OSBÜK VE MERKEZ BANKASI İŞ BİRLİĞİ YAPACAK - OSBÜK - OSBÜK

OSBÜK VE MERKEZ BANKASI İŞ BİRLİĞİ YAPACAK

10-03-2021

OSBÜK Başkanı Kütükcü: “Güçlü işbirlikleri üretime de pozitif yansıyacaktır”

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) “OSB’lere Yatırımla İlgili Vizyon Belirleme Toplantısı”nın ikincisini yaptı. Toplantının açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSBÜK olarak kurumlar arası iş birliklerine çok önem verdiklerinin altını çizerek, “Güçlü iş birlikleri üretime de pozitif yansıyacaktır” dedi.

OSBÜK olarak, ülkenin sanayi üretiminin yüzde 40’ını gerçekleştiren OSB’lerin üretim ve rekabet güçlerinin artması için çalışmalar yaptıklarını, kurumlar arası iş birliklerinin bu çalışma başlıklarından birisi olduğunu ifade eden Başkan Kütükcü, Merkez Bankası’nın bu anlamda en önemli paydaşlardan birisi olduğunu vurguladı. Kütükcü, konuşmasında Merkez Bankası ile OSBÜK’ün yapacağı iş birliklerinin üretime de pozitif yansıyacağını ifade ederek, yapılacak çalışmaların hayırlı olmasını diledi.

 

OSB’ler Merkez Bankası’nın ortak paydası

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş ise, organize sanayi bölgelerinin verimlilik ve fiyat istikrarı gibi konularda kilit öneme sahip olduğunu belirtti. Verimlilik konusuna özellikle değinen Özbaş, OSBÜK ile bu konuda daha fazla iş birliği yapılabileceğine dikkat çekti.

Merkez Bankası Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürü Cevriye Aysoy da, Türkiye genelinde yaptıkları reel sektör çalışmalarına vurgu yaparak, “Çalışmalar kapsamında Diyarbakır ve Ağrı’ya gittik. Buralarda gurur duydum, çünkü OSB’leri gördüm. Türkiye’nin her yerinde OSB’ler bizim ortak paydamız olmuş” dedi.

Toplantıda OSB’ler ile Merkez Bankası’nın yapacağı çalışmalar istişare edilirken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ekonomisti Orhun Sevinç de Organize Sanayi Bölgeleri ve Ekonomik Performans isimli bir sunum yaptı.

Online gerçekleşen toplantıya OSBÜK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Bekir Sütcü ve Seyit Ardıç, Yönetim Kurulu Üyeleri Tahir Nursaçan, Erdim Noyan, Erol Gülmez, Salih Esen, Mustafa R. Türker, Ali İhsan Özdoğan, Necip Filiz, Günay Güneş, OSBÜK Genel Sekreteri O. Fatih Soysal da katıldı.