OSB SANAYİCİLERİNE “TÜRKİYE YEŞİL SANAYİ PROJESİ” TANITILDI

OSBÜK ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Türkiye Yeşil Sanayi Projesi’nin tanıtımı yapıldı. OSB’lerin yeşil dönüşüm çalışmaları ile bu alanda yapacakları yatırımlara verilecek desteklerin anlatıldığı toplantıda, OSB tüzel kişiliklerinin de desteklerden yararlanabilmesi talebi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na iletildi.

Organize sanayi bölgeleri ile sanayicilerinin yoğun katılım sağladığı toplantının açılışında konuşan OSBÜK Genel Sekreteri O. Fatih Soysal, OSB’lerin yeşil dönüşüm konusunda önemli adımlar attığını ve bu alanda desteklenmesinin çok kıymetli olduğunu söyledi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı başta olmak üzere OSB’lere bu alanda katkı veren KOSGEB ile TÜBİTAK’a teşekkür eden Soysal, OSBÜK’ün iş birliklerine hazır olduğunu belirterek, “Destekler konusunda sermaye şirketlerinin yanı sıra kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi açısından OSB tüzel kişiliklerinin de desteklenmesini önemsiyoruz” dedi.

 

FİRMALARIN YEŞİL DÖNÜŞÜMÜNDE BÜTÜNCÜL İYİLEŞTİRMELER ESAS ALINIYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ali Murat Sürekli, OSBÜK’ün Bakanlığın ayrılmaz bir sektörel paydaşı olduğunu belirterek, toplantının düzenlenmesinden dolayı teşekkür etti. Türkiye’nin 2053 Net Sıfır Emisyon hedefi çerçevesinde sanayide yeşil dönüşüm çalışmalarının büyük önem kazandığını söyleyen Sürekli, “Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamındaki gelişmeler imalat sanayi başta olmak üzere tüm sektörlerimizi bu dönüşüme hızlı şekilde hazırlamamız gerekliliğini daha da artırdı” dedi. Türk sanayisi için yeşil dönüşümü fırsat alanı olarak değerlendirdiklerini belirten Sürekli, firmaların yeşil dönüşümünü destekleyen bütüncül, etkin, iddialı ve yenilikçi iyileştirmeyi esas aldıklarını söyledi.

KOBİ’lerin verimliliği ve rekabet gücünün artması için çalıştıklarını aktaran KOSGEB Başkan Yardımcısı Bilal Kendirci de, ikiz dönüşüm adı altındaki uygulamalara önem verdiklerini söyledi. KOBİ’lere ulaşma konusunda bu tür toplantıların faydalı olduğunu belirten Kendirci, OSBÜK’e teşekkür etti. 

Konuşmasına toplantının organize edilmesinden dolayı OSBÜK’e teşekkür ederek başlayan TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanı Mehmet Aslan ise, “TÜBİTAK programları hibe desteği şeklinde uygulanıyordu. Dünya Bankası Projesi ile hibe desteğine ilave olarak geri ödemeli destek mekanizmasını da süreçlerimize dahil ettik” dedi.

 

SANAYİ İŞLETMELERİNİN YEŞİL DÖNÜŞÜM YATIRIMLARINA VERİLEN DESTEKLER ANLATILDI

Açılış konuşmalarının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Umut Yavuz, proje ile ilgili bilgilendirmesinde, projenin toplam bütçesinin 450 milyon dolar, süresinin 6 yıl olduğunu ifade etti. Yavuz, “Hedef grubumuz sanayide yeşil dönüşümün hızlandırılması amacıyla imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerdir” diyerek, tgip.sanayi.gov.tr adresi üzerinden proje detaylarına ulaşılabileceğini vurguladı.

Projedeki KOSGEB desteklerini anlatan KOSGEB KOBİ Uzmanı Seda Kalaycı ise, Yeşil Sanayi Destek Programı kapsamında 2 proje teklifi hazırladıklarını, tekliflerin Sanayi KOBİ’lerinin Güneş Enerjisi Yatırımlarının Desteklenmesi ile Sanayide Temiz ve Döngüsel Ekonomi başlıkları olduğunu kaydetti. Kalaycı sunumunda teklif çağrılarını anlattı.

TÜBİTAK Bilimsel Programlar Uzmanı Taner Bahadır da, TÜBİTAK desteklerini anlattı. Bahadır konuşmasında, Yeşil İnovasyon Teknoloji Mentörlük Çağrısı, Sanayide Yeşil Dönüşüm Çağrısı ve SAYEM Yeşil Dönüşüm Çağrısı’nın detayları hakkında bilgiler verdi. 

Toplantı, bilgilendirmeler sonrası soruların cevaplandırılması ile devam etti.

FOTO GALERİ