SANAYİCİLERE MACARİSTAN’IN TİCARİ FIRSATLARI TANITILDI - OSBÜK - OSBÜK

SANAYİCİLERE MACARİSTAN’IN TİCARİ FIRSATLARI TANITILDI

28-09-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK)’nun, OSB katılımcılarının ihracatına katkı sağlamak üzere düzenlediği toplantılar, Ticaret ve Yatırım Fırsatları: Macaristan Toplantısı ile devam etti.

Çevrimiçi gerçekleşen toplantıda sanayicinin potansiyelinin artırılması, yeni pazarlarla tanışması ve ticari fırsatlardan yararlanması için Budapeşte Ticaret Müşavirleri Başak Araslı Akyol ve Meral Şengül tarafından Macaristan’ın ticari ve ekonomik yapısı, ithalat ve ihracat potansiyeli ile yatırım fırsatları anlatıldı.

 

Akyol: “Macaristan ile Türkiye iki dost ülkedir”

Bilgilendirme sunumunun birinci kısmında Ticaret Müşaviri Başak Araslı Akyol, Macaristan’daki enflasyon, işsizlik, yabancı yatırımlar, imalat alt sektörleri ve ticarete ilişkin sayısal verileri paylaştı. Macaristan’daki vergi oranları ile yatırım teşvik sistemi gibi yatırımları ilgilendiren konularda da bilgiler veren Akyol, “Türkiye ile Macaristan orta Avrupa’da ortak tarih, ortak kültürü ile iki dost ülkedir. Ayrıca ikisi de önemli iki ticaret ortağı. Bu çerçevede özellikle son 10 yılda Macaristan ile yoğun iş birliği sürecine girildi ve üst düzey ziyaretler gerçekleştirildi” diye konuştu. Akyol, iki ülkenin de karşılıklı 6 milyar dolarlık bir ticaret hedefi koyduğunu anlattı.

 

Toplantı için OSBÜK’e teşekkür

Ticaret Müşaviri Meral Şengül ise programın düzenlenmesinden dolayı OSBÜK’e teşekkür etti. Macaristan’a ihracatın artırılması için iş fırsatları ve ülke gündemindeki proje ve gelişmeler hakkında detaylı bilgiler paylaşan Şengül, ayrıca Macaristan’a yönelik daha fazla ticaret heyeti düzenlenmesi gerektiğine ve firmaların Macaristan’daki fuarlara katılmasının önemine değindi. Macaristan’daki sanayi parklarına ilişkin de bilgi veren Şengül, ayrıca Türkiye ile Macaristan’ın 3. ülkelerde ortak işbirliği ve projeler geliştirmesinin de iki ülke arasındaki bağları kuvvetlendireceğine vurgu yaptı.