OSBÜK VE TSE ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI - OSBÜK - OSBÜK

OSBÜK VE TSE ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

24-02-2021

OSBÜK ve TSE arasında standardizasyon, eğitim, belgelendirme, muayene, gözetim, deney ve kalibrasyon alanlarında işbirliğini artırmayı hedefleyen protokol imzalandı. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin katılımlarıyla OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü ve TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin tarafından imzaları atılan protokol kapsamında, “Enerji Yönetim Sistemi” ve “Kalite Yönetim Sistemi” gibi konularda da OSB’lere yönelik eğitim programları düzenlenecek.

Protokolün açılışında konuşan Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, Türkiye’de sanayi üretiminin yüzde 40’ını gerçekleştiren OSB’lerin ülkenin kalkınmasına önemli destek verdiğinin altını çizerek, TSE ile imzalanan protokolün bu sürece katkı sunacağını vurguladı.

Başkan Kütükcü’den maksimum enerji verimliliği vurgusu

Protokolün enerji verimliliğine odaklanacak çalışmaları da kapsadığını işaret eden Başkan Kütükcü şunları söyledi: “İmzalarını atacağımız protokolde önemsediğim en önemli başlıklardan bir tanesi de enerji verimliliği. Bugün Türkiye’de sanayiye faturalanan elektriğin yüzde 46’sını organize sanayi bölgelerimiz ödüyor. Dolayısıyla enerji konusunda maksimum verimliliği yakalamamız lazım. Bu noktada da, TSE’nin enerji verimliliği esasına dayanan TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi kritik öneme sahip. Elbette bazı OSB’lerimizin Enerji Yönetim Sistemi Belgeleri var. Enerji Yönetim Birimlerini de kurarak, bu konuda hakikaten çok önemli çalışmalar yürütüyorlar. Ancak 100 civarında OSB’mizin daha bu belgeyi alarak, bir enerji yönetim sistemi kurması, dolayısıyla enerjide verimliliğe odaklanan çalışmalar yapması gerektiğini biliyoruz. Ben bugün imzalayacağımız iş birliği protokolünün belki de en önemli somut çıktısının bu alanda yapılacak çalışmalar olacağına inanıyorum.”

İş birlikleri ülkenin büyümesine katkı sağlayacak

TSE ve OSBÜK’ün Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı iki önemli kuruluş olduğuna dikkati çeken Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise, bu iki kurumun iş birliğinin önemli olduğunu söyledi.

OSBÜK ve TSE arasındaki protokolle TSE’nin faaliyetleri kapsamında yer alan “Enerji Yönetim Sistemi” ve “Kalite Yönetim Sistemi” gibi konularda da eğitim programları oluşturulacağı bilgisini veren Büyükdede, “Ülkemizin büyümesinin, ilerlemesinin güçlü ve sürdürülebilir büyüme oranlarına ulaşmasının böyle iş birlikleriyle olacağına inanıyoruz” ifadesini kullandı.

Protokolün TSE ve OSBÜK’e hayırlı olmasını temennisinde bulunan Büyükdede, sözlerine şu şekilde devam etti: “TSE, Organize Sanayi Bölgeleri arasında uygulama birlikteliği ve iş birliği sağlayan, dayanışmayı temin eden, OSB’lerin sorunlarının çözümüne yönelik ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde girişimde bulunarak çalışmalar yapan OSBÜK ile iş birliğine gidiyor. TSE ve OSBÜK imzalayacakları protokolle, standardizasyon, eğitim, belgelendirme, muayene ve gözetim, deney ve kalibrasyon alanlarında iş birliklerini geliştirecekler. Ortak çalışma alanlarını belirleyerek, çalışma programları oluşturacaklar.”

Enerji masraflarında düşüş olacak

TSE ve OSBÜK iş birliği protokolü ile OSB’lere sunulan hizmetlerin daha etkin ve koordineli olarak gerçekleştirileceğini aktaran TSE Başkanı Adem Şahin de, “Bu protokol kapsamında ayrıca organize sanayi bölgelerimizin en büyük gider kalemlerinden olan enerji tüketiminin mümkün olduğu ölçüde optimum kullanımını uluslararası kabul görmüş TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi standardının şartlarını sağlayacak şekilde yönetmeleri ve Enstitümüz tarafından belgelendirilmelerini sağlayacağız” dedi. Enerji tüketiminin sistematik bir yaklaşımla yönetilmesinin masraflarda düşüş sağlayacağını dile getiren Şahin, iş birliği protokolünün TSE ve OSBÜK’e hayırlı olmasını diledi.