“SAĞLIK VE KİMYA ÜRÜNLERİ ÇAĞRISI ÖNEMLİ BİR FIRSAT” - OSBÜK - OSBÜK

“SAĞLIK VE KİMYA ÜRÜNLERİ ÇAĞRISI ÖNEMLİ BİR FIRSAT”

12-08-2021

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iş birliğinde Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı Sağlık ve Kimya Ürünleri Çağrısı Semineri düzenlendi. Seminerde OSBÜK Başkan Yardımcısı Seyit Ardıç, Sağlık ve Kimya Ürünleri Çağrısı’nın değerlendirilmesi gereken bir fırsat olduğunu anlattı.

 

Seminerin açılışında yerli üretime verilen desteklerden dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına teşekkür eden OSBÜK Başkan Yardımcısı Seyit Ardıç, organize sanayi bölgelerinin her geçen gün büyüdüğünü dile getirdi. Türk sanayisine OSB’lerin katkısının artarak devam ettiğini kaydeden Ardıç, “Bugün geldiğimiz noktada Türkiye’nin 81 ilinde 326’sı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına, 27’si Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı olmak üzere 353 OSB ile Türkiye’nin ihracat ve istihdamını omuzluyoruz. Organize sanayi bölgelerimizle hedefimiz, ülkemizin sanayi üretiminin sürekli olarak geliştirmektir” dedi.

OSBÜK’ün görevinin organize sanayi bölgelerinin üst kuruluşu olarak OSB’lere yol göstermek olduğunu vurgulayan Ardıç, sözlerine şöyle devam etti: “Salgına rağmen büyüyen, ihracat rekorları kıran, istihdamını artıran bir sanayimiz oluştu. Bununla gurur duyuyoruz. Bu başarıda emeği olan tüm sanayicilerimizi, müteşebbislerimizi ve çalışanlarımızı kutluyorum. Özellikle son 1,5 yıldır yaşadığımız pandemi süreci sağlık ve kimya endüstrisinde ilerlemenin ne kadar önemli olduğunu hepimize bir kez daha gösterdi. Bu alanda güçlü olan firmalar örneğin önce tanı kitleriyle ardından aşı ile tüm insanlığın ümidi haline geldiler. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi ve Sağlık ve Kimya Ürünleri Çağrısı yeni bir dönüşüm ivmesi yakalamak için önemli bir fırsat.”

 

Milli Teknoloji Hamlesi ile hedef stratejik alanlarda tam bağımsızlık

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır seminerde katılımcılara Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi ve program kapsamında yapılan çalışmaları anlattı. Türkiye’nin büyümede diğer ülkelerden farkı olduğunu dile getiren Kacır, “Milli Teknoloji Hamlesi Türkiye’nin stratejik alanlarda tam bağımsızlığını sağlamak ve aynı zamanda katma değerli ürünleri, dünya pazarlarına rekabetçi şekilde geliştirerek, üreterek, refahımızı artırmak yolunda yürüttüğümüz projelerin çerçevesidir” şeklinde konuştu. Tam bağımsızlıkta sağlık sektörünün de önemli olduğunu söyleyen Kacır, “Sağlık ve Kimya Ürünleri Çağrısı 13 Eylül’e kadar açık olacak. 10 milyar lira ve üzeri tutardaki projeleri bekliyor olacağız. Ümidimiz 421 ürün ve 80 yenilikçi teknoloji alanını hedeflediğimiz bu çağrıya sektörümüzün yoğun ilgi göstermesi” diye konuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu da dünya ticareti, üretim ve tüketimin pandemi nedeniyle her geçen gün değiştiğine vurgu yaptı. Pandeminin yerli üretimin önemini ortaya çıkardığını kaydeden Zeytinoğlu, “Salgın sonrası süreçte ülkelerin yerli üretime çok ciddi bir önem verdiğini görüyoruz. Özellikle kritik öneme sahip olan ürünler için ülkelerin kendi kaynakları ile üretim süreçlerine girmesinin çok önemli olacağına inanıyoruz” dedi. Yerli üretim konusunda Türkiye’nin attığı adımlara değinen Zeytinoğlu, Sağlık ve Kimya Ürünleri Çağrısı kapsamında verilecek desteklerin üretim kapasitesini yükselteceğini ve ülkeye katma değer sağlanacağını söyledi.

 

Açılış konuşmalarının ardından sağlık ve kimya alanında 421 ürün ve 80 teknolojiyi destekleyen çağrının anlatıldığı seminerde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Program Yönetimi Dairesi Başkanı Hakan Erten, Sağlık ve Kimya Ürünleri Çağrısı Tanıtım Sunumu gerçekleştirdi.

Toplantı katılımcıların sorularının cevaplandırılması ile sona erdi.