OSBÜK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ - OSBÜK - OSBÜK

OSBÜK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

20-08-2020

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Ağustos ayı Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü ve yönetim kurulu üyelerinin katıldığı toplantıda Başkan Kütükcü, OSBÜK’ün faaliyetlerini anlattı.

OSB’lerdeki gelişmeleri de değerlendiren Kütükcü, Nisan ayında sanayi üretiminde yaşanan kapasite kayıplarının telafi edilmeye başlandığının, Temmuz ayı itibariyle ise OSB’lerdeki elektrik tüketiminde pozitif tarafa geçildiğinin altını çizdi.

Ekonominin daha fazla desteğe ihtiyacı var

Ayrıca TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atılım Murat da, video konferansla yapılan OSBÜK Yönetim Kurulu toplantısına katılarak, Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Değerlendirmesinde Türkiye’nin 2020 yılına yüzde 5 büyüme beklentisi ile iyi başladığını ancak Mart ayından bu yana pandeminin etkisiyle ekonomide kayıplar yaşandığını ifade eden Dr. Atılım Murat, “Haziran ayında başlayan yeni normalle birlikte, devlet desteklerinin de katkısıyla ekonomide iyi bir toparlanma yaşandı” dedi.

Ekonomide pandemi etkisiyle Mart-Nisan ayında olduğu gibi bir kapanma beklemediklerini de dile getiren Doç. Dr. Murat, alınan tedbirlerle birlikte ekonomik aktivitelerin devam edeceğini öngördüklerini söyledi. Bu süreçte hem dünya ekonomisinin hem de Türkiye ekonomisinin daha fazla desteğe ihtiyaç duyduğunu aktaran Doç. Dr. Murat, gelinen noktada Türkiye’de desteklerin para politikaları alanından ziyade vergi indirimi, kısa çalışma ödenekleri gibi maliye politikaları bazında yapılmasının önemli olduğunu kaydetti.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun Ağustos ayı toplantısında politika faizini yüzde 8.25’te sabit tutma kararını değerlendiren Doç. Dr. Murat, döviz kurlarındaki oynaklığın da kontrol edilmesinin önemine vurgu yaptı.

Enerji piyasasındaki gelişmeler konuşuldu

Toplantıda ayrıca Enerpark Enerji Teknoloji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Mungan da, enerji piyasasındaki gelişmelerle ilgili bir sunum yaptı. Sunumunda enerji maliyetlerindeki artışlara değinen Mungan, süreç içerisinde Piyasa Takas Fiyatı (PTF) ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) ile ilgili fiyat değişimlerini ve gelecek öngörülerini paylaştı.