise, 7 aydır titizlikle yürütülen projenin hayata geçirildiğini ifade etti. 180 projenin çalışmada yarıştığını anlatan Bahar, “Kültürünü oluşturmadığımız hiçbir stratejiyi açıklamayacağız, hiçbir organizasyonu yapmayacağız diye söylüyoruz. Bu etkinlik büyük, güçlü Türkiye imajının bilim ve teknoloji ile desteklenmesi için sadece küçücük bir kıvılcımdır, ateştir. Ülkemizi geleceğe taşımak ve güçlü Türkiye için durmadan hareket edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından dereceye giren projelere ödülleri takdim edildi.

Antalya OSB’de düzenlenen programa OSBÜK Başkan Yardımcıları Seyit Ardıç, Bekir Sütcü ile OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeleri Adnan Keleşoğlu, Erol Gülmez, Erdim Noyan, Tahir Nursaçan, Cengiz Şimşek, Ali İhsan Özdoğan, Mustafa R. Türker, Salih Esen, Günay Güneş, Necip Filiz, Fahri Eldemir, Selçuk İskender, Denetim Kurulu Üyesi Ömer Ünsal da katıldı.