OSBÜK, MESLEKİ EĞİTİM KONUSUNU BAKANLIĞA TAŞIDI - OSBÜK - OSBÜK

OSBÜK, MESLEKİ EĞİTİM KONUSUNU BAKANLIĞA TAŞIDI

17-09-2019

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Bakan Yardımcısı Mahmut Özer’i ziyaret etti. OSBÜK Başkanı Kütükcü, Bakan Selçuk’tan OSB’lerde mesleki eğitim okullarının yaygınlaştırılmasını talep etti.

Türk sanayisinin ihtiyaca yönelik nitelikli insan kaynağı problemi yaşadığına dikkat çeken Kütükcü, OSB’lerdeki mesleki ve teknik Anadolu liselerinin bu konuda önemli bir fırsat olduğunu, bir yandan OSB’lerdeki mevcut okulların niteliğini artırırken, aynı zamanda yeni okulların açılmasının da zorunlu olduğunu vurguladı. Kütükcü, OSBÜK olarak mesleki ve teknik eğitim konusunu her zaman öncelediklerini ve bu konuda raporlar hazırlayarak ilgili kurumlara sunduklarını, ayrıca mesleki ve teknik eğitim zirveleri düzenleyerek farkındalık artırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını da anlattı.

Destek miktarı artırılmalı

Organize sanayi bölgelerinde açılacak mesleki ve teknik eğitim okullarında eğitim gören öğrencilere verilen eğitim-öğretim desteğine de değinin Kütükcü, “ Milli Eğitim Bakanlığımızın genelgesi ile belirlenen öğrenci başına ödenen miktar çok yetersiz. Mutlaka artırılmalıdır. Ayrıca öğrencilere yemek, servis ve okul kıyafetleri için bakanlıkça ödenek çıkarılması mesleki eğitime olan ilgiyi de artıracaktır” şeklinde konuştu.

OSB’lerden kalkınmaya büyük destek

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise, OSB’lerin ülke ekonomisi için çok önemli olduğunu ve ülkemizin kalkınmasında büyük rol oynadığını söyledi.

OSBÜK yönetimi kurulu Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un ardından Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer’le de görüştü.

Ziyaretlere OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeleri Erdim Noyan, Adnan Keleşoğlu, Ali İhsan Özdoğan, Genel Sekreter V. Serkan Ata katıldı.