ELEKTRİK PİYASASINDA LİSANSSIZ ELEKTRİK ÜRETİM YÖNETMELİĞİ BİLGİLENDİRME PANELİ TAMAMLANDI - OSBÜK - OSBÜK

ELEKTRİK PİYASASINDA LİSANSSIZ ELEKTRİK ÜRETİM YÖNETMELİĞİ BİLGİLENDİRME PANELİ TAMAMLANDI

16-09-2019

OSBÜK Başkanı Kütükcü, sürdürülebilirlik vurgusu yaptı

OSBÜK, EPDK ve EPİAŞ tarafından “Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği Bilgilendirme Paneli” gerçekleştirildi. Panelin açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, enerjinin sanayi üretiminin sürdürülebilirliğini sağlamak için önemli olduğunu vurgulayarak, “Son dönemde OSB’lerimizde artan elektrik ve doğalgaz maliyetleri, artık ülke olarak enerjimizi mümkün olduğunca yerli kaynaklarla üretmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu” dedi.

 

Türk sanayisi için ‘sürdürülebilirlik’ konusunun çok önemli olduğunun altını çizen Kütükcü, sanayinin daha rekabetçi ve ihracatçı olabilmesi için maliyetlerin mutlaka düşürülmesi gerektiğinin altını çizdi.  OSB’lerin Türkiye’nin yüz akı olduğuna değinen Kütükcü, şunları söyledi: “Bugün Türkiye ekonomisi için iki tane kritik temel konu var. Bunlardan ilki; rekabetçi ve sürdürülebilir bir sanayi üretimi iklimi. İkincisi; sürdürülebilir ihracat.  Bu iki başlık da, organize sanayi bölgelerimiz için ve burada sanayicilere hizmet üreten OSB yönetimlerimiz için son derece önemli. Çünkü, camia olarak bizim varlığımız, ancak güçlü bir sanayi üretiminin varlığı ile anlam kazanıyor. Yani güçlü bir üretim ve yatırımcı olacak ki; biz nitelikli hizmetler üretebilelim. Elhamdülillah OSB’ler olarak, bu noktada hakikaten Türkiye’nin yüz akıyız diyebilirim. Bugün Türkiye’de sanayiciye en nitelikli yatırım alanları sunan, en nitelikli hizmetleri sanayicinin ayağına kadar götüren en güçlü yapı, organize sanayi bölgelerimiz. Ben buradan başta OSB başkanlarımız, yönetim kurulu üyelerimiz, bölge müdürlerimiz, müdür yardımcılarımız olmak üzere OSB’lere emek veren herkese bu toplantı vesilesiyle bir kez daha teşekkür ediyorum”

 

Kütükcü, OSBÜK olarak OSB’leri ilgilendiren tüm konuları, düzenlemeleri yakından takip ettiklerini, bu yeni gelişmelerle ilgili OSB’leri an be an bilgilendirildiklerini söyleyerek, “Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği de OSB’lerimiz açısından önemli bir konu. Bu yönetmelik özellikle fabrika binalarımızın çatılarının değerlendirilmesi ve aylık mahsuplaşma gibi bazı konularda yeni bir bakış açısı getiriyor. OSBÜK olarak bizim son derece önemsediğimiz bu konularda, bugün çok kıymetli misafirlerimiz hepimizi bilgilendirecek, varsa kafamızdaki soru işaretlerini giderecekler. OSBÜK olarak bu tür eğitim, panel ve seminerlerimizi yoğunlaştırarak devam ettireceğiz” şeklinde konuştu.

 

 6.000 MW civarında lisanssız üretim santrali devreye girdi

Panelde söz alan EPDK Elektrik Piyasası Dairesi Grup Başkanı Dr. Hakkı Özata ise, EPDK olarak OSB’leri ekonominin can damarı olarak gördüklerinin altını çizdi. Katılımcılara yeni yönetmelikle ilgili bilgi veren Özata, “Biliyorsunuz 12 Mayıs 2019 tarihinde yeni lisanssız üretim yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı Bu tarihten iki gün önce 10 Mayıs’ta Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlandı. Tabi lisanssız üretim yaklaşık 6-7 yıldır gündemimizde olan ve önceki yönetmelik ve tebliğ ile birlikte faaliyete geçen bir yönetmelikti. Buna ilişkin de birçok lisanssız üretimler yapıldı, çağrı mektupları verildi ve şu ana kadar faaliyete yaklaşık 6. 000 MW civarında, çoğu da güneş panelleri olmak üzere lisanssız kapsamda üretim santrali devreye girdi.  Bu yatırımlar şu an ülkenin enerji sektörüne hizmet ediyor” ifadelerini kullandı.

 

OSBÜK Elektrik Komisyonu Başkanı İlhan Metin’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde; EPDK Uzmanı Serkan Aktaş, EPİAŞ Elektrik Piyasası Kayıt ve Uzlaştırma Müdürü Meriç Emre Aydın, EPİAŞ Elektrik Piyasası Uzlaştırma Yönetmeni Ahmet Güngör ile EPİAŞ Strateji ve İş Geliştirme Uzmanı Mehmet Emre Ölmez  ‘Lisanssız Elektrik Üretimi’, ‘Mahsuplaşma’ gibi konularda detaylı bilgi verdi.