OSBÜK, UKRAYNA İŞ FORUMU’NDA OSB’LERİ TANITTI - OSBÜK - OSBÜK

OSBÜK, UKRAYNA İŞ FORUMU’NDA OSB’LERİ TANITTI

15-05-2017

Ukrayna Lviv Valiliği, (DEİK) Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve (TUİD) Türkiye Ukrayna İşadamları Derneği’nin işbirliğinde “Türkiye Ukrayna İş Forumu” düzenlendi. Forumda; Ukrayna Başbakan Yardımcısı Stepan Kubiv, Lviv Valisi Oleg Sinyutka, Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Ukrayna Direktörü Şevki Acuner, DEİK Türkiye Ukrayna İş Konseyi Başkanı Ruşen Çetin, OSBÜK Genel Sekreter V. Serkan ATA, TUBİT MARTEK Genel Müdürü Orhan Çömlek, TUİD Başkanı Burak Pehlivan ve Dünya Sürdürülebilir Enerji Enstitüsü Başkanı Gökhan Yıldırım tarafından birer sunum yapıldı.

Forumda konuşan Ukrayna Başbakan Yardımcısı Stepan Kubiv, Ukrayna ile Türkiye arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalanması konusunda sona yaklaşıldığını ve Türkiye ile Ukrayna’nın stratejik ortak olduklarının altını çizdi. TUİD Başkanı Burak Pehlivan ise Ukrayna’nın Türk yatırımcılar için sunduğu fırsatlara dikkati çekti. Türkiye’de sayıları 312 olan Organize Sanayi Bölgeleri hakkında bilgilendirme sunumlarıyla destek veren OSBÜK Genel Sekreter V. Serkan ATA, sunum sonrasında soruları cevapladı. Türkiye’deki OSB’lerin örnek teşkil ettiğini ve bu sebeple yurtdışında ve Ukrayna’da kurulacak OSB’lere her konuda öncü olmak istediklerini belirtti.

Verimli geçen forumda Organize Sanayi Bölgeleri, Türkiye Ukrayna Serbest Ticaret Antlaşması, enerji, tarım ve IT gibi konularda Türk ve Ukraynalı uzmanların katılımlarıyla paneller düzenlendi. Merkezi ve yerel idare temsilcileriyle katılımcıların birebir tanışma imkanı buldukları toplantıda ayrıca iki ülkenin işadamları arasında B2B görüşmeler gerçekleştirildi. Program kapsamında bölgedeki Türk inşaat ve sanayi yatırımlarına inceleme gezileri de düzenlendi.