TBMM SANAYİ, TİCARET, ENERJİ, TABİİ KAYNAKLAR, BİLGİ VE TEKNOLOJİ KOMİSYONU ‘OSB İNCELEME GEZİSİ’ PROGRAMI SONA ERDİ - OSBÜK - OSBÜK

TBMM SANAYİ, TİCARET, ENERJİ, TABİİ KAYNAKLAR, BİLGİ VE TEKNOLOJİ KOMİSYONU ‘OSB İNCELEME GEZİSİ’ PROGRAMI SONA ERDİ

01-06-2012

Üst Kuruluşumuzun 25 -26 Mayıs 2012 tarihlerinde düzenlemiş olduğu ‘TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu ‘OSB İnceleme Gezisi’ programı sona erdi.

Ülkemiz ekonomisinin lokomotifi OSB’leri yerinde görmek, OSB yöneticileri ve katılımcıları ile tanışmak, karşılaştıkları sorunları ve çözüm önerilerini yaşayanlardan öğrenmek ve ülkemizi 2023 yılı hedeflerine taşıyacak olan sanayi camiasına moral vermek amacıyla 25 Mayıs Cuma günü Ankara’da başlayan inceleme gezisi yol güzergahımız da bulunan Niğde – Aksaray – Kayseri – Kırşehir – Kırıkkale illerimizde gerçekleştirildi.

Geziye TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve Malatya Milletvekili Sayın Mahmut Mücahit FINDIKLI başta olmak üzere sırasıyla Komisyon Üyeleri; Konya Milletvekili Sayın Hüseyin ÜZÜLMEZ, Gaziantep Milletvekili Sayın İbrahim Halil MAZICIOĞLU, Çankırı Milletvekili Sayın Hüseyin FİLİZ, Hatay Milletvekili Sayın Orhan KARASARAY, Niğde Milletvekili Sayın Ömer SELVİ, Manisa Milletvekili Sayın Hasan ÖREN, Kütahya Milletvekili Sayın Alim IŞIK, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Müsteşar Yardımcısı Sayın Ramazan YILDIRIM, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Sayın Yaşar ÖZTÜRK, OSBÜK Yönetim Kurulu’ndan başta Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M.Nurettin ÖZDEBİR, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sayın Cahit NAKIBOĞLU, Yönetim Kurulu Üyelerimizden Sayın Bekir SÜTÇÜ, Sayın Hakkı ATTAROĞLU, Sayın Nihat TUNALI, Sayın Süheyl ERBOZ, OSBÜK Bölge Müdürleri Komisyonu’ndan başta Komisyon Başkanı Sayın Ali İhsan KARAMANLI, Komisyon Üyeleri Sayın İbrahim Hakkı ALPTÜRK, Sayın Ferudun FER, Sayın Cengiz ŞİMŞEK, Sayın Vedat ALTAY, Sayın Süleyman DEMİRTAŞ, Sayın Direnç ÖZDEMİR, OSBÜK Genel Sekreteri Sayın Ali YÜKSEL, OSBÜK Başkan Danışmanı Sayın Payidar ERSAN Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyelerinden Sayın Mehmet DOĞANLAR, Sayın Fahrettin KÜRKLÜ, ASO Genel Sekreteri Sayın Doç. Dr. Yavuz CABBAR katıldılar.

AKSARAY GEZİSİ İZLENİMLERİ:

Gezi programı kapsamında ilk olarak ziyaret ettiğimiz Aksaray ilimizdeki Organize Sanayi Bölgesi oldu. Aksaray Valisi Sayın Orhan ALİMOĞLU, Aksaray Belediye Başkanı Sayn Nevzat PALTA, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ali ÖZTÜRK, OSB Bölge Müdürü Sayın İsmet ÇAĞLAR, Bilim Sanayi ve Teknoloji Aksaray İl Müdürü Sayın Lokman YEĞEN ile birlikte Organize Sanayi Bölgesini gezildikten sonra OSB Bölge Müdürü Sayın İsmet ÇAĞLAR tarafından yapılan bilgilendirme sunumunda Aksaray OSB’de ki yatırımlar konusunda bilgiler verildi. Organize Sanayi Bölgeleri Üst KuruluşuYönetim Kurulu Başkanı Sayın Nurettin ÖZDEBİR yapılan çalışmaları ve Aksaray’ın gelişimini memnuniyetle yerinde gördüklerini ifade ederek Aksaray Valisi Orhan ALİMOĞLU’na teşekkür plaketi takdim etti.

NİĞDE GEZİSİ İZLENİMLERİ:

İkinci durağımız Niğde ilimiz oldu. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü binasında yapılan toplantıda Niğde OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şevket KATIRCIOĞLU Niğde OSB’nin genel durumu hakkında sunum yaptı. KATIRCIOĞLU yaptığı sunumda OSB’lerin genel olarak karşılaştıkları sorunlarını ve yatırımcıların yapı denetimi konusunda yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Daha sonra söz alan OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nurettin ÖZDEBİR, Niğde OSB’nin gerek planlı yapılanması gerekse çevre düzenlemesi ve gelişimiyle bölgede rol model olabileceğini, günden güne daha iyiye gittiğini gözlemlediklerini ifade etti. Toplantı gezinin anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından plaket töreniyle sona ererken Niğde OSB’den ayrılmadan bir sanayi tesisinde de incelemelerde bulunuldu.

KAYSERİ GEZİSİ İZLENİMLERİ

Gezimizde üçüncü durağımız ise Kayseri ilimiz oldu. Program dahilin de öncelikle Kayseri’de Organize Sanayi Bölgesinin X. Olağan Mali Kuruluna iştirak edildi. Genel Kurulun açılış konuşmasını yapan Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet HASYÜNCÜ Organize Sanayi Bölgesindeki yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Kayseri OSB Genel Kurulu’na TBMM Başkanvekili Sayın Sadık YAKUT, Ak Parti Grup Başkanvekili Sayın Mustafa ELİTAŞ, Ak Parti Milletvekillerinden Sayın İsmail TAMER, Sayın Yaşar KARAYEL ve çok sayıda davetli katıldı.

Kayseri Gezimizin ikinci gününde öncelikle Kayseri Melikşah Üniversitesi toplantı salonunda OSB – Üniversite işbirliği konusunda Rektör Prof. Dr. Reşit ÖZKANCA tarafından bilgilendirme sunumu yapıldıktan sonra Kayseri OSB Bölge Müdürlüğüne geçildi burada Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet HASYÜNCÜ katılımcılara bölge hakkında bilgiler vererek ileriki yıllarda yapmayı planladıkları projeleri anlattılar. Bölge Müdürlüğünde ki ziyaret teşekkür plaketlerinin verilmesiyle son buldu. Kayseri gezimiz kapsamında gezi heyeti OSB’de 2 sanayi firmasını ve Boydak Hatıra Ormanını ziyaret ederek şehirden ayrıldı.

KIRŞEHİR GEZİSİ İZLENİMLERİ

Gezimizin dördüncü durağı Kırşehir ilimiz oldu. Gezi Heyetini Kırşehir Valisi Sayın Mehmet Uğur ERDEN, Bölge Milletvekilleri ve Ticaret Sanayi Odası Başkanı ve diğer yetkililer karşıladı. Öncelikle bir sanayi tesisinde yapılan toplantıda Bölge Milletvekillerinin yanı sıra Vali Mehmet Uğur ERDEN ve diğer yetkililer katıldılar. Yapılan toplantıda Kırşehir OSB Müdür Vekili Adil ERTUĞRUL tarafından bölge hakkında sunum yapıldı. Toplantının sonunda Vali Mehmet Uğur ERDEN’e teşekkür plaketi takdim edilerek Kırıkkale ilimize gitmek üzere yola çıkıldı.

KIRIKKALE GEZİSİ İZLENİMLERİ
Gezimizin son durağı Kırıkkale ilimiz oldu. Gezi heyetimizi Bölge Milletvekillerinin yanı sıra Kırıkkale Valisi Sayın Hakan Yusuf GÜNER ve diğer yetkililer karşıladı. Bölge Müdürlüğü bahçesinde yapılan toplantıda, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin AYDIN, Kırıkkale OSB’nin geldiği son durum hakkında bilgiler verdi. Kırıkkale Valisi Sayın Hakan Yusuf GÜNER ise yaptığı konuşmasında: Ticaret ve Sanayi Odası heyetinin Kırıkkale ilimize teşrif etmesinden dolayı teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Kırıkkale Valiliği olarak yöremizin gelişmesi ve sanayimizin geliştirilmesi anlamında ilimize katkılar sağlamaya çalışıyoruz. Genç bir il aynı zamanda sanayi ili olan Kırıkkale’nin kalkınması ve büyümesi anlamında Başbakan Yardımcımız ve milletvekillerimizin öncülüğünde Kırıkkale Güç Birliği Heyeti kurduk. Bu heyetimizde “Yatırım İçin Neden Kırıkkale ? ” adı altında kitapçıklar, CD’ler ve broşürler hazırlıyoruz. Ben bir Vali olarak değil, bu şehrin bir hizmetkarı olarak tüm işadamlarımızı Kırıkkale ilimize yatırım yapmaya çağırıyorum.” dedi. Komisyon Başkanı Sayın Mahmut Mücahit FINDIKLI ise yaptığı konuşmada: “Kırıkkale ili 43 ili birbirine bağlayan kavşak noktası, ayrıca bir sanayi kenti olması sebebiyle stratejik önemi sahip bir kentimiz. Biz de Kırıkkale iline ticaret ve sanayi anlamında yapılacak tüm yatırımları önemsiyor ve destekliyoruz.” dedi. Düzenlenen yemeğin ardından Vali GÜNER’e Sanayi ve Ticarete vermiş olduğu destekten dolayı plaket takdim edildikten sonra Kırıkkale ilimizden ayrılarak Ankara’ya hareket edildi.

Gezi Kapsamında Değerlendirmelerde bulunan TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve Malatya Milletvekili Sayın Mahmut Mücahit FINDIKLI ve diğer katılımcılar geziyi organize eden OSB Üst Kuruluşu Yönetim Kuruluna teşekkür ederek, bu tip gezilerin çok faydalı olduğunu belirttiler. Gezi sonunda OSBÜK adına Komisyon Milletvekillerini temsilen Komisyon Başkanı Sayın FINDIKLI’ya plaket takdim edildi. Komisyon Başkanı Sayın Mahmut Mücahit FINDIKLI yaptığı değerlendirme konuşmasında ‘Gerek ziyaret ettiğimiz OSB Başkanlarından gerek yolculuk sırasında OSB Başkan ve üyelerinin dile getirdikleri OSB’lerin sorunlarının çözümü için çalışacağız’ dedi. Ayrıca gezi esnasında edindiği izlenimlerden 2000 yılında yürürlüğe giren OSB Kanunun OSB’lerin ihtiyaçlarına yeterli gelmediği izlenimine sahip olduğunu ve söz konusu kanunun yeniden hazırlanması yönünde başta Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olmak üzere ilgili ve yetkililer nezdinde girişimlerde bulunacağını ifade etti.

Dosya 1
Dosya 2
Dosya 3
Dosya 4
Dosya 5
Dosya 6
Dosya 7
Dosya 8