TÜRKİYE-BELÇİKA TİCARİ İLİŞKİLERİ ANLATILDI - OSBÜK - OSBÜK

TÜRKİYE-BELÇİKA TİCARİ İLİŞKİLERİ ANLATILDI

06-07-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından Belçika Ülke Sunumu ve Bilgilendirme Toplantısı yapıldı. Belçika’nın temel ekonomik göstergelerinin anlatıldığı toplantıda OSBÜK Başkan Yardımcısı Seyit Ardıç, OSB’lerin hedefinin Türk sanayi üretimini sürekli geliştirmek olduğunu belirtti.

 

“OSB’lerimizle hedefimiz ülkemizin sanayi üretimini sürekli geliştirmek”

Toplantının açılış konuşmasında Belçika’nın ticari fırsatları, ithalat-ihracat potansiyeli, Belçika-Türkiye arasında geleceğe yönelik beklentiler ile yatırım fırsatları gibi pek çok konuda detaylı bilgilerin paylaşılacağını aktaran OSBÜK Başkan Yardımcısı Seyit Ardıç, OSBÜK’ün Ticaret Bakanlığı TOBB ve TİM tarafından organize ettiği programlar hakkında bilgiler verdi. Katılımcılara OSBÜK’ün misyonu hakkında bilgiler veren Ardıç, konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Organize sanayi bölgelerimizin Türk sanayisine katkısı sürekli artan bir ivme ile devam etmektedir. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye’nin 81 illinde 326’sı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına, 27’si Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı olmak üzere 353 OSB’miz ile Türkiye’nin ihracat ve istihdamını omuzluyoruz.  OSB’lerimiz 105 bin hektar sanayi alanımızla, 67 bin fabrikamız, 2 milyondan fazla çalışan, planlı yapılarımız, atıksu arıtma tesislerimiz, TGB’lerimiz, yenilenebilir enerji santrallerimiz, Mesleki ve Teknik liselerimizle Türk sanayisine model oluyoruz. OSB’lerimizle hedefimiz ülkemizin sanayi üretimini sürekli geliştirmektir.”

Ardıç, OSBÜK’ün, OSB’lere yol gösterdiğini, bu tür toplantıların devam edeceğini söyleyerek, toplantıya katkılarından dolayı da Brüksel Ticaret Başmüşaviri İsmail Gencay Oğuz’a teşekkür etti.

 

Oğuz: “Organize sanayi bölgeleri, üretimin kalbinin attığı yerlerdir”

Online yapılan bu tür toplantıların daha önce farklı kurumlarla yapıldığını ve toplantıların önemli olduğunu dile getiren Brüksel Ticaret Başmüşaviri İsmail Gencay Oğuz da, OSB’ler ve katılımcı firmalarla bir araya gelinen toplantı için OSBÜK’e teşekkür ederek, “Organize sanayi bölgeleri, üretimin kalbinin attığı yerlerdir” dedi. Türkiye’nin Belçika’nın ihracatında 12, ithalatında 15. sırada olduğu bilgisini veren Oğuz, sunumunda Belçika’nın temel ekonomik göstergeleri, e-ticareti, imalat sanayisi, dış ticareti, Türkiye-Belçika ticaret ve ekonomik ilişkilerini anlattı.

Toplantı katılımcıların sorularının cevaplandırılması ile devam etti.