OSBÜK ‘OSB’LERİMİZİ GEZİYORUZ’ PROJEMİZİN İKİNCİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ - OSBÜK - OSBÜK

OSBÜK ‘OSB’LERİMİZİ GEZİYORUZ’ PROJEMİZİN İKİNCİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

30-07-2012

OSBÜK olarak ‘OSB’LERİMİZİ GEZİYORUZ’ projesi kapsamında, 25/26 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleştirdiğimiz 5 OSB’yi kapsayan Orta Anadolu OSB’leri inceleme gezinden sonra, 27/28 Temmuz 2012 tarihinde de 6 OSB’yi daha kapsayan yeni bir program gerçekleştirilmiştir.
Organize Sanayi Bölgelerimizi yerinde görmek, OSB yöneticileri ve katılımcıları ile tanışmak, karşılaştıkları sorunları ve çözüm önerilerini yaşayanlardan öğrenmek ve ülkemizi 2023 yılı hedeflerine taşıyacak olan sanayi camiasına moral vermek amacıyla çeşitli zamanlarda düzenlediğimiz gezi etkinliklerimizde bu yılın ikinci gezi programı 27 Temmuz 2012 Cuma günü Ankara’da başlayan inceleme gezisi, yol güzergahımızda bulunan Ankara ilimiz Polatlı OSB – Eskişehir Sanayi Odası OSB – Bilecik ilimizde Bozüyük OSB – Bursa İlimizde ise İnegöl OSB ve Demirtaş OSB, Bursa TSO OSB ve Bursa BUTGEM’de gerçekleştirildi.
Gezi programına, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Nurettin ÖZDEBİR, Yönetim Kurulu Üyelerimizden Sn. Tahir BÜYÜKHELVACIGİL, Sn. İsmail KADIOĞLU, Sn. Bekir SÜTÇÜ, Sn. Mustafa YAĞLI, Sn. Hakkı ATTAROĞLU, Sn. Nihat TUNALI, Sn. Süheyl ERBOZ, OSBÜK Bölge Müdürleri Komisyonu’ndan Komisyon Başkanı Sn. Ali İhsan KARAMANLI, Sn. İbrahim Hakkı ALPTÜRK, Sn. Vahit TÜRKYILMAZ, Sn. Yaşar ŞAHİN, Sn. Mustafa UĞURSAL, Sn. Abdil ÇALAR, Sn. Adem ARICI, Sn. Vedat ALTAY, Sn. Süleyman Demirtaş, Sn. Direnç ÖZDEMİR, Sn. Hakan TÜTÜNCÜOĞLU, Sn. Haydar YILDIZ, OSBÜK Genel Sekreteri Sayın Ali YÜKSEL, ve çeşitli basın yayın kuruluşlarının temsilcileri katıldılar.

ANKARA POLATLI OSB GEZİSİ İZLENİMLERİ:
Gezi programı kapsamında ilk ziyaretimiz Polatlı Organize Sanayi Bölgesine oldu. Polatlı OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Erol ÜNAL, Polatlı OSB Yönetim Kurulu Başkan V. ve Polatlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn. Muzaffer SEVİNÇEL, Yönetim Kurulu üyesi Sn. Timuçun IŞIK ve beraberindeki karşılama heyeti ile birlikte Organize Sanayi Bölgesini gezen OSBÜK heyeti gezi sonunda OSB Bölge Müdürü Sayın Şamil ENGİN tarafından yapılan bilgilendirme sunumunda Polatlı OSB’deki yatırımlar konusunda bilgiler verildi. Yapılan toplantıda Polatlı OSB’nin özel sorunları ele alınarak çözüm yolları paylaşıldı. Ayrıca Avrupa’nın en büyük düz cam imalatının da yeni yatırımla Polatlı OSB yapılacağı memnuniyetle öğrenildi. Daha sonra Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Nurettin ÖZDEBİR Polatlı OSB’nin gelişiminden memnuniyet duyduklarına ifade ederek Polatlı OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Erol ÜNAL’a teşekkür plaketi takdim etti.

ESKİŞEHİR SANAYİ ODASI OSB GEZİSİ İZLENİMLERİ:
İkinci durağımız Eskişehir Sanayi Odası OSB oldu. Heyetimizi Eskişehir Sanayi Odası OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sn. M. Savaş ÖZAYDEMİR, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sn. İsmail KADIOĞLU ve bölge temsilcileri karşıladılar. Öncelikle bölgedeki bazı firmalar gezildikten sonra yapılan toplantıda Eskişehir Sanayi Odası OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sn. M. Savaş ÖZAYDEMİR bölgenin genel durumu hakkında bilgi verip, görsel sunum yaptı. ÖZAYDEMİR yaptığı sunumda Eskişehir OSB’nin dünden bugüne gelen serüvenini anlatarak yaklaşık 32 milyon m2 ile Türkiye’nin en büyük arazisine sahip olduklarını belirtirken OSB’lerin en güçlü ve en kuvvetli örgütler olduğuna dikkat çekti ayrıca Cumhuriyet tarihinden bugüne kadar sanayileşmede en önemli hususun Organize Sanayi Bölgeleri ve teşvikler olduğunu ifade etti. OSB’lerde kalifiye eleman sıkıntısından bahsedildi. Daha sonra söz alan OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nurettin ÖZDEBİR, Eskişehir OSB’nin gelişimini yakından takip ettiklerini ve bölgenin kente ciddi katkısı olduğunu belirtti. Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6353 sayılı kanunun 42 nci maddesi ile 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununun 12 nci maddesine eklenen hüküm ile OSB’lere özel öğretim kurumları açma yetkisinin verildiğini hatırlatarak, konunun yakından takip edildiğini ve yönetmelik hazırlıklarının sürdüğünü, hazırlanacak yönetmeliğe OSBÜK’ün de katkı vereceğini belirtti. OSBÜK Eskişehir Sanayi Odası OSB gezisi toplantısı konuşmaların ardından plaket töreniyle sona erdi.
BOZÜYÜK OSB GEZİSİ İZLENİMLERİ:
Gezimizde üçüncü durağımız ise Bilecik ilimizde bulunan Bozüyük OSB oldu. Program dahilin de öncelikle bölgedeki firmalardan bazıları gezilerek üretimler hakkında bilgiler alındı. Gezi sonrasında Bozüyük OSB Bölge Müdürü Sn. Mehmet DEMİRCİ bölgede yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

İNEGÖL OSB GEZİSİ İZLENİMLERİ:
Gezimizin dördüncü durağı ise Bursa ilimizde bulunan İnegöl OSB oldu. İnegöl OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Erdoğan ŞEREMET ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılanan heyet öncelikle OSB Müdürlüğü çok amaçlı toplantı salonunda istişare toplantısı yapıldı. Toplantıda Bölge Müdürü Sn. Erol ERUĞUR tarafından bölge hakkında bilgiler verildi. ERUĞUR yaptığı konuşmasında, “Sanayi Bölgemiz 1973 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile OSB olmuş Türkiye genelinde ilçede kurulan ilk OSB özelliğini taşıyor. OSB’miz 3 milyon metrekare alana oturmuştur. Elektrik tüketimimiz aylık 48 milyon Kwa’dır. Yıllık 100 milyon metreküp doğalgaz tüketimimiz var ayrıca İnegöl OSB’de 14 bin kişiye yakın istihdam sağlandığını” dedi. Ayrıca İnegöl OSB’de bulunan arıtma tesisinin evsel atıkların da eklenmesiyle birlikte daha da büyütülerek 130 bin metreküp kapasiteye çıkarıldığını kaydedildi. Konuşmaların ardından OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Nurettin ÖZDEBİR tarafından İnegöl OSB Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan ŞEREMET’e teşekkür plaketi takdim edildi. Gezi heyeti daha sonra arıtma tesisini gezerek yetkililerden bilgi aldı.

DEMİRTAŞ OSB GEZİSİ İZLENİMLERİ:
Gezimizin beşinci durağı Demirtaş OSB oldu. Öncelikle gezi heyetimiz bölgede içerisinde faaliyet gösteren Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Vakfı (BUTGEM)‘i ziyaret etti. Heyetimizi OSBÜK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı, BUTGEM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. İlhan PARSEKER ve Vakıf yöneticileri karşıladılar. Heyetimize BUTGEM binasını gezdiren Sn. PARSEKER yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Nurettin ÖZDEBİR, Sn. İlhan PARSEKER’e teşekkür plaketi takdim etti. Daha sonra program kapsamında Demirtaş OSB Müdürlüğüne geçildi. Bölge Müdürlüğü binasında heyetimizi Demirtaş OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ferudun KAHRAMAN ve Yönetim Kurulu üyeleri karşıladılar. Burada DOSAB Bölge Müdürü Sn. Serhat ŞENGÜL tarafından bilgilendirme sunumu toplantısı yapıldı. Toplantının ardından DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ferudun KAHRAMAN ve OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Nurettin ÖZDEBİR birer teşekkür plaketleri takdim ettiler. Heyet daha sonra Bursa TSO OSB’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek olan ‘OSBÜK Bursa İli OSB Yöneticileri’ toplantısına katılmak üzere Demirtaş OSB’den ayrıldı.

Dosya 1
Dosya 2
Dosya 3
Dosya 4
Dosya 5
Dosya 6
Dosya 7
Dosya 8
Dosya 9
Dosya 10