BAŞKAN KÜTÜKCÜ’DEN İŞLETMELERE VERİMLİLİK ÇAĞRISI

OSBÜK, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü ve TOBB iş birliğinde “Verimlilik Proje Ödülleri Bilgilendirme Webinarı” düzenlendi. Webinar’da verimliliğin OSB’ler ve sanayi işletmeleri için çok önemli olduğuna vurgu yapan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSB Müdürlükleri ve OSB’lerdeki sanayi tesislerine son başvuru tarihi 22 Temmuz 2022 olan Verimlilik Proje Ödülleri yarışmasına başvurmaları çağrısında bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyüksimitci ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar’ın katılımıyla, “Verimlilik Proje Ödülleri” organize sanayi bölgeleri ve sanayicilerine tanıtıldı. Webinar’da Verimlilik Proje Ödülleri’nin hedef, konu kategorileri ve başvurularına ilişkin detaylı bilgiler verildi.

Programın açılış konuşmasında OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Türk ekonomisi ve üretim hayatının en önemli meselelerinden bir tanesinin verimlilik olduğunu ifade ederek, insan kaynağından makinalara, sermayeden enerjiye kadar birçok alanda verimlilik açığının bulunduğunu söyledi. Kütükcü, işletmelerin varlıklarını sürdürebilmesi ve karlılıklarının artmasında verimliliğin kritik öneme sahip olduğunun altını çizdi.

 

KÜTÜKCÜ, İŞLETMELERE PROJEYE BAŞVURMALARI ÇAĞRISINDA BULUNDU

Kütükcü, OSBÜK’ün OSB’ler ve OSB’lerdeki 67 bin işletmenin verimliliğini artıracak önemli çalışmalar yürüttüğünü, yapılan çalışmalara da destek vermeye devam ettiğini anlatarak, “Verimlilik konusunda çok önemli çalışmaları halihazırda yürütüyoruz. OSBÜK olarak Sanayide Enerji Verimliliği Eğitimleri düzenliyoruz. Geçtiğimiz yıl 47 şehrimizdeki 282 organize sanayi bölgemize ve bu bölgelerimizdeki katılımcı sanayicilerimize enerji verimliliği eğitimleri verdik. Bu yıl da şu ana kadar 34 şehrimizde 81 organize sanayi bölgemizde de bu eğitimleri tamamladık. Yine geçtiğimiz yıl, OSB’lerimize ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Eğitimleri verdik. Bu yılın Şubat ayında da, faal 50’nin altında işletme bulunan ve mevzuat gereği TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi belgesi almakla yükümlü olmayan OSB’lerimize yönelik eğitimler düzenledik. Ayrıca verimlilik konusunda bakanlıklarımız tarafından yürütülen yönetmelik çalışmalarına verdiğimiz katkılarla, hazırladığımız rehberler, yaptığımız farkındalık çalışmaları ile süreci sürekli olarak zinde tutuyor, OSB sanayicilerimize verimlilik konusunda destek vermeyi sürdürüyoruz” dedi. Kütükcü, dijital alanda da Enerji İzleme Sistemi ve Elektronik Belge Yönetim Sistemi gibi çalışmalarla verimlilik süreçlerini desteklemeye devam ettiklerini sözlerine ekledi.

 

BAŞARILI BİR STRATEJİ İÇİN KAYNAKLAR VERİMLİ KULLANILMALI

Uzun dönemli büyümenin kaynakların en verimli şekilde kullanılmasıyla gerçekleşebileceğini ifade eden Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır da, Türk ekonomisinin verimlilik odaklı büyümesini sağlamak üzere verimlilik bilincinin ülke çapında yaygınlaşması, bu konuda yürütülen projelerin kamuoyuyla paylaşılmasının gündemlerinde yer aldığını dile getirdi. Türkiye’nin ekonomi, teknoloji ve diğer alanlarda verimlilik konusunda yaptığı çalışmaları anlatan Kacır, “Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla yenilikçi ve sürdürülebilir bir büyüme için küresel eğilimleri analiz ediyor, politika ve stratejilerimizi bu anlayışla oluşturuyoruz. Başarılı bir strateji için kaynaklarımızı verimli kullanarak ülkemizin refahını, ürettiği katma değeri daha ileri noktalara taşıyacak şekilde değerlendirmeyi de olmazsa olmaz olarak görüyoruz” dedi.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyüksimitci ise artan enerji fiyatları ve lojistikte yaşanan sorunlar gibi birçok konunun üretici dahil her kesimi daha verimli çalışmaya zorlandığını söyledi. Verimlilikte ana problemin sürdürülebilirlik olduğunu kaydeden Büyüksimitci, “Verimlilik artışına katkı sağlayan konuları ödüllendirmeyi amaçlayan Verimlilik Proje Ödülleri yarışması, sanayiden tarıma, ulaştırmadan hizmetler olmak üzere tüm sektörlerimizde verimliliği tetikleyici rol oynayacaktır” ifadesini kullandı.

Webinar, açılış konuşmalarının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Uygulamaları Daire Başkanı Gül Taşkıran Battal’ın Verimlilik Proje Ödülleri hakkında detaylı sunumu ve soruları cevaplandırmasıyla sona erdi.

FOTO GALERİ