BÖLGE MÜDÜRLERİ İSTİŞARE TOPLANTISI DEVAM EDİYOR

OSBÜK tarafından düzenlenen Bölge Müdürleri İstişare Toplantısı ikinci gününde de devam etti. Toplantıda organize sanayi bölgeleri iyi uygulama örneklerini tanıttı, Yerel Kalkınmada Kalkınma Ajanslarının ve OSB’lerin Rolü ile Alibaba.com Türkiye Portalı sunumları da katılımcılara anlatıldı.

OSBÜK’net üzerinden OSB’lerden gelen ve öne çıkan projelerin anlatıldığı toplantıda ilk olarak OSTİM OSB Müdürü Adem Arıcı, OSTİM OSB’de kümelenme ve ulaşım gibi farklı başlıklar altındaki çalışmaları anlatarak, hayata geçirilen projeler hakkında bilgiler verdi. İscehisar Mermer İhtisas OSB Müdürü Muhammed Bacaksız ise, OSB bünyesinde kurulan Mermer Akademisi projesini anlatarak, yapılan yatırımın ayrıntılarını dile getirdi. Balıkesir OSB Müdürü Mesut Eray da, Balıkesir OSB hakkında bilgiler vererek, OSB’de yürütülen projeleri anlattı.

OSB’lerin proje tanıtımının ardından Alibaba Türkiye Grup İş Geliştirme Müdürü Kubilay Gençkan da, “Alibaba.com Türkiye Portalı” isimli bir sunumun yaparak, Alibaba.com’un çalışmaları hakkında bilgiler verdi.


KALKINMA AJANSLARI İLE OSB’LERİN YEREL KALKINMADAKİ ÖNEMİ ANLATILDI

Toplantının öğleden sonraki oturumunda ise Mersin Tarsus OSB Müdürü Halil Yılmaz, Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi Model Fabrika ile Yenilik Merkezi projelerini anlattı. TÜİOSB Müdürü Ebru Karalar Akdeniz, İhracat Odaklı Dijital Dönüşüm Projesi hakkında bilgiler verirken, İstanbul Anadolu Yakası OSB Dış Ticaret ve İstihbarat Uzmanı Tahir Yıldız ise, OSB’deki Dış Ticaret İstihbarat Merkezi yatırımının ayrıntılarını dile getirdi.

OSB’lerin sunumlarının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Ahmet Şimşek bir sunum yaptı. Yerel kalkınmada Kalkınma Ajanslarının ve OSB’lerin Rolü isimli sunumu gerçekleştiren Şimşek konuşmasında, bölgesel kalkınmanın önemine değindi. Bölgesel kalkınmayı destekleyen önemli araçlardan bir tanesinin OSB’ler olduğunu vurgulayan Şimşek, Kalkınma Ajanslarının farklı yöntemlerle OSB’lere destek verdiğini belirterek, “OSB’lere bugüne kadar hem merkezi programlarımız hem Kalkınma Ajanslarımız eliyle 496 projeyi finanse ettik. 2023 rakamlarıyla 2.9 milyar TL’lik proje desteği sunduk. Buna eş finansmanı eklersek 4.3 milyar TL destek verdik. Bu anlamda desteklerimizi devam ettirmek de isteriz” dedi.

Şimşek sunumunda ayrıca https://www.yatirimadestek.gov.tr platformunun tanıtımını yaptı.


TOPLANTININ TÜM FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ.


FOTO GALERİ