OSBÜK II. EGE BÖLGE TOPLANTISI 21 EYLÜL 2011 TARİHİNDE İZMİR EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASINDA YAPILDI - OSBÜK - OSBÜK

OSBÜK II. EGE BÖLGE TOPLANTISI 21 EYLÜL 2011 TARİHİNDE İZMİR EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASINDA YAPILDI

23-09-2011

OSB Üst Kuruluşu’ nun, OSB Yöneticilerinin tanışıp kaynaşmalarını sağlamak, birlik ve beraberliği geliştirmek, OSB’lerin bölgesel sorunlarını yerinde incelemek ve çözüm önerileri üretmek gibi amaçlarla düzenlemiş olduğu OSB Bölge Toplantılarından bir diğerini, Torbalı OSB ve Ege Bölgesi Sanayi Odası ile yapılan işbirliği sonucu 8 ilden 49 OSB Yöneticilerinin davet edildiği II. EGE BÖLGE TOPLANTISI’ nı olarak 21 Eylül 2011 tarihinde İzmir’ de EBSO Toplantı Salonunda yapılmıştır.

OSBÜK Yönetim Kurulu II. Ege Bölge Toplantısı