SANAYİCİLERE GÜNEY KORE EKONOMİSİ ANLATILDI - OSBÜK - OSBÜK

SANAYİCİLERE GÜNEY KORE EKONOMİSİ ANLATILDI

26-10-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından OSB ve katılımcı sanayicilerinin farklı ülkelerin ticaret ve ihracatı konusunda bilgilendirilmesi amacıyla Ticaret ve Yatırım Fırsatları: Güney Kore Toplantısı yapıldı.

Toplantıda Seul Ticaret Müşaviri Ayşe Ferdağ Tekin tarafından Güney Kore’nin ekonomisine ilişkin bir sunum gerçekleştirildi. Sunumda ülkenin ihracata dayalı bir büyüme gösterdiğini anlatan Tekin, Güney Kore’nin dünyanın en büyük 11, Asya kıtasının ise 4. büyük ekonomisi olduğunu söyledi. Güney Kore’nin 14. en büyük pazar olduğunu ve OECD yüksek gelir grubu ülkeleri arasında yer aldığını anlatan Tekin, ülkenin gayri safi yurt içi hasılası, cari dengesi, enflasyon oranı gibi ekonomik verileri hakkında bilgiler verdi.

Organize sanayi bölgeleri ve sanayicilerin bilgilendirildiği toplantıda Tekin, Güney Kore iş dünyasının profesyonelliğe önem verdiğine dikkat çekerek, Korean New Deal isimli Ulusal Kalkınma Stratejisini anlattı. Ülkedeki ekonomik bölgeleri de sanayicilere tanıtan Ticaret Müşaviri Tekin, ülkenin ihracat ve ithalatı ile ilgili şunları söyledi: “Güney Kore dünya ihracatında yüzde 2,9 ile 7. sırada, ithalatta ise yüzde 2,7 ile 9. sırada. Güney Kore, dış ticaret fazlası veren bir ülke. 2020 yılında 512.7 milyar dolar ihracat yaparken ithalatı düşük kalarak 467.5 milyar dolar olarak gerçekleşmiş.”