SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME İÇİN ÜRETİMDE KATMA DEĞERİ ARTIRMAK ZORUNDAYIZ - OSBÜK - OSBÜK

SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME İÇİN ÜRETİMDE KATMA DEĞERİ ARTIRMAK ZORUNDAYIZ

12-09-2017

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5.1 büyüyen Türkiye’nin yatırımlara ara vermeden yoluna devam etmesi gerektiğini söyledi. İkinci çeyrekte yatırımlardaki yüzde 9.5’luk artışın ülke adına son derece memnuniyet verici olduğunun altını çizen Kütükcü, yüksek katma değerli üretim vurgusu yaptı.

Sürdürülebilir büyüme için üretimde katma değeri artırmanın önemine değinen Kütükcü, “Ülke olarak yatırım iştahımızın yüksek olması, özellikle tüm dünyanın büyümeyi mumla aradığı bu dönemler için çok büyük avantaj. Ancak bir yandan bu yatırım iştahını korurken, aynı zamanda da üretimde katma değeri artırmak zorundayız” dedi.

Türkiye’yi üst düzey gelir grubuna taşımanın yolu…

Kütükcü, OSB’lerin Türkiye’nin en başarılı sanayi ve üretim modeli haline geldiğinin, OSB’lerde üretilen katma değeri artıran bir Türkiye’nin hedeflerine çok daha hızlı bir şekilde ulaşacağının altını çizerek, “Artık nitelikli üretimi, dolayısıyla nitelikli ihracatı hızla hayata geçirmemiz gerekiyor. Karlıklarımızı artırarak işletme ölçeklerimizi büyütmenin, dolayısıyla Türkiye’yi bir üst düzey gelir grubuna taşımanın yolu da buradan geçiyor” diye konuştu.