TARIMA DAYALI İHTİSAS OSB’LERİ KOORDİNASYON TOPLANTISI YAPILDI - OSBÜK - OSBÜK

TARIMA DAYALI İHTİSAS OSB’LERİ KOORDİNASYON TOPLANTISI YAPILDI

30-10-2017

OSBÜK Yönetim Kurulumuza ve bakanlığa rapor sunacağız

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri’nin daha işlevsel hale getirilmesi amacıyla oluşturulan ve koordinatörlüğünü Adana OSB Yönetim Kurulu Başkanı ve OSBÜK Başkan Yardımcısı Bekir Sütcü’nün üstlendiği komisyon, Adana’da bir araya geldi. Başkan Sütcü “Türkiye’de sayıları 13 olan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri’nin işlevsel hale gelmesi için başta Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere ilgili bakanlığa öneri götüreceğiz” dedi. İkincisinin Gaziantep’te yapılacağı ve diğer bölgelerde de gerçekleştirilecek bu toplantının ardından diğer 13 OSB’nin yetkilileri ve başkanlarıyla toplantı yapacağız. Tarıma Dayalı İhtisas OSB’lerinin Türkiye ekonomisine daha faydalı, daha işlevsel hale nasıl getirilmesi gerektiği konusunda OSBÜK Yönetim Kurulumuza ve bakanlığımıza rapor sunacağız” diye konuştu.

Yol haritası çıkaracağız

OSB Üst Kuruluşu Genel Sekreter Vekili Serkan Ata, Adana’da toplanmalarının amacının Tarım İhtisas OSB’lerin durumunu görüşmek olduğunu vurguladı. Biz OSBÜK olarak hem Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri olduğu için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile hem de sanayi tesisleri olduğu için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile işbirliği halindeyiz. Türkiye’deki 317 OSB’nin 13’ünün tüzel kişiliğini kazanmış Tarıma Dayalı İhtisas OSB’lerdir. Biz de, bunlara nasıl değer katabiliriz, sorunlarını nasıl çözebiliriz diye bir komisyon oluşturduk. Bu konuda yapacağımız çalışmalar kapsamında, değerli başkanlarımızla birlikte bir yol haritası çıkarıp bunu da ilk yönetim kurulu toplantımızda OSBÜK merkezinde dile getireceğiz. Şu anda Sanayi Bakanlığı kanunu içerisinde aday İhtisas OSB’leriyle ilgili yönetmelik çalışması var. Biz OBSÜK olarak bu konuyu çok yakından takip ediyoruz. Burada yakın bir zamanda çalıştay yapacağız” şeklinde konuştu.

Esas olan üreticinin OSB’de yer alması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Organize Tarım ve Hayvancılık Daire Başkanı Deniz Oruç ise Tarıma Dayalı İhtisas OSB’lerinin yapısı, işleyişi, Türkiye’deki sayıları ve hangi durumda olduğunun OSB üst kurulunda anlatıldığını belirtti. Bu OSB’lerin dünü, bugünü, yarını şeklinde yapılacak çalıştayın nerede, nasıl, ne şekilde yapılacağının kararlaştırıldığını belirten Oruç, “Tarıma Dayalı İhtisas OSB’lerinin daha iyiye gitmesi, sürdürülebilir olması için neler yapılması gerektiği görüşülecek. Tarıma Dayalı İhtisas OSB’lerinin amacı, OSB çöplüğü yapmak değil, esas olan üreticinin OSB’de yer almasıdır” ifadelerini kullandı. Oruç, “Şuanda mevcutta Tarıma Dayalı İhtisas OSB’lerin 13’ü tüzel kişiliğini kazanmış durumda. 15 OSB’nin de başvurusu var. Ama biz talebi almadan önce ön inceleme yapıyoruz. Eğer OSB gerçekten sürdürülebilirse, yatırımcıların öz kaynakları güçlü ise ve o ilde ihtiyaç duyuluyorsa ve OSB’nin sahibi varsa ondan sonra başvurusunu alıyoruz” dedi. Oruç, Karataş Tarıma Dayalı İhtisas OSB’sinin kuruluşunun 3 ay önce onaylandığını, bu kapsamda Adana’ya geldiklerini, paydaşlarla tanıştıklarını ve Vali Mahmut Demirtaş’a bilgi verdiklerini de sözlerine ekledi.

AOSB Başkanlığı’nda gerçekleştirilen Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri Koordinasyon Kurulu Toplantısına Çalışma Grubu Sorumlusu Mühendis Aylin İnan, Mühendis Yaşar Yeşilyurt, Gaziantep OSB Bölge Müdürü Mevlüt Polat, Gaziantep OSB Başkan Vekili Settar Çamlıoğlu, Adana OSB Müdürü Mustafa Keskin, Adana Ticaret Odası Danışmanları Vedat Kahyalar ve Can Kabaali katıldı.