OSBÜK; TBMM Sanayi Komisyonu Başkanı Sn. Ziya Altunyaldız Başkanlığındaki Heyet ile Fransa'da İnceleme Gezisi Düzenledi - OSBÜK - OSBÜK

OSBÜK; TBMM Sanayi Komisyonu Başkanı Sn. Ziya Altunyaldız Başkanlığındaki Heyet ile Fransa’da İnceleme Gezisi Düzenledi

21-09-2017

Fransa ziyaretleri yeni işbirlikleri getirecek

OSBÜK, Fransa ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilere katkıda bulunmak ve karşılıklı tecrübe paylaşımı ile yeni işbirlikleri geliştirmek amacıyla Fransa’ya iş gezisi düzenledi. İş gezisine OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeleri, TBMM Sanayi Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız ve komisyon üyeleri ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan Katıldı.

Fransa ziyaretlerini değerlendiren Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, OSB’lerin Türkiye’nin en başarılı üretim projesi olduğunu, Türkiye’nin artık dünyaya OSB tecrübesi ihraç eden bir ülke haline geldiğini söyledi. OSB’ler olarak Fransa da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanına ihracat yaptıklarını aktaran Kütükcü, bu ziyaretlerin daha fazla ticari işbirliğine katkıda bulunacağını kaydetti.

Fransa’da basın toplantısı

Dört gün süren programda Lılle Ticaret ve Sanayi Odası Ziyaret edildi. MÜSİAD Paris üyeleriyle de buluşan heyet, Fransa bilim ve teknoloji merkezleri Poıssy Teknopark, Agoranov Teknopark, Phma Teknoparkları yanı sıra bazı fabrikaları da ziyaret etti. Ziyaretlerin sonunda Türkiye’nin Paris Büyükelçiliğinde bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına Büyükelçi İsmail Hakkı Musa da katıldı.

Basın toplantısında konuşan TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, Fransa’da önemli temaslarda bulunduklarını, bilim ve teknoloji alanında çalışmalar yapan önemli merkezler ile firmaları ziyaret ettiklerini anlattı. Altunyaldız, özellikle bu merkezlerdeki çalışma iklimini incelediklerini ifade etti.

Günümüzde dünyada üretimin pek çok boyutunu entegre edecek kümelenmeler oluşturulduğunu dile getiren Altunyaldız, Türkiye’de son dönemde komisyonları tarafından çıkarılan yasalarla bu konudaki hukuksal altyapıyı oluşturduklarını söyledi.

Altunyaldız, “Birbiriyle entegre olmuş, bilimin üretimi tetiklediği, üretimin bilimi bir anlamda sürüklediği birbiriyle tetikleyen bir yapı görüyoruz. Buralarda gördüğümüz tecrübelerle birlikte, bütün bunları pratiğe geçirme anlayışını ülkemizde de sağlamayı hedefliyoruz. Ülkemizin yarışmada ön planda yer almasına dönük çalışmalarımızı hem hükümet olarak hem parlamento olarak gayretle ve azimle sürdürmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Son dönemde yapılan yasal mevzuat çalışmalarıyla küresel gereksinimlerin gereğini yerine getirdiklerini vurgulayan Altunyaldız, “Burada gördüğümüz toplam üretim ve teknoloji ikliminin oluşturulması. Bütün bu yaptıklarımız mümbit ekosistemi oluşturmayı amaçlıyor.” dedi.

Hedef 2017’de bin Ar-Ge merkezi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan ise, Ar-Ge Kanunu ve reform paketinin çıkmasından sonra hem teknoloji geliştirme bölgelerinde çalıştırılan insan kaynağı açısından hem de özel sektörlerin Ar-Ge merkezleri kurmaları açısından bakıldığında Türkiye’de ciddi artış olduğunu bildirdi.

Bu yıl yasal değişiklikler çıkmadan önce 320 civarında olan Ar-Ge ve tasarım merkezi sayısının yasal düzenlemelerin ardından 650’ye ulaştığını ifade eden Aslan, 2017 sonu itibarıyla bin Ar-Ge ve tasarım merkezi hedeflediklerinin altını çizdi.

Önümüzdeki yıl 2 bin Ar-Ge ve tasarım merkezi hedeflediklerini belirten Aslan, ancak bu sayının yine de az olduğuna dikkati çekti. Aslan, çıkarılan paketlerin Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen şirketlerin önünü de önemli oranda açtığını kaydetti.