TÜRKİYE VE RUSYA’NIN SANAYİ İŞBİRLİĞİNİ ARTIRACAK PROTOKOL İMZALANDI - OSBÜK - OSBÜK

TÜRKİYE VE RUSYA’NIN SANAYİ İŞBİRLİĞİNİ ARTIRACAK PROTOKOL İMZALANDI

20-03-2017

15 kişilik bir heyetle Rusya’ya giden Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK), Rusya Endüstri Parkları Birliği (AİP) ile işbirliği protokolü imzaladı. OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Türkiye ile Rusya arasında sanayi alanında işbirliğini artırmayı hedefleyen protokolün, iki ülke arasındaki 100 milyar dolar ihracat hedefine katkıda bulunacağını vurguladı.

Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliği protokolünü Türkiye’deki 311 organize sanayi bölgesini temsil eden OSBÜK’ün Başkanı Memiş Kütükcü ile Rusya’daki sanayi bölgelerini temsil eden Rusya Endüstri Parkları Birliği (AİP) Eşbaşkanı Maxim Pazdnikov imzaladı.

İmzalanan işbirliği protokolünü değerlendiren OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, bu protokolle birlikte son dönemde gelişen Türkiye-Rusya ilişkilerinin daha farklı bir boyuta, sanayi alanına taşınması için önemli bir adım attıklarını vurguladı. Kütükcü, Türkiye ve Rusya’nın bölgenin iki önemli ekonomisi olduğunun altını çizerek, iki ülke arasındaki 100 milyar dolarlık ihracat hedefinin çok rahatlıkla yakalanabileceğini, iki ülkede de ciddi bir ticaret potansiyeli olduğunu vurguladı.

Rus işadamlarına yatırım daveti

Ruslara organize sanayi bölgeleri hakkında da bilgi veren Kütükcü, Rus işadamlarını Türkiye’ye yatırıma davet etti. Türkiye’deki OSB’lerin planlı ve nitelikli sanayileşmenin dünyadaki en başarılı örneklerinden birisi olduğunu kaydeden Kütükcü, bu başarıyı dünyanın yakından takip ettiğini aktararak, “Ülkemizin bu alandaki tecrübesini Ruslarla da paylaşacağız. Tabi imzaladığımız iyi niyet protokolü ile Rusya’nın tecrübelerinden de faydalanmış olacağız. Hedefimiz iki ülke arasında gelişen işbirliğine daha fazla katkıda bulunmak” dedi.

Rusya ziyaretinin son derece olumlu bir havada gerçekleştiği bilgisini de veren Kütükcü, önümüzdeki dönemde ilişkilerin daha da güçleneceğine ve bu olumlu havanın iki ülke arasındaki karşılıklı yatırımları ve ticareti artıracağına inandıklarını sözlerine ekledi.

Rusya iş gezisi kapsamında, heyet Moskova Büyükelçisi Sayın Hüseyin Diriöz, Ticaret Ataşeleri Ali Toptan, Hayri Murat Fertelli ve Rus Türk İşadamları Birliği Başkanı Naki Karaaslan’la da görüştü. Heyet ayrıca KALUGA Bölgesinde inceleme gezisi yaptı. Programlara OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeleri, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcisi ve OSBÜK Bölge Müdürleri Komisyon Üyeleri katıldı.

Programa ilişkin görsel habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Video haber için tıklayınız