DEPREM BÖLGESİNDE SANAYİNİN TOPARLANMA MÜCADELESİ SÜRÜYOR

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, 6 Şubat depreminden olumsuz etkilenen bölge sanayisinin toparlanma mücadelesini sürdürdüğünü ifade ederek, bölgedeki OSB’lerde yaşanan üretim kayıplarının yüzde 70’lerden tek haneli rakamlara indiğini söyledi.

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli büyük depremin yıldönümünde bir açıklama yaparak, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diledi. Kütükcü, “Bir yıl önce asrın felaketi olarak nitelenen, tarihin en büyük depremlerinden birini yaşadık. Maalesef 50 binin üzerinde insanımız hayatını kaybetti. Yüreğimizi yakan acının ilk yıldönümünde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yaralı kardeşlerimize şifalar diliyorum. Rabbim ülkemize bir daha böyle büyük acılar yaşatmasın” dedi.

6 Şubat’ta yaşanan depremin organize sanayi bölgelerini ve bölgenin sanayi üretimini de olumsuz etkilediğinin altını çizen Kütükcü, deprem bölgesindeki organize sanayi bölgelerinin toparlanma sürecinin devam ettiğini vurguladı. Kütükcü, “Depremden etkilenen 11 ilimizde 37’si işletmede olmak üzere toplam 59 organize sanayi bölgemiz bulunuyor. Bu organize sanayi bölgelerimizdeki 5 bin 185 firmamızda 559 bin 930 kişiye doğrudan istihdam sağlanıyor.  Deprem bölgesindeki OSB’lerimizin toparlanma mücadelesi ise, devletimizin ve milletimizin desteği ile devam ediyor” şeklinde konuştu.


ÜRETİM KAYIPLARI TELAFİ EDİLİYOR

Deprem bölgesindeki her şehirde kendine özgü şartlar oluştuğunu, dolayısıyla her şehrin toparlanma sürecinin de farklı seyrettiğini ifade eden Kütükcü, depremden en çok etkilenen 5 şehirdeki OSB’lerle ilgili şu bilgileri verdi: “Depremden en çok etkilenen 5 şehrimiz olan Adıyaman’daki OSB’lerimizde depremin yaşandığı Şubat ayında üretim kaybı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 70’lere ulaşmıştı. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında bu oran yüzde 9.7’ye geriledi. Aynı dönemde Hatay’daki OSB’lerimizde üretim kaybı yüzde 74’ten yüzde 19’a, Malatya’daki OSB’lerimizde üretim kaybı yüzde 70’den yüzde 6.6’ya geriledi. Gaziantep ve Kahramanmaraş’taki OSB’lerimizdeki üretim kayıpları ise telafi edilerek, pozitif alana geçildi. Geçtiğimiz yılın Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 37 üretim kaybı yaşayan Gaziantep’teki OSB’lerimiz, geçtiğimiz yılın Aralık ayında üretimlerini yüzde 4,1 artırırken, aynı dönemde yüzde 74,5 üretim kaybı yaşadığımız Kahramanmaraş’taki OSB’lerimiz üretimlerini yüzde 0,69 artırdı.”


OSB’LER DEPREM BÖLGESİ İÇİN SEFERBER OLDU

Kütükcü, OSBÜK olarak deprem anından itibaren çok hızlı aksiyon alarak bölgenin yanında olduklarını belirterek, “81 ilimizdeki tüm organize sanayi bölgelerimizle birlikte bölgenin insani ihtiyaçlarının karşılanmasından arama kurtarma çalışmalarına, iş makinesi ve teknik ihtiyaçların karşılanmasından, konteyner ihtiyacından kalıcı konut ihtiyacının karşılanmasına değin her alanda deprem bölgemiz için adeta seferber olduk” ifadelerini kullandı.  Kütükcü, bölgedeki üretimin deprem öncesine geri dönmesi için barınma sorununun tamamen ortadan kaldırılması ve şehirlerden ayrılan işgücünün yeniden dönmesinin şart olduğunu da sözlerine ekledi.

FOTO GALERİ