OSB’LERİN “ENERJİ YÖNETİM SİSTEMİ” ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

OSBÜK, organize sanayi bölgelerinin Enerji Yönetim Sistemi kurma çalışmalarına katkı vermeye devam ediyor. Organize sanayi bölgeleri enerji verimliliğini artırmak amacıyla TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi kurma çalışmalarını sürdürürken, OSBÜK ise OSB’lere bu alanda eğitim ve çalıştay düzenliyor.

OSBÜK tarafından OSB’lere yönelik Şubat ayında başlatılan TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi eğitimlerinin bitmesinin ardından organize sanayi bölgelerinin dokümanlarının tamamlanması için de bir çalıştay düzenlendi. OSBÜK’te gerçekleştirilen çalıştaya eğitimlerini tamamlayan 6 organize sanayi bölgesinden 14 personel katıldı.

Çalıştayda Türk Standardları Enstitüsü eğitmeni Hüseyin Öztürk, katılımcılarla birlikte Operasyon, Destek ve Planlama gibi toplam 7 ana başlıkta OSB’lerin Enerji Yönetim Prosedürü, İç Tetkik Prosedürü, Sürekli İyileştirme Prosedürü, Enerji Tüketim İzleme Formu, Enerji Verilerini Toplama Planı, Enerji Yönetim Planlama Prosesi ve Kalibrasyon Planı gibi pek çok alanda hazırladığı evrakları istişare etti. Çalıştayda Enerji Yönetim Sistemi’ni anlatan Öztürk, minimum enerji ile maksimum üretime dikkat çekerek, uluslararası standartlar hakkında bilgiler verdi. Çalıştay sonunda katılımcıların soruları cevaplandırıldı.

 

OSBÜK VE TSE, EĞİTİMLER İÇİN PROTOKOL İMZALAMIŞTI

OSBÜK ve TSE, 24 Şubat 2021 tarihinde protokol imzalamıştı. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin katılımı, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü ve TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin tarafından imzaları atılan protokolle standardizasyon, eğitim, belgelendirme, muayene, gözetim, deney ve kalibrasyon alanlarında iş birliğinin artırılması hedeflenmiş ayrıca Enerji Yönetim Sistemi ve Kalite Yönetim Sistemi gibi konularda da OSB’lere yönelik eğitim programlarının düzenlenmesi kararlaştırılmıştı.

FOTO GALERİ