TOBB BAŞKANI RİFAT HİSARCIKLIĞLU OSBÜK’Ü ZİYARET ETTİ - OSBÜK - OSBÜK

TOBB BAŞKANI RİFAT HİSARCIKLIĞLU OSBÜK’Ü ZİYARET ETTİ

30-05-2018

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü ve Yönetim Kurulunu ziyaret etti. 74. Genel Kurulun ardından ilk ziyaretlerini OSBÜK’e gerçekleştirdiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, OSBÜK’ün Türkiye’nin sanayileşmesini temsil ettiğini vurguladı. OSBÜK Başkanı Kütükcü de, OSBÜK’ün Üretim Reform Paketi’nden sonra yeni bir döneme girdiğini ifade ederek, yaptıkları çalışmaları anlattı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, “TOBB, Türk iş dünyasının çatı kuruluşu olarak her zaman iş dünyamıza vizyon çizdi, Türk ekonomisine yol gösterdi. Değerli Başkanımıza ülke ekonomisine katkılarından, OSBÜK’e ve OSB camiamıza verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Kütükcü, OSBÜK’ün üye OSB’lere daha hızlı ve nitelikli hizmet vermek için yeni bir yapılanma süreci içerisinde olduğunu, süreç tamamlandığında Türkiye’nin üretim gücünü temsil eden OSB’lere yön çizen bir kurum haline geleceğini aktardı.

TOBB-OSBÜK işbirliği etkin şekilde devam edecek

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ise, OSBÜK’ün Türkiye’nin sanayileşmesini temsil ettiğini, bu yüzden sorumluluklarının fazla olduğunu ifade ederek, “Her zaman yanınızdayım” mesajı verdi. TOBB’un geçtiğimiz günlerde yapılan 74. Genel Kurulu’ndan sonra ilk ziyaretini OSBÜK’e gerçekleştirdiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, bunun OSB’lere ve OSBÜK’e verdikleri önemin bir göstergesi olduğunun altını çizdi.

Hisarcıklıoğlu, “Türkiye, bugün Çin ile İtalya arasındaki sanayi deviyse bunda OSB’lerin payı büyüktür. OSB’lerimiz Türkiye’nin dünyaya rol model olduğu projelerimizden biridir. OSBÜK de, bu OSB’lerin üst kuruluşudur” şeklinde konuştu.

Hisarcıklıoğlu, sanayicilerin üzerindeki TRT payı, emlak vergisi, damga vergisi gibi birçok yükün kalktığını da söyleyerek şöyle devam etti: “Sıkıntılarımız yok mu? Elbette var. Mesela, son kaynak tedarik tarifesiyle elektrik kullanan OSB’deki sanayiciler, OSB dışında ulusal tarifeden elektrik kullanan sanayicilere göre yüzde 15 daha maliyetli elektrik kullanır hale geldi. Bunu çözmemiz lazım. TOBB ve OSBÜK olarak devletimizle birlikte çalışıp sorunlarımızı çözüme kavuşturacağız. TOBB-OSBÜK işbirliğimiz bundan önce olduğu gibi bundan sonra da daha etkin şekilde devam edecek. Sanayicilerimiz daha çok üretsin diye birlikte çalışacağız.”