REHBERLİK VE TEFTİŞ BAŞKANLIĞI “GÜNEYDOĞU ANADOLU VE AKDENİZ BÖLGESİ OSB’LERİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI” İSKENDERUN'DA YAPILDI - OSBÜK - OSBÜK

REHBERLİK VE TEFTİŞ BAŞKANLIĞI “GÜNEYDOĞU ANADOLU VE AKDENİZ BÖLGESİ OSB’LERİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI” İSKENDERUN’DA YAPILDI

05-03-2015

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı ile OSBÜK’ün koordinasyonunda “Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesi OSB’leri Bilgilendirme Toplantısı” 28 Şubat 2015 tarihinde İskenderun’da gerçekleştirilmiştir. Programa OSBÜK Başkanı Cahit Nakıboğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Rehberlik ve Teftiş Başkanı Kibar Altunal, Bakanlık Müfettişleri olmak üzere Vali Yardımcıları, Kaymakamlar ve çeşitli OSB’lerin Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu, Bölge Müdürleri ve de çalışanları olmak üzere yaklaşık 110 katılımcı iştirak etmiştir. İskenderun OSB Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı, OSBÜK Başkanı Cahit Nakıboğlu ve Rehberlik ve Teftiş Başkanı Kibar Altunal’ın açılış konuşmalarıyla başlayan program kapsamında Bakanlık Müfettişleri; Başkan Yardımcısı Muzaffer Barış Morgül, Faruk Düzcan, Cemal Temiz, Oktay Altın, Nurullah Demirkıran’ın sunumlarıyla devam etmiştir.

İskenderun OSB Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı konuşmasında, OSBÜK’ün düzenlendiği programın İskenderun da gerçekleştirilmesinden dolayı Başkan Nakıboğlu’na teşekkür etti. Tosyalı “Denetim faaliyetleri yönetime yardımcı olan, yol gösteren ve değer katan bir nitelik kazanmasına da vesile olacaktır. “Güven iyidir, kontrol daha iyidir”Gelişmemizin kalıcı ve sürdürülebilir olması için denetime, kontrol ve rehberlik hizmetlerine önem verilmelidir” dedi.

OSBÜK Başkanı Nakıboğlu ise, “Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu kısa adıyla OSBÜK; 4562 Sayılı OSB Kanunu gereğince, Organize Sanayi Bölgelerinin kendi aralarında yardımlaşmalarını ve ortak sorunlarını çözüme kavuşturmalarını sağlamak amacıyla 2002 yılında kurulmuştur. OSB’lerimizin her anlamda çıtasını yükseltme gayretiyle yaptığımız faaliyetlere bugün bir yenisini daha eklemekten büyük mutluluk duyduğumu ifade etmeliyim.

“İlk ikisini Marmara ve Ege Bölgelerinde gerçekleştirdiğimiz bu toplantılarımız gayesi icraatı yapanlarla, denetim yetkisini kullananları bir araya getirerek, mevzuata uygun OSB yönetimi için dikkat edilmesi gereken hususları değerlendirmektir dedi.”

Nakıboğlu, büyümenin motorunun imalat sanayisi olduğunu belirterek, “2023 hedefleri geleneksel büyüme anlayışı veya bugünkü verimlik düzeyi ile kesinlikle yakalanamaz. Sanayiciler olarak artık katma değeri yüksek yatırımlara ve teknolojik ürünlere yönelmeliyiz” şeklinde konuştu.

Rehberlik ve Teftiş Başkanı Kibar ALTUNAL ise denetimin önemini vurgulayan konuşmasında “OSBÜK ile yapmış olduğumuz işbirliği ile yapılan toplantılar sayesinde sanayicilerimizin sorunlarını birebir görerek tespit ediyoruz. 280 OSB’mizde yaşanılan sorunları yakinen görerek OSBÜK ile birlikte çözmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Programda, Organize sanayi bölgelerinin denetimlerde sıklıkla sorulan hususlar, Organize Sanayi Bölgelerinde sorumluluğa konu olabilecek hususlar, Organize Sanayi Bölgelerinde imar ve yapılaşmalarda uygunsuzlukları ve Organize Sanayi Bölgelerinde elektrik piyasası faaliyetleri başlıkları altında sunumlar gerçekleştirilmiştir.

Programın sonunda ise, soru – cevap bölümüne geçilerek OSB’lerin sıklıkla karşılaştığı sorunlara ve mevzuatın bu sorunlara karşı bakışına yer verilmiştir.

Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesi OSB’leri Bilgilendirme Toplantısı programı fotoğraflarına aşağıdaki dosyadan ulaşabilirsiniz.

Dosya 1
Dosya 2
Dosya 3
Dosya 4
Dosya 5
Dosya 6
Dosya 7
Dosya 8
Dosya 9
Dosya 10
Dosya 11