“ÜRETİMİN GÜVENLİĞİ İÇİN, OSB’LERİMİZDE BİLGİ GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK ZORUNDAYIZ” - OSBÜK - OSBÜK

“ÜRETİMİN GÜVENLİĞİ İÇİN, OSB’LERİMİZDE BİLGİ GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK ZORUNDAYIZ”

30-06-2021

OSBÜK AKADEMİ ve TÜBİTAK BİLGEM iş birliğinde, organize sanayi bölgelerine yönelik Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenliği Semineri düzenlendi. Bilgi güvenliği ile siber güvenlik konularında bilgiler verilen seminerin açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, “Organize sanayi bölgelerimizde bilgi güvenliği konusu, bu bilgilerin üretilmesi ve işlenmesi kadar değerli. Ülkemizin sanayi üretiminin yüzde 40’ını gerçekleştiren OSB’lerimizde bilgi güvenliğini sağlamadan, ekonominin ve üretimin güvenliğini tam olarak sağlamış olamayız” diye konuştu.

Dünyadaki dijitalleşmenin pandemi süreciyle birlikte daha da hızlandığına ve bu hızlı dijitalleşme sürecinin sanal güvenlik konusunu yeniden gündeme getirdiğine dikkat çeken Kütükcü, şunları söyledi: “Dijitalleşme yolunda bazen gönüllü, bazen zorunlu olarak attığımız her adım, bizleri, işletmelerimizi küresel ticaret ağlarına ve haberleşme platformlarına bir tık daha yaklaştırırken, aynı zamanda kişisel güvenliğimizi, çalışanlarımızın güvenliğini, hatta işletmelerimizde çalışan makinelerin güvenliğini de etkiler hale geldi. Her ne kadar pandemi dolayısıyla biraz gündemden düşmüş olsa da, artık 4. Sanayi Devrimi, nesnelerin interneti, veri güvenliği konuları iş hayatımızın bir parçası. Dolayısıyla Türkiye’nin sanayi üretiminin yüzde 40’ını gerçekleştiren, 67 bin fabrikada 2 milyonun üzerinde insanımıza iş ve aş olan organize sanayi bölgelerimizde bilgi güvenliği konusu, bu bilgilerin üretilmesi ve işlenmesi kadar değerli. Organize sanayi bölgelerimizde bilgi güvenliğini sağlamadan, Türkiye’de ekonominin ve üretimin güvenliğini de tam olarak sağlamış olamayız. Camia olarak burada bize düşen en önemli görev ise, organize sanayi bölgelerimizin, öncelikle kendi kurumsal bilgi güvenliklerini sağlamalarına ve bölgelerimizdeki fabrikaların bilgi güvenliğini sağlamalarına katkıda bulunarak bu konuda insanımızın farkındalığını artırmak.”

 

Bilgi güvenliği konusunda farkındalık oluşturulmalı

Siber dünyanın beşinci savaş alanı ilan edildiği bilgisini veren TÜBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü Yöneticisi Ayşe İnanç da, çalışmaların sanal ortamda yapılmasından dolayı farkındalık seviyesinin üst düzeyde olmadığını anlattı. “Ufak bir tehdidin bile sonuçları öngöremeyeceğimiz boyutlarda olabiliyor” diye konuşan İnanç, bu alanda farkındalık oluşturulmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Bilginin her ortamda mutlaka korunması gerektiğini kaydeden İnanç, “Kurumlar bilgilerini korumakla mükellef. Bu seminerde özellikle bilgi güvenliği alanında farkındalığın yaratılması ve dikkat edilmesi gereken hususların altını çizmeyi amaçladık” şeklinde konuştu.

Online yapılan seminerde TÜBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü’nden konularında uzman Özge Özdemir ve Kerim Can Kalıpçıoğlu, bilgi güvenliği, siber açıklıklar, tehditler ve riskler ile zararlı yazılım saldırıları gibi konularda bilgiler verdi.