OSBÜK, OSB’LERİ HAVA KARGO İLE BULUŞTURDU  - OSBÜK - OSBÜK

OSBÜK, OSB’LERİ HAVA KARGO İLE BULUŞTURDU 

21-09-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ve Turkish Cargo tarafından, ekonomi ve iş dünyası portalı Turkishtime’ın organizasyonuyla ‘OSB’lerde Küresel Rekabette Lojistik Stratejileri Online Ortak Akıl Toplantısı’ gerçekleştirildi. Toplantının açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, lojistiğin ticaretin olmazsa olmazı olduğunun altını çizerek, Türkiye’de güçlü bir hava lojistik zincirinin oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin sanayi üretiminin yüzde 40’ını gerçekleştiren organize sanayi bölgelerinde hava kargo lojistiğini güçlendirmek amacıyla ortak akıl toplantısı düzenlendi. OSB sanayicilerinin de katıldığı toplantıda, OSB’lerin küresel rekabette lojistik stratejileri, hava kargo lojistiği ile lojistik faaliyetlerin rekabeti artırmadaki rolü istişare edildi.

 

Lojistik, ticaretin olmazsa olmazı

Toplantının açılış konuşmasını yapan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, lojistiğin ticaretin olmazsa olmazı olduğunun altını çizerek, “Ürettiğiniz ürünü, zamanında teslim edemezseniz ticaret gerçekleşmemiş olur. Dolayısıyla, lojistik ticaretin olmazsa olmazıdır” dedi. Lojistiğin öneminin özellikle pandemi döneminde daha da arttığını ifade eden Kütükcü, Türkiye’nin güçlü ve rekabetçi bir lojistik stratejisine ihtiyacı olduğunu belirtti.

 

Lojistikte atılacak her rekabetçi adımın destekçisiyiz

Türkiye’nin maksimum 4 saat uçuş mesafesinde, 8 trilyon dolar dış ticaret hacmi olan 67 ülkenin merkezinde olduğunu ve bu fırsatı daha iyi değerlendirmesi gerektiğini anlatan Kütükcü, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Gururla ifade ediyorum ki; bugün İtalya ile Çin arasındaki geniş coğrafyanın en büyük sanayi ülkesiyiz. Ancak alacak daha çok yolumuz var. OSBÜK Başkanı olarak katıldığım toplantıların pek çoğunda ticaretin bir senkron işi olduğunu altını çizerek ifade ediyorum. Ticaret; üretimiyle, pazarlamasıyla, lojistiğiyle, insan kaynağı ile bir senkron işidir. Pandemi süreci ile birlikte, lojistik bu senkronizasyondaki önemini daha da artırdı. Dolayısıyla, ülkemizi daha rekabetçi hale getirebilmek için, hem iç hatlarda hem de uluslararası pazarlarda güçlü bir hava lojistik zinciri oluşturmak zorundayız. Bu konuda ülkemizin gururu Türk Hava Yolları gibi, Turkish Kargo gibi sektörde dev bir firmamız var.  Ayrıca, hava kargoda atacağımız her adım, üç kıtanın ortasında, stratejik konumuyla yer alan ülkemizi, iş dünyamızı ihracat hedeflerine biraz daha yaklaştıracaktır. Maksimum 4 saat uçuş mesafesinde 1.5 milyar nüfusa sahip, 8 trilyon dolar dış ticaret hacmi olan 67 ülkenin neredeyse tam merkezindeyiz. Türkiye, bu fırsatı çok daha iyi bir şekilde değerlendirebilir. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu olarak, Türkiye’nin dört bir yanındaki OSB’lerimizle, 67 bin işletmemizle ülkemizin lojistikte atacağı her rekabetçi adımın destekçisiyiz.”

 

Özen: “Lojistik bir maliyet kalemi değil”

Türk Hava Yolları ve lojistik markası Turkish Cargo’nun Türk ekonomisi için en büyük avantajlarından bir tanesi olduğunu ifade eden Türk Hava Yolları Genel Müdür Yardımcısı Turhan Özen ise, Turkish Cargo’nun yaptığı atılımlara ilişkin bilgiler verdi. Pandemi ile daha hızlı ve doğru adımlarla global pazar payını artırdıklarını aktaran Özen, “Lojistik bir maliyet kalemi değil, lojistik bir sağlayıcıdır. İhracat pazarlarını çeşitlendirmek istiyorsak, uzak pazarlara ulaşmak istiyorsak hava lojistiğini kullanmamız lazım. Ne şanslıyız ki; Türk Hava Yolları ve Turkish Cargo gibi bir değerimiz var. Dünyadaki her 20 kargodan 1 tanesini taşıyacak kadar büyümüş bir kargo networkünün merkezi Türkiye’dir. Bu networkün 127 ülkeye en küçük kargodan en büyük hacimlere kadar Türk Hava Yolları ve Turkish Cargo’yu kullanarak ulaşmak ihracatçımızın hizmetinde. Bunu kullanabildiğimiz ölçüde ihracatımızın, özellikle katma değeri yüksek ihracatımızın gelişeceğine inanıyorum” diye konuştu.

Açılış konuşmaları sonrası Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Başkanı Turgut Erkeskin, lojistik, gelişen teknoloji ve sanayiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Toplantı Erkeskin’in moderatörlüğünde katılımcıların OSB’ler özelindeki lojistik ve hava kargo alanında yaptıkları çalışmalar üzerinde değerlendirmeler yapması ile sona erdi.