“ÜRETİME TÜM TEDBİRLERİ ALARAK DEVAM ETMEK ZORUNDAYIZ” - OSBÜK - OSBÜK

“ÜRETİME TÜM TEDBİRLERİ ALARAK DEVAM ETMEK ZORUNDAYIZ”

03-04-2020

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, dünyayı etkisi altına alan Covit-19 salgınının iş dünyasını ve üretimi de olumsuz etkilediğini, ancak Türkiye’nin tüm önlemleri alarak üretim hayatına devam etmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Organize sanayi bölgelerinin Türkiye’nin 7 bölgesinde planlı sanayi üretimini temsil eden en güçlü yapılar olduğunun altını çizen Kütükcü, “Şu anda toplumun tamamı kendi vazifesini, kendisine düşen görevi en iyi şekilde yapmak zorunda. Sanayiciler olarak bizim görevimiz de üretim yapmak. Covit-19 virüsünün ülkemizde görüldüğü günden bu yana OSBÜK olarak, organize sanayi bölgelerimize, bölgelerimizdeki fabrika ve işletmelere devletimizin açıkladığı hijyen kuralları başta olmak üzere tüm kurallara uymaları konusunda sürekli olarak çağrıda bulunuyoruz. OSB’lerimiz de bu konulara son derece dikkat ediyor.  İş dünyası olarak bir yandan tedbirlerimizi en güçlü şekilde alırken, aynı zamanda sanayi üretimimizi de devam ettirmeliyiz. Ancak burada sanayicilerimiz, işletme bazında kendi şartlarını değerlendirerek, üretime devam etme veya ara verme yönünde kendi kararlarını alıyorlar” dedi.

Kütükcü, OSBÜK olarak organize sanayi bölgelerinden gelen talepleri ve sorunları da yakından takip ettiklerini, bu sorunları başta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm kurumlarla paylaşarak takip ettiklerini ifade etti. Kütükcü ayrıca bu dönemde hayata geçirilen Kısa Çalışma Ödeneği, KGF destek miktarının artırılması, nakit akışı bozulan firmaların kredi anapara ve faiz ödemelerinin ötelenmesi, belirlenen sektörlerde muhtasar, KDV, SGK ödemelerinin 6’şar ay ertelenmesi, kamu bankaları öncülüğünde “İş’e Devam Kredi Desteği” gibi yeni destek paketlerinin açıklanmasının da sanayi üretiminin ve istihdamın sürekliliği sağlaması açısından çok olumlu olduğunu sözlerine ekledi.