OSBÜK XII. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI - OSBÜK - OSBÜK

OSBÜK XII. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI

25-06-2014

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşunun (OSBÜK) XII. Genel Kurul Toplantısı; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Fikri IŞIK ve çok sayıda Milletvekili, üst düzey bürokrat, sanayici, çok sayıda OSB çalışanın iştirakiyle, 24.06.2014 tarihinde Meyra Palace Otel’de yapıldı. Programda öncelikle divan önergesi OSBÜK Başkanı Sn. Cahit NAKIBOĞLU ve Yönetim Kurulu Üyelerinin imzalarıyla verildi. Önergenin kabulü ile; Divan Başkanlığına Eskişehir Sanayi Odası OSB Başkanı Sn. Savaş M. ÖZAYDEMİR, Başkanvekilliğine Antakya OSB Başkanı Sn. Tahsin KABAALİ, ve katip üyeliğe Gaziantep OSB temsilcisi Sn. Cevdet AKINAL oy birliğiyle seçildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı sonrasında OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Cahit NAKIBOĞLU kürsüye davet edildi. Sn. NAKIBOĞLU yapmış olduğu konuşmasında; “ üç gün önce ebediyete uğurladığımız OSBÜK’ün kurucusu ve 5 yıla yakın Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent KOŞMAZ Beyi şükranla anıyor ve başta Sayın KOŞMAZ olmak üzere OSB ailesinden ebediyete intikal eden tüm sanayicilere ALLAH’tan rahmet diliyoruz. Başkanımızın OSBÜK’ ün bu günlere gelmesinde çok büyük emek ve gayretleri olmuştur, rahmetli Başkanımızdan çok şey öğrendik… Mekanı cennet olsun. Yine Manisa Soma’da geçen ay meydana gelen maden kazasında vefat eden madencilerimizi de rahmetle anıyor, yaralılara şifalar diliyoruz. Ümit ederiz ki ülkemizde bu tür acılar, felaketler bir daha yaşanmasın. Bu son olsun.” dedi.

Başkan NAKIBOĞLU “1961 yılında Bursa’dan başlayarak Anadolu ya dalga dalga yayılan OSB’ler; bir zamanlar iğneden ipliğe her şeyin ithal edildiği tüketen Türkiye’nin, üreten Türkiye olması hayalini bu gün gerçekleştirerek elhamdülillah ülkemiz ekonomisi en büyük 20 ülke arasına yükseltmiştir. 21. Yüzyıla Türk damgasını vuracak Büyük Türkiye hayalimizin gerçekleşmesini amaçlayan 2023 ekonomik hedeflerinin gerçekleştirilmesinde de en önemli rolü yine OSB’ler üstlenecektir. Bu hedeflere OSB’ler olarak var gücümüzle koşmaya devam ediyoruz. OSBÜK ve OSB yöneticileri olarak bu görevlerin farkındayız ve el birliği ile bu yolda çalışacağız. Biz OSBÜK olarak OSB’lerimizin her zaman yanlarında olmaya, onların sorunlarını paylaşmaya ve çözümü yönünde azami çabayı göstermeye devam edeceğiz.

Bütün OSB’leri OSBÜK çatısı altında güç birliğine davet ediyor, bu hedeflerimiz doğrultusunda, bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da hep yanımızda görmek istiyoruz.

OSBÜK’ün faaliyetleri, OSB’lerin sorun ve çözüm önerilerini dile getirerek Genel Kurula teşrif eden davetlilere katılımlarından dolayı teşekkür ederek konuşmasını tamamladır.

Programın onur konuğu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Fikri IŞIK konuşmasında “..Türkiye’nin organize sanayi bölgeleri açısından dünyaya örnek bir model sunduğunu ve bu modele dünyanın gıpta ile baktığını söyledi. “Artık dünya rekabet ve kalite ekseninde dönüyor. Bizim de yapmamız gereken rekabetçi bir reel sektör oluşturmak” diye konuştu.

Küresel krizin, bir ülkenin sadece finans ve hizmet sektörü ile sürdürülebilir büyüme ve kalkınma şansının olmadığını gösterdiğini belirten Işık, bu yüzden reel sektöre ağırlık verilmesi gerektiğini dile getirdi. Işık, reel sektörün rekabetçi ve yenilikçi bir yapıya dönüştürülmesinin önemine işaret etti.

Bu başarıda OSB’lerde faaliyet gösteren reel sektör temsilcilerinin payının önemine dikkati çeken Işık, “Bütün bunlarla yetinmiyoruz. Türkiye’nin 500 milyar dolarlık ihracat hedefi var. Bu hedefe ulaşmamız için yapmamız gereken şey daha nitelikli üretim yapmaktır” dedi.

Üretim ve sanayide 3 temel önceliklerinin bulunduğunu dile getiren Işık, bunlardan bir tanesinin yerli üretim, ikincisinin teknolojik üretim, üçüncüsünün de temiz üretim olduğunu kaydetti.

Temiz üretimin de öncelikleri arasında bulunduğunun altını çizen Işık, sanayicinin ne kadar temiz üretim yaparsa o kadar iyi rekabet avantajı elde edeceğini bildiğini söyledi. Bunun da en güzel yapıldığı yerlerin OSB’ler olduğunu anlatan Işık, üretimin tamamen OSB’lere kaymasını desteklediklerini belirtti.

IŞIK, “OSB’ler rant elde edilecek yerler değildir. Biz, bu bölgelerde emlakçılığın değil sanayi üretiminin esas olmasını istiyoruz. Her kim OSB’ye rant amacıyla elini uzatırsa bilin ki elini ateşe uzatmıştır. Biz OSB’leri burada üretim olsun, istihdam olsun, yatırım olsun, ihracat olsun diye zaman zaman gariban köylüden kamu gücünü kullanarak istimlak ediyoruz. Çoğu zamanda istimlak ettiğimiz rakamlar çok yüksek rakamlar değil. Siz düşünün, benim şehrim Kocaeli’nde bir OSB 8,10, 12 liraya kamulaştırma yapmış ama devlet gücüyle yapmış. Metrekare başına 30-40 lira da alt ve üst yapı yatırımı yapmış. Şimdi gidiyorsunuz 300 lira, 500 lira, 1000 lira olan yer var. Buna müsaade edemeyiz. Bu kul hakkına girer.”

Bazı kimselerin yeni kurulan OSB’lere girmek istediğini belirten Işık, “Üretim yapmayacaksan sakın girme. Bakın söylüyorum seni orada zarar ettiririz. Niye? Çünkü biz orayı üretim için tahsis ediyoruz” şeklinde konuşmalarını tamamladılar.

OSBÜK Başkanı NAKIBOĞLU tarafından Sn. Bakana Genel Kurul anısına plaket takdim edildi.

Toplantı konuşmalardan sonra gündem maddeleri ve teklifleri sırasıyla görüşüldü oylamalar yapıldı. Yapılan gündem madde teklifleri oy birliği ile kabul edilerek genel kurul toplantısı OSB’lerin sorunları konulu serbest kürsüden sonra tamamlanmış oldu.

OSBÜK Başkanı Sn. Cahit NAKIBOĞLU’nun Genel Kurul konuşma metnine aşağıdaki dosyadan ulaşabilirsiniz.

Dosya 1
Dosya 2
Dosya 3
Dosya 4
Dosya 5
Dosya 6
Dosya 7