OSBÜK MARMARA BÖLGE TOPLANTISI YOĞUN KATILIMLA YAPILDI - OSBÜK - OSBÜK

OSBÜK MARMARA BÖLGE TOPLANTISI YOĞUN KATILIMLA YAPILDI

30-11-2019

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Marmara Bölge Toplantısı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sanayi Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Ramazan Yıldırım, bölgedeki OSB’lerin başkan ve temsilcilerinin yoğun katılımıyla Çorlu’da gerçekleştirildi.

Balıkesir, Bursa, Bilecik, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Tekirdağ olmak üzere 11 şehirdeki 91 OSB’nin katılımıyla yapılan toplantıda, OSB’lerin sorunları istişare edildi ve 10 OSB tarafından Kardeş OSB Protokolü imzalandı.

Toplantının açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Marmara Bölgesi’nin Türk sanayisindeki önemine değinerek “ Marmara Türk sanayisinin kalbi. Bunun için OSBÜK olarak, son 3 yılda Marmara’da üçüncü bölge toplantımızı yapıyoruz” dedi. OSBÜK’ün tüm OSB’leri kucaklayan, kapsayıcı bir kurum haline geldiğini anlatan Kütükcü, OSBÜK’ün kurumsal yapısı ile ilgili attıkları bazı adımlarla ilgili bilgiler verdi. Kütükcü, OSBÜK’ün çalışmalarına katkıda bulunacak bir Yüksek Koordinasyon Kurulu oluşturduklarını, bu kurulda ve Yönetim Kurulunda Marmara bölgesi OSB’lerinin temsilinin arttığını dile getirerek, şunları söyledi: “Çünkü bu bölge, sanayicilik ve üretim kültürü, lojistik avantajları, inovatif liderliği ile Türkiye’nin küresel rekabet zincirindeki en güçlü halkası. Ülkemizin ilk 10 aydaki 137 milyar dolarlık ihracatının yüzde 65’ini Marmara gerçekleştirdi. Yine bu bölgedeki OSB’lerimizde 6 bine yakın fabrika üretim yapıyor. Ülkemizdeki tüm OSB’lerde istihdam edilen yaklaşık 1 milyon 931 bin kişinin yüzde 43’ü Marmara ’dan. Bu da rakamsal olarak 828 bin 841’e denk geliyor.”

Çevreci sanayi vurgusu

TEPAV ile OSB’lerin durumunu tespit etmek için bir çalışma yaptıklarını kaydeden Kütükcü, “Çalışmada gördük ki, ülkemizin en gelişmiş OSB’lerinin çoğunluğu Marmara’da. Ancak Türk sanayisinde böylesine önemli bir yeri olan Marmara Havzası, sanayi üretimi ile çevre arasında adeta bir tercihe zorlanıyor. Bu kesinlikle yanlış. Yatırım yapmak isteyen sanayicilerimize, yeni sanayi alanı üretemezsek nasıl kalkınacağız? Ülkemizde sanayi için ayrılan alan, toplam alanın binde 3´ü seviyelerinde. Bu oran Fransa´da yüzde 2.5, Almanya´da yüzde 4.5. Biz de, ihtiyaç olan bölgelerde yeni planlı sanayi alanları üreterek, hızla Almanya, Fransa oranlarına yaklaşmalıyız. Yani, mevcut sanayi alanımızı en az 10 kat artırmak durumundayız. Elbette çevreyi korumak hepimizin boynunun borcu. Bu ülke sanayisiyle, tarımıyla, turizmiyle, çevresiyle hepimizin. Öyleyse birini diğerine tercih edemeyiz. Bir yandan sürdürülebilir çevre politikaları üretirken, aynı zamanda sanayi üretimimizi geliştirecek adımlar atmalıyız” şeklinde konuştu.

