GANA TİCARET MÜSTEŞARI BONSU, OSBÜK’Ü ZİYARET ETTİ

Gana Ticaret Müsteşarı Patrick Osei Bonsu, OSBÜK’ü ziyaret etti. Organize sanayi bölgeleri ve OSBÜK’ün yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler verilen ziyarette, Türkiye’deki OSB modelinin Gana’da hayata geçirilmesi konusunda istişareler yapıldı.

OSB’lerin hukuki ve idari yapısı ile OSBÜK’ün OSB’lere yaptığı rehberlik çalışmaları gibi farklı bilgilerin verildiği ziyarette OSBÜK Genel Sekreteri O. Fatih Soysal, Ticaret Müsteşarı Bonsu’yu ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti. OSB’lerin Türk ekonomisine katkısı ve sanayi üretimine verdiği desteği anlatan Soysal, Gana’daki OSB’lerin tanınması ve bu alanda yapılan çalışmaların dile getirilmesinin önemli olduğunu söyledi. 


GANA’YA OSB KURULMASI İÇİN İSTİŞARE YAPILDI

Ziyarette Gana Ticaret Müsteşarı Patrick Osei Bonsu ise Gana’nın demografik yapısı, uyguladığı sanayi hamlesi ve hammaddeye değer katma çalışmalarını anlattı. OSBÜK'ün “OSB’ler Üretiyor Türkiye Büyüyor” mottosunun Gana’nın uyguladığı bir politika olduğunu aktaran Bonsu, her ilçeye bir sanayi işletmesi kurulması çalışması yürüttüklerini ve yatırımcıları ülkeye davet ettiklerini kaydetti.

Bonsu, Türkiye’nin yürüttüğü OSB Projesi’nin çok iyi olduğunu ve benzer modelin Gana’ya da kurulmasının istendiğini belirtti. Bu konuda ülkeler arasında üst düzey toplantıların yapıldığı ve ortak fikrin oluştuğunu dile getiren Bonsu, Gana’da “Türkiye OSB” isimli bir OSB’nin kurulması için kolaylaştırıcı iş birliğinin yapılabileceğini, bu kapsamda Türkiye’den gidecek yatırımcıların Gana’nın AB, ABD ve Afrika ticari ilişkilerinden yararlanabileceğini anlattı. Bonsu ayrıca yatırımcıların ülkenin teşvik ve gümrük kolaylıklarından da faydalanabileceğini söyledi.

FOTO GALERİ