OSBÜK’TE GÜNDEM “YEŞİL DÖNÜŞÜM” OLDU - OSBÜK - OSBÜK

OSBÜK’TE GÜNDEM “YEŞİL DÖNÜŞÜM” OLDU

07-07-2021

OSBÜK Yönetim Kurulu ve Yüksek Koordinasyon Kurulu Müşterek Toplantısı, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız’ın katılımıyla yapıldı.

Yeşil OSB ve sanayide yeşil dönüşümün istişare edildiği toplantının açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, “OSBÜK olarak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile Yeşil OSB Projesi çalışıyoruz. OSB’lerimizi belli kriterlerle değerlendirerek, Yeşil OSB sertifikasıyla sertifikalandırmayı hedefliyoruz” dedi. Başkan Kütükcü ayrıca Sanayi Komisyonu Başkanı Altunyaldız’a OSB’lerin taleplerini de ileterek, çözümü için destek istedi.

Toplantıda organize sanayi bölgeleri ile ilgili bilgi veren Kütükcü, OSB’lerin Türkiye’nin planlı kalkınmasında oynadığı kritik role dikkat çekti. Kütükcü, OSB’lerin katkısıyla Türkiye’nin pandemi sürecinde dünyanın pek çok ülkesinden pozitif ayrıştığını ifade ederek, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile OSBÜK tarafından yürütülen Yeşil OSB çalışmasına değindi. Kütükcü, “OSB’lerimizi belli kriterlerle değerlendirerek, Yeşil OSB sertifikasıyla sertifikalandırmayı hedefliyoruz” dedi.

 

Yeni sanayi parselleri için mevzuat sadeleştirmelerine ihtiyaç var
Yatırımcıların, organize sanayi bölgelerine yoğun bir yatırım talebi olduğunu anlatan Kütükcü, şunları söyledi: “Yatırımcıların talebini karşılayabilmek için yeni sanayi alanları üretmek zorundayız. Bunun için de mevzuat sadeleştirmeleri çok önemli. Bu süreçler inanılmaz zaman ve enerji alıyor. Dolayısıyla mevzuatları sadeleştirerek, OSB yer seçim süreçlerini mutlaka çok daha kısa sürede tamamlayabileceğimiz gerekiyor. Yeni sanayi parselleri üretme konusunda, Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin mevzuat sadeleştirmesine yönelik ön açıcı ve yatırım iştahını destekleyen bir iyileştirme çalışmasına ihtiyacımız var.”

 

“Sanayiciler ülkenin üretim ve yaşam damarıdır”

Hayatın merkezinde üretim olduğunu söyleyen TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız ise, sanayicilerin “ülkenin üretim ve yaşam damarları” olduğunun altını çizdi.
Sanayi Komisyonu olarak OSBÜK ile güçlü bir takım çalışması yürüttüklerini aktaran Altunyaldız, iklim değişikliği konusunda değerlendirmelerde bulundu. İklim değişikliği ile ilgili yaşanan gelişmelerin sanayiciye yansımalarını anlatan Altunyaldız, tedarik ve üretim zincirlerinin yaşadığı dönüşüme vurgu yaptı.

Yeşil OSB, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve diğer gelişmelerin Türkiye’nin önünde bir fırsat olduğunu söyleyen Altunyaldız, “Sanayiciler Türkiye’nin üretim gücü oldu. Hep birlikte üretimi öğrendik, ihracatı, küresel tedariki, küresel perakendeyi öğrendik. Bütün bunları dünyada önemli aktör olabilecek kadar iyi öğrendik. Bu yüzden yeni dünya düzeninde küresel tedarikçi olabilmeyi, küresel üretim merkezi olabilmeyi, küresel entegrasyonun en önemli aktörü olabilmeyi ve bunu başarabilmeyi arzu ediyoruz” diye konuştu.

 

Altunyaldız’dan kararlılık vurgusu
OSB’ler, OSB’lerin gelişmesi yönündeki çalışmalar, Yeşil OSB gibi bütün konuları yakından takip ettiklerini ve her zaman OSB’lerin yanında olduklarını vurgulayan Altunyaldız, sözlerini şöyle tamamladı: “Yeşil dönüşüm sürecini yeni ve kapsayıcı yatırımları ülkemize çekmemiz, ülkemizin önündeki yatırım fırsatlarını değerlendirebilmemiz için yeşil ekonomi parametrelerini stratejik öncelik ve kazanımlarımız öncesinde geliştirmeye ve hayata geçirmeye kararlıyız.”

Altunyaldız toplantıda, OSBÜK Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu ve Yüksek Koordinasyon Kurulu Üyelerinin sorularını cevapladı.