OSB’LERE YÖNELİK “YEŞİL MUTABAKAT BİLGİLENDİRME EĞİTİMLERİ” BAŞLADI

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından OSB’lere yönelik Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat Bilgilendirme Semineri düzenlendi.

OSBÜK ve CarbonHints tarafından düzenlenen eğitimde OSB ve katılımcı firmalara, Karbon Fiyatlandırma Mekanizmaları, Karbon Vergisi, Emisyon Ticaret Sisteminin Kapsamı ve Sınırda Karbon Düzenlemesi konuları anlatıldı.

Yoğun bir katılımla çevrimiçi gerçekleştirilen eğitimde CarbonHints Genel Müdürü Seda Gümüş, iklim değişikliği ve bununla ilgili uluslararası alanda yapılan çalışmaları dile getirerek, Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın, yeşil ekonomi için adil sistem istediğini anlattı. Gümüş, bilgilendirmesinde OSB ve işletmelere yönelik karbon ayak izi, ISO 14067 Ürün Karbon Ayak izi Standardı ve çevre etiket kriterleri gibi uygulamalara dikkat çekti.

 

ÖNCELİKLİ 5 SEKTÖR

Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizmasında öncelikli 5 sektörün çimento, demir-çelik, alüminyum, enerji ve gübre olduğunu söyleyen Gümüş, “Yeşil ekonomiye geçişte, yeşil finansal sistemler, endüstriyel karbonsuzlaştırma, sürdürülebilir gıda sistemi, enerji sistemi entegrasyonu, şehir ve çevresel altyapılar, sürdürülebilir ulaşım, yeşil binalar ve doğal sermaye ön plana çıkmaktadır” dedi.

FOTO GALERİ