OSBÜK MARMARA BÖLGE TOPLANTISI GEBZE OSB İŞBİRLİĞİ İLE 19 AĞUSTOS 2009 TARİHİNDE GEBZE'DE YAPILDI - OSBÜK - OSBÜK

OSBÜK MARMARA BÖLGE TOPLANTISI GEBZE OSB İŞBİRLİĞİ İLE 19 AĞUSTOS 2009 TARİHİNDE GEBZE’DE YAPILDI

08-10-2009

OSB Üst Kuruluşunun OSB’lerin sorunlarını yerinde incelemek, tanışmak ve ortak sorun ve çözüm önerilerini paylaşmak amacı ile yılda birkaç kez düzenlediği Bölge Toplantılarından biri daha “OSBÜK Marmara Bölge Toplantısı” , Gebze OSB işbirliği ile 19 Ağustos 2009 tarihinde; OSBÜK’ün kurucularından ve (1) numaralı üyesi olan Gebze OSB (GOSB) yi ziyaret etmek ve bu vesile ile 2 Temmuz 2009 tarihinde yapılan seçimler sonucu göreve seçilen Yönetim Kurulunu tebrik etmek amacıyla Gebze’de düzenledi.

Marmara Bölgesi ve civarında bulunan 70 OSB’nin Başkan ve temsilcilerinin davet edildiği ve Sanayi ve Ticaret Bakanı adına Müsteşar Yardımcısı Sayın Niyazi İLTER, Kocaeli Valisi Sayın Gökhan SÖZER’in , Gebze Sanayi Odası Başkanı Nail ÇİLER’ in de katıldığı toplantı 19 Ağustos 2009 tarihinde Saat 12.00 de GOSB’un katılımcılara ikram ettiği öğle yemeğinden sonra başladı.

Toplantıya Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlanmasının ardından, açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut YILMAZ geldi.

Sayın YILMAZ GOSB’un yeni Yönetim Kuruluna başarılar dileyerek başladığı konuşmasında; OSB Temsilcilerinden yöresel ve özel sorunlarının ve çözüm önerilerinin OSBÜK’ün çalışma hedeflerini belirleyeceğini, Sanayi ve Ticaret Bakanlığından onaylı toplam 67.200 hektar yüzölçüme sahip 258 OSB’nin mevcut durumlarının ne olduğunu, ayrıca global krizin OSB’ler ve sanayicilere etkilerini, yeni teşvik mevzuatında OSB’lere çok sınırlı olanaklar sağlandığını, son günlerde basında yer alan “OSB Çöplüğü” tanımlaması hakkındaki görüşlerini dile getirdi.

OSBÜK Başkanı BOTAŞ’ın 2009 yılı başında OSB’lere tanıdığı ıskontonun sıfırlanması sebebiyle OSB’lerin doğal gaz ihtiyacını karşılamak amacıyla OSB’ler tarafından kurulan OSB DOĞAL GAZ A.Ş. ‘nin çalışmaları ve hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu ve sözlerine tüm katılımcılara teşekkür ederek son verdi.

Sayın YILMAZ’dan sonra söz alan GOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Dr. Yavuz DOĞAN söz alarak; başarı dilekleri için teşekkür etti ve Marmara Bölgesindeki OSB Temsilcileri ile OSBÜK Yöneticilerini GOSB’ta misafir etmekten memnuniyetlerini belirtti. Göreve gelen yeni yönetimlerinin OSBÜK ile daha yakın çalışacaklarına ve birlikte daha iyi işlere imza atılabileceğine inandığını belirtti.

Toplantıya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Niyazi İLTER’ in söz konusu toplantıya katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren ve OSB’lerin cazibe merkezi olması için OSBÜK Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na sunduğu raporda yer alan önerisi olan “SAVUNMA SANAYİİ, AĞIR SANAYİ, ENTEGRE TESİS, TERSANE V.S. GİBİ ÖZELLİKLERİ TAŞIMASI SEBEBİYLE SANAYİ ve TİCARET BAKANLIĞINDAN İZİN ALMIŞ OLANLAR HARİÇ, 2.000 m2’ DEN BÜYÜK KAPALI ALAN GEREKTİREN HER TÜRLÜ SANAYİ YATIRIMLARININ OSB’LERDE KURULMASININ ZORUNLU HALE GETİRİLMESİ” gerekliğinin çok doğru olduğuna bunun için Bakanlık ve Şahsının ne gerekiyorsa yapacağını belirttiği konuşması ile devam edildi. Sayın İLTER, ayrıca OSB’lerin doluluk oranlarının artması, sorunlarının çözüme kavuşması için OSBÜK’ e de daha çok iş düştüğünü belirtti ve teşekkür ederek kürsüden ayrıldı.

Toplantıda son olarak Kocaeli Valisi Sayın Gökhan SÖZER söz aldı. Türkiyenin en gelişmiş OSB’ lerinden birisi olan GOSB’da bu toplantının yapılmasından duyduğu memnuniyetten, OSB’lerin boş parsellerinin gerekli doluluğa ulaşması için herkesin üzerine düzeşn görevi yerine getirmesi gerektiğine inandığından ve OSBÜK’ e de bu tür toplantıları için teşekkür ederek sözlerine son verdi.

OSB’lerin sorunlarının ve çözüm önerilerini paylaştıkları bölümde ilk olarak kürsüye; OSB’lerde sanayicilerin ihtiyaç duyduğu ara eleman sorunun çözülmesi ve işinde uzman OSB temsilcilerinin mesleki eğitim okullarında ders verebilmeleri konusunda sıkıntılarıni dile getirmek üzere Kocaeli Gebze V. (Kimya ) OSB Başkanı Sayın Refik BAYDUR geldi. Daha sonra ise Kocaeli Plastikçiler OSB Başkanı Sayın Osman ERKAN söz alarak “2-b ” sorunu sebebi ile yaşadıkları mağduriyetleri dile getirdi. Ayrıca OSB temsilcileri huzur hakları ile ilgili OSB Uygulama Yönetmeliği Taslağında yer alan düzenlemeden duydukları sıkıntıyı da dile getirdiler.

Toplantıya OSB temsilcilerinden başka söz almak isteyen olmadığı için OSBÜK’ ün ve Gebze’nin plaket töreni ile son verildi.

Dosya 1
Dosya 2
Dosya 3
Dosya 4
Dosya 5
Dosya 6
Dosya 7
Dosya 8