Elektrik dağıtım lisansı ve kredi ödemelerinde uzatma talebi

Bölgedeki OSB’lerinin yaşadığı iki sorunu da dile getiren Kütükcü, “Islah OSB’den dönüşen OSB’lerimiz var. Bu bölgelerimiz elektrik dağıtım lisansı alarak, sanayicilerine daha ucuz elektrik hizmeti sunmak istiyorlar. Bu noktada tüm paydaşların yer aldığı bir komisyon kurularak, konunun yeniden değerlendirilmesini talep ediyor, Bakanlığımızın desteklerini bekliyoruz. Yine, derin deşarj ve arıtma tesislerinde bakanlık kredisi kullanan bazı OSB’lerimizin, kredi geri ödemelerinin ertelenmesi ve 10 yıl olan geri ödeme vadelerinin uzatılması yönünde talepleri var” açıklamalarında bulundu.

OSBÜK önemli bir paydaş

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise, yaptığı konuşmada, OSBÜK’ün OSB’lerin yaşadığı sorunları çözmek ve sanayicilerin önündeki engelleri kaldırmak adına Bakanlığın önemli bir paydaşı olduğunu söyledi.

Bölgelerde düzenlenen istişare toplantılarının sanayiciler arasındaki iş birliğini geliştirmek için faydalı olduğunu vurgulayan Varank, “Kardeş OSB Projesi hayata geçiyor. Bugün 10 OSB’miz kardeşlik protokolüne imza atarak ortak projeler geliştirmeye ve tecrübelerini paylaşmaya evet diyecek. Atalarımızın dediği gibi, birlikten kuvvet doğar. Ülkemizde ilk defa başlatılan bu girişimin, geniş bir uygulama alanı bulacağına ve verimli iş birliklerine kapı aralayacağına yürekten inanıyorum” dedi.

Makine sektörü çağrısında son tarih 6 Aralık

Varank, katma değerli ürünlerin yerli imkan ve kabiliyetlerle üretilmesini amaçlayan Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’na değinerek, ilk aşamada makine sektöründe çağrıya çıkılan programa “Tek Pencere” uygulamasından başvuru yapılabileceğini vurguladı.

Ar-Ge, KOBİ destekleri ve yatırım teşvikleri için ayrı ayrı başvuru yapılmasına gerek olmadığını ifade eden Varank, şöyle konuştu:

“Program kapsamındaki yatırımlarınız 10 milyon liranın altında bir bütçeye ihtiyaç duyuyorsa, KOSGEB Teknoyatırım Programı’na başvurabilirsiniz. Bütçeniz 10 milyon liranın üzerindeyse stratejik teşviklerden, 50 milyon liranın üzerindeyse de proje bazlı teşviklerden faydalanabiliyorsunuz. Destek kararı verdiğimiz projelerin tüm yatırım süreçlerini Bakanlığımızdaki Program Ofisimiz takip edecek. Makine sektörü çağrımız 6 Aralık’a kadar açık. Sonraki aşamada diğer öncelikli sektörler ve ürün grupları için de çağrılarımıza bir an önce çıkacağız. Gelin sizler de bu programın bir parçası olun, başvurunuzu yapın.”

KOBİ’ler için düşük faizli kredi

Marmara Bölgesi’nde faaliyet gösteren OSB’leri Türkiye ekonomisinin “bel kemiği” olarak tanımlayan Varank, bölge OSB’lerinin Türkiye nüfusunun yüzde 32’sine ev sahipliği yaptığını, milli gelirin yüzde 45’ini ürettiğini ve toplam ihracatın yüzde 65’ini tek başına gerçekleştirdiğini aktardı.

Varank, “Bugüne kadar Marmara Bölgesi’nde 335 milyar liralık sabit yatırımı teşvik edip, 400 binin üzerinde vatandaşımızın istihdam edilmesini sağladık. Girişimcilik, Ar-Ge ve finansman gibi alanlarda 150 bin KOBİ, KOSGEB’den faydalanıyor.” diye konuştu.

Başvuru süreci devam eden KOBİ Finansman Destek Programı’na da işaret eden Varank, şu değerlendirmede bulundu:

“KOBİ’lerimizin yararlanabilmesi için bankalarla oldukça düşük faizli kredi anlaşması yaptık. 18 aya kadar işletme kredilerine, 36 aya kadar da yatırım kredilerine KOSGEB finansman desteği sağlıyor. Buna göre, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’ndan yararlanan ya da öncelikli ürünlerde yatırım yapacak işletmelerin bankalardan aldıkları kredinin 12 puanlık faizini KOSGEB karşılıyor. Yatırım kredilerinde, eğer yerli makine-teçhizat alırsanız ilave 2 puanlık desteğimiz var. Bu programımız da sürekli açık kalacak, başvurularınızı bekliyoruz.”

Yeni ihtisas OSB’ler yolda

Varank, Marmara Bölgesi’nin Türkiye’nin en gelişmiş sanayi altyapısına sahip olduğunu vurgulayarak, bölgenin 11 ilindeki 89 OSB’sinde yaklaşık 830 bin kişinin istihdam edildiğini ve bugüne kadar buradaki projelere 1,2 milyar lira kredi desteği verdiklerini bildirdi.

Bakan Varank, “Balıkesir Ayvalık Gıda ve Gıda İşleme İhtisas, Büyükkarıştıran ve Evrensekiz OSB’lerini ‘Yeni Proje’ olarak Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığına teklif ettik. İnşallah onları da yatırım programına aldıracağız.”
Ergene Havzası’nda çevreyi kirleten sanayi tesislerini 12 ıslah OSB çatısı altında topladıklarını anımsatan Varank, “Ergene Koruma Eylem Planı kapsamında başlattığımız projelere bugüne kadar 900 milyon lira kaynak aktardık. Tekirdağ Ergene Havzası Müşterek Atıksu Arıtma Tesisleri’nden 3’ünü tamamladık, kalan 2’sini 2020 yılında bitireceğiz.”

Sanayicilik cesaret işidir

Programda konuşan TBMM Sanayi Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş, kendisinin de bir sanayici olduğunu hatırlatarak başladığı konuşmasında, “1976’da sanayi bölgesinden parsel alarak sanayiciliğe başladık. 1993’te OSB yönetiminde faaliyet gösteren bir kardeşiniz olarak, bu konuda büyük sorunlarınızın olduğunu biliyorum. 2000 yılında OSB’lerin kanunun çıkmasına ön ayak olduk. En son 2017 yılı Haziran’ında hayata geçen Üretim Reformu Paketi’nde OSBÜK’ün düzenlemesi ile birlikte Emlak Vergisi’ni sıfırladık. TRT paylarının sıfıra düşmesini sağladık” diye konuştu.

Elitaş, ayrıca “Sanayicilik aşk işidir, cesaret işidir, heyecan işidir. Herkes sanayici olamaz. Dünyada sanayici olan bir avuç insan var. Burada sanayicilerin STK’larına büyük görev düşüyor. STK’lar bürokratik meselelerin ortadan kaldırması için çaba harcamalılar. Biz de komisyon olarak sanayicimizin önündeki sorunları kaldırmak için onların emrine amadeyiz” açıklamalarını yaptı.

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım da bir konuşma yaparak, kentin en çok katma değer üreten Türkiye’nin 6’ncı şehri olduğunun altını çizdi.

Toplantının sonunda 10 OSB, Kardeş OSB protokolü imzaladı.

 

İşte kardeş olan OSB’ler

Diyarbakır OSB-Nilüfer OSB

Ergene 2 OSB-Samsun Merkez OSB

İkitelli OSB-ASO 2. ve 3. OSB

Konya OSB-Erzurum 1.OSB

Denizli OSB-Adıyaman OSB

Toplu Fotoğrafları için Tıklayınız.