TÜRKİYE, OSB TECRÜBESİNİ KUZEY KAFKASYA’YA AKTARACAK - OSBÜK - OSBÜK

TÜRKİYE, OSB TECRÜBESİNİ KUZEY KAFKASYA’YA AKTARACAK

10-04-2018

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK), Türkiye’nin OSB tecrübesini Kuzey Kafkasya’ya aktaracak. OSBÜK ile Kuzey Kafkasya ülkelerindeki işadamlarını temsil eden OPORA Rossii İşadamları Derneği arasında işbirliği sözleşmesi imzalandı.
Kuzey Kafkasya’ya organize sanayi bölgesi kurmak,  kurulacak olan sanayi bölgesinde Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak isteyen OPORA Rossi İşadamları Derneği Şube Başkanı Pilyarov Ali Dzhambulatovich ile beraberindeki heyet, Türkiye’deki tüm OSB’lerin çatı kuruluşu olan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü’yü ziyaret etti.

OSB’ler Türkiye’nin en başarılı üretim projesi
Ziyarette ilk olarak söz alan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Türkiye’nin en başarılı üretim projelerinden olan organize sanayi bölgelerinin birçok ülkeye de örnek olduğunu söyledi. 1 Temmuz’da yürürlüğe giren Üretim Reform Paketi ile Türkiye’deki OSB’lerin yurt dışında organize sanayi bölgesi kurmasının yolunun açıldığını ifade eden Kütükcü, “Türkiye’nin farklı illerinde şu anda yurt dışında 3 farklı bölgede organize sanayi bölgesi kurma çalışması yürütülüyor. Üretim Reform Paketi’nin yürürlüğe girmesinden sonra bu daha kolay gerçekleştirilebilir bir hale geldi. Bizim OSB uygulamalarımızın yurt dışında örnek teşkil etmesi memnuniyet verici bir durum. İnşallah Kuzey Kafkasya’da kurulacak olan organize sanayi bölgesi de Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanacak” dedi.
Kuzey Kafkasya ülkeleriyle Türkiye’nin gönül bağı olduğunu, orada yapılacak olan bir yatırımda kendilerinden istenen her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildiren Kütükcü, iyi niyet protokolü ile de bunun kayıt altına alındığını söyledi.

Türkiye’nin tecrübesinden faydalanmak istiyoruz
OSBÜK Başkanı Kütükcü’ye teşekkür eden OPORA Rossii İşadamları Derneği Şube Başkanı Pilyarov Ali Dzhambulatovich da, Türkiye ile beraber çalışmayı arzuladıklarını, bunun somut bir örneği olarak da kurulacak organize sanayi bölgesinde Türkiye’nin tecrübesinden faydalanmak istediklerini bildirdi. Ülkelerinin tarım, hayvancılık, tekstil gibi alanlarda geliştiğini dile getiren Dzhambulatovich, “Türkiye’nin farklı ülkelerde organize sanayi bölgesi kurma çalışması ya da oralara destek verme girişimi olduğunu biliyoruz. Biz de kendi bölgemizde bir üretim merkezi kurmak istiyoruz. Burada neler yapabiliriz, nasıl iş birliği yapabiliriz bu konuda yardım istiyoruz. Sizlerle dinimiz aynı, kanımız aynı. Bundan dolayı kolay anlaşabiliriz ve birlikte hareket edebiliriz. Sizin tecrübelerinizden faydalanmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından OPORA Rossii İşadamları Derneği Şube Başkanı Pilyarov Ali Dzhambulatovich ile OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü arasında işbirliği sözleşmesi imzalandı.