OSB’LER “BULUT BİLİŞİM VE 5G” HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİ

OSBÜK, Vodafone Business Türkiye ve Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından OSBÜK Akademi koordinasyonunda “Organize Sanayi Bölgelerinde Dijital Dönüşüm Sertifikasyon Programı” eğitimleri düzenlenmeye devam ediyor.  

Organize sanayi bölgelerinin üç boyutlu yazıcılardan dijital iş modellerine kadar dijital pek çok alanda yetkinliğinin daha da artması için yapılan eğitimlerin beşincisinde, “Bulut Bilişim ve 5G” hakkında OSB ve katılımcı sanayicileri bilgilendirildi. Eğitimde Yıldız Teknopark Dr. Mehtap Battal, bulut bilişime 2021 yılında 411 milyon dolar yatırım yapılırken, 2023 yılında bu rakamın 600 milyon dolara çıkmasının beklendiğini dile getirdi. Türkiye’de her 4 şirketten 1 tanesinin bulut bilişime yatırım yaptığını kaydeden Battal, bulut bilişim sistemlerinin avantajlarına ilişkin, “Bulut bilişim sunucu ya da yazılım maliyeti gerektirmediği için diğer hizmetlere göre daha ucuzdur. İnternet tabanlı olduğu için de istediğiniz yerden ulaşım sağlayabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak hizmet alınan yerden yedekleme hizmeti alındıysa veri kaybının önüne geçilir. Tüm bunların yanı sıra düşük sermaye yatırımı, maliyet öngörülebilirliği, yüksek ölçeklenebilirlik, daha fazla çeviklik, 7/24 teknik destek ve süreklilik bulut bilişim sistemlerinin avantajlarıdır” dedi. Battal, 5G teknolojisinin de imalat sanayinde akıllı fabrikaları ön plana çıkartacağını, sağlıkta uzaktan ameliyatları, günlük yaşamda ise kolay hayatın yaşanmasına olanak sağlayacağını kaydetti.

Eğitimin devamında Dr. Battal, bulut dağıtım ve hizmet modelleri, bulut bilişim teknolojilerinde veri yönetimi, bulut bilişim teknolojilerinin dünyada uygulama örnekleri ve 5G teknolojileri konularını detaylarıyla dile getirerek, katılımcıların sorularını yanıtladı.