“OSBÜK - TOBB ve KOSGEB iş birliği çok kıymetli” - OSBÜK - OSBÜK

“OSBÜK – TOBB ve KOSGEB iş birliği çok kıymetli”

30-04-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve KOSGEB iş birliğinde KOBİ Gelişim Destek Programı webinarı düzenlendi. Webinar’da OSBÜK-TOBB ve KOSGEB iş birliğinin önemine vurgu yapıldı.

OSB’lerdeki katılımcı firmalar ve KOBİ’lerin destek alabileceği KOBİ Gelişim Destek Programı’nda KOSGEB çağrısı yayınlandı. OSBÜK, TOBB ve KOSGEB iş birliğinde bu çağrının ayrıntıları sanayi sektöründe faaliyet gösteren firmalara anlatıldı.

 

Fatih Soysal: “OSBÜK-TOBB ve KOSGEB iş birliği çok kıymetli”
Webinarın açılışında OSBÜK’ün KOSGEB ile aynı bakanlığa bağlı olduğunu ve OSB’lerdeki firmaların da TOBB’a bağlı olduğunu hatırlatan OSBÜK Genel Sekreteri O. Fatih Soysal, bu anlamda OSBÜK-TOBB-KOSGEB iş birliğinin çok kıymetli olduğunu söyledi. Pandemi döneminde dijitalleşme ve bu alanda verilecek desteklerin öneminin arttığını ifade eden Soysal, “KOSGEB güzel bir vizyon hazırlamış. Yenilikçi, teknolojik ve katma değeri yüksek ürün üreten, bu ürünü uluslararası pazara taşımak isteyen ve ihracat odaklı çalışan KOBİ’lerin öncelikleri olduğunu, yeni bir vizyon ile bütün KOBİ’lere destek vermeyi hedeflemişler. Bu konuda kendilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Çağrı bütçesi 200 milyon TL olacak
TOBB Reel Sektör Araştırma Geliştirme ve Uygulama Daire Başkanı Hasan Çağlayan Dündar, çıkılan yeni çağrıyı çok sayıda kişinin beklediğini söyledi. Çağlayan, “Pandemi ile dijitalleşmenin önemini bir kere daha anladık. Ancak dijitalleşmenin getirdiği bir maliyet var. Ülke ekonomisi için çok önemli olan KOBİ’lerde üretim ve ticaretin dijitalleşmesini desteklememiz gerekiyor. Bu nedenle KOSGEB’in desteğini önemli görüyoruz” dedi.

İş dünyasının geçirdiği dijital dönüşüme dikkat çeken KOSGEB Proje Yönetimi Dairesi Başkanı Necati Günaydın ise, rekabette avantaj için dijitalleşmede iş dünyasının önde olması gerektiğini söyledi. Günaydın, dijital teknolojide yerli ve yetkin projelere önem verildiğini, şu anki çağrı bütçesinin 200 milyon TL olduğunu vurgulayarak, nesnelerin interneti ve akıllı sensör teknolojileri gibi daha birçok alanda destek verdiklerini anlattı.

KOSGEB Proje Destekleri Müdürü Kürşad Emre Dunay da KOBİ’ler, OSB’ler ve OSB’lerde bulunan sanayicilere KOBİ Gelişim Destek Programı’nın ayrıntılarını anlattı.