TBMM SANAYİ KOMİSYONU ÜYELERİNİN KATILIMLARIYLA GERÇEKLEŞEN “OSB İNCELEME GEZİSİ” PROGRAMI TAMAMLANDI - OSBÜK - OSBÜK

TBMM SANAYİ KOMİSYONU ÜYELERİNİN KATILIMLARIYLA GERÇEKLEŞEN “OSB İNCELEME GEZİSİ” PROGRAMI TAMAMLANDI

10-05-2014

TBMM Sanayi Komisyonu Üyesi Milletvekilleri ve OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeleri, Organize Sanayi Bölgelerinin Sorunlarını Yerinde Görmek İçin, Anadolu Turuna Çıktı. Ülkemizin yüz akı Organize Sanayi Bölgelerini yakından tanıtıp, sorun ve çözüm önerilerini kaynağından öğrenerek sanayi tesislerinde incelemelerde bulunmak amacıyla; ‘TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyeleri’nin teşrifleriyle Adana ve Gaziantep illerinde OSB gezisi programı gerçekleşti.

Üretim ve istihdamın en güçlü yerel mekanizmaları sayılan OSB’lerin, resmi çatı kuruluşu, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından 2004 yılından beri geleneksel olarak düzenlenen etkinlik, 1- 4 Mayıs 2014 tarihleri arasında Adana ve Gaziantep illerimizde gerçekleşti.

İl programlarına; Halil MAZICIOĞLU başkanlığındaki TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyeleri Milletvekilleri, Cahit NAKIBOĞLU başkanlığındaki OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeleri, Adana Valisi Hüseyin Avni COŞ, Gaziantep Valisi Erdal ATA, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin SÖZLÜ, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN, Adana ve Gaziantep il Milletvekilleri, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Hukuk Müşaviri Ali KAZCI, OSBÜK Bölge Müdürleri Komisyon Üyeleri ve Sanayi Odaları Temsilcileri katıldı.

Sanayicilerin sorunlarını masaya yatıran heyet, programlar kapsamında Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesinde ve Gaziantep Organize Sanayi Bölgelerinde çeşitli sektörde faaliyet gösteren firmaları ziyaret edip, üreticilerin yasal mevzuatlar çerçevesinde karşılaştıkları problemleri değerlendirme fırsatı buldu.

Gezi heyeti, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesinde; Sunar Mısır, Tezkim Tarım Kimya ve İnşaat, Bilici Yatırım Sanayi, Zahit Alüminyum ve Plastik, Oğuz Gıda, firmalarını ziyaret ederken, Gaziantep OSB’de ise; Royal Halı, Beşan Nişasta, Şölen Çikolata, Sanko Makine ve Solar Türk firmalarını ziyaret etti.

Özellikle gündemde olan Şeker Kanunu konusunda komisyon başkanı Halil MAZICIOĞLU’nun değerlendirmeleri şöyle oldu; Fabrika sahiplerinin, glikoz kotasının kalkması ve şeker kanunuyla ilgili yapılması gerekenleri komisyona çeşitli brifinglerle anlatılmıştır. “Üretim ve ihracat yapan, istihdam sağlayan sanayicileri ve üreticileri dinlemek, onların önünü açmak, meclisteki tüm vekillerin görevidir. Çünkü bunlarla ilgili kanunlar, komisyonumuza geliyor. Bakanlık yetkililerimiz, ilgili sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle ortak çalışarak, Türkiye’nin tamamında uygulanacak şekilde kanun çıkarmaya özen gösteriyoruz” şeklinde konuştu. MAZICIOĞLU programı düzenleyen OSBÜK Başkanı NAKIBOĞLU’na da tüm milletvekilleri adına teşekkür etti.

OSBÜK Başkanı Cahit NAKIBOĞLU ise TBMM Sanayi Komisyonu ile yapılan toplantının oldukça faydalı geçtiğini Sayın vekillerin birebir sanayicilerle yaptığı görüşmelerin sektöre olumlu katkılar sağlayacağından bahisle Ülkemizin 2023 yılı ekonomik hedeflerine ulaşılmasında OSB’lerin yeri ve önemine dikkat çekerken bu gezilerin sanayi camiasına moral ve motivasyon sağlayacağını da ifade etti.

Komisyon yapmış olduğu son gün değerlendirmelerinde; OSBÜK’ ün organizatörlüğünde gerçekleşen 4 günlük OSB İnceleme Gezisinin her yönüyle çok faydalı olduğunu, bu ziyaret ve toplantıların büyük öneme sahip olduğunu, OSB Üst Kuruluşu ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nun Türk sanayisinin gelişmesi adına ortak çeşitli projelerin gerçekleştirilmesi kararı alındı.

Dosya 1
Dosya 2
Dosya 3
Dosya 4
Dosya 5
Dosya 6
Dosya 7
Dosya 8
Dosya 9
Dosya 10
Dosya 11
Dosya 12
Dosya 13
Dosya 14
Dosya 15
Dosya 16