OSBÜK ORTA ANADOLU BÖLGE TOPLANTISI NİĞDE OSB KATKILARI İLE 27 HAZİRAN 2008 DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ. - OSBÜK - OSBÜK

OSBÜK ORTA ANADOLU BÖLGE TOPLANTISI NİĞDE OSB KATKILARI İLE 27 HAZİRAN 2008 DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

30-06-2008

OSBÜK ve Niğde OSB’ nin ortaklaşa düzenlediği “OSBÜK Orta Anadolu Bölge Toplantısı” 27 Haziran 2008 tarihinde Niğde Grand Otel’de davet edilen 37 OSB’ den temsilcilerinin yanı sıra yoğun programı sebebi ile toplantıya katılamayan Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN’ ı temsilen Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Yavuz CABBAR, Niğde Valisi Sebahattin ÖZTÜRK, milletvekillerinden İsmail GÖKSEL, Muharrem SELAMOĞLU, Mümin İNAN, Belediye Başkanı Murat ZEREN, Niğde TSO Başkanı Serdar ECEMİŞ, Niğde Protokolü ve sunumları ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Küçük Sanatlar ve Sanayi Bölgeleri ve Siteleri Genel Müdürü Ramazan YILDIRIM, TSE Genel Sekreteri Mustafa AĞUS, TPE Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel BİRİNCİ, KOSGEB Nevşehir Merkez Müdürü Ahmet Merih ÖZYILMAZ , Niğde OSB üye sanayicileri, ile OSBÜK Yönetim Kurulu ve Bölge Müdürleri Komsiyon Üyelerinin katılımı ile gerekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Niğde OSB Başkanı Şevket Katırcıoğlu, 2003 yılında sanayicinin yönetimine geçen Niğde OSB’de bugün itibariyle 115 sanayi parselinin yer aldığını, toplam 3 bin 950 kişinin istihdam edildiğini, yapımı devam eden kuruluşların da faaliyete başlaması ile birlikte istihdam rakamının 6 binlere ulaşacağını söyledi.

OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut YILMAZ ise yaptığı konuşmada, Türkiye’nin rekabet şansını giderek kaybettiğini, sanayicinin en büyük handikaplarından birisinin enerji girdilerinin fazlalığı olduğunu ifade ederek, “Doğalgaz ve petrol ürünleri, enerjinin doğalgazdan üretiliyor olması ve yine bugünlerde gündemde olan yüzde 22 oranındaki zamla elektrik girdisinin daha da pahalı hale gelmesi, sanayicinin rekabet gücünü aşağıya doğru çekiyor. Her geçen gün Türkiye’nin üretim potansiyeli geriye doğru çekiliyor. Hatta üretimden vazgeçme noktasına geliniyor. Dış ticaret açığımızın esas nedenlerinden birisi de bu. Üretimden cayan insanların, burada yapılan yatırım yerine ara malı ithal ederek insanların çalışma ve istihdamla olan beklentilerinin önüne geçmiş olmaları bizim en büyük sorunlarımız arasında geliyor. Eğer Türkiye’de üretimi yeniden canlandırmak istiyorsak, bu planlamaların yeniden gözden geçirilmesi ve sanayiye yeni bir boyut kazandırılması lazım. Türkiye’nin mutlaka bu imalatı, üretimi dikkate alan, bundan sonra Türkiye’nin üretim üssü olmasını sağlayacak planlamaları yapması şart” şeklinde konuştu.

Toplantı Niğde Milletvekili Mümin İNAN’ ın “Ülkemizin arzu ettiği modern, medeni, kalkınmış ve bölgesinde hatta dünyada itibarlı ve güçlü bir konuma getirilebilmesi için en başta güçlü bir ekonomiye sahip olunması gerektiğini” belirten sözleri ile devam etti.

Sayın İNAN’ ın ardından AKP Milletvekili Muharrem SELAMOĞLU’ nun “Hükümet olarak OSB’lere gereken her türlü destekği verdiklerini ,Niğde OSB’nin genişlemesi ve yüzde 85 oranında doluluğa ulaşmasından dolayı arsa sıkıntısını gidermek için Fertek ve Koyunlu belediyelerinin katkılarıyla yeni araziler eklenmekte olduğundan sanayicilerin sıkıntılarını dinlemek için yakında Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Niğde’ye geleceğinden, enerji teşvik paraları sanayicilere ödendiğinden” bahsettiler. AKP Nİğde Milletvekili İsmail GÖKSEL ise; Fertek Belediyesinin %85 doluluk oranına ulaşan Niğde OSB’ye 100o dönümlük arazi yoğun alışmalar sonucu bağışlamasından dolayı teşekkürlerini ilettiler.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN adına toplantı hazirununa seslenen Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Yavuz CABBAR ise; OSB’lerin hem ülkenin sanayileşmesi hem de bu sanayileşmeyi gerçekleştirirken planlı ve çevreye duyarlı bir yapılanmanın olması nedeniyle çok önemli olduğunu kaydetti. OSB’lerin Türkiye’nin yatırım yapılabilecek alt yapısı tamamlanmış nadir alanlarından olduğuna dikkat çeken Cabbar, “Bu alanları bizler yeterince tanıtamıyoruz, düzgün anlatamıyoruz. Özellikle yabancılara buraları gösteremiyoruz. Mevcut OSB alanlarımızı çok iyi yatırım alanları haline getirmek zorundayız” diye konuştu.

OSBÜK Orta Anadolu Bölge Toplantısı uzmanların sunumlarını yapması ve OSB temsilcilerinin sorun ve çözüm önerilerinin dinlenmesinden sonra Niğde OSB’ de incelemelerde bulunmak üzere sona erdi.27.06.2008

Dosya 1
Dosya 2
Dosya 3
Dosya 4
Dosya 5
Dosya 6
Dosya 7
Dosya 8
Dosya 9
Dosya 10
Dosya 11
Dosya 12
Dosya 13
Dosya 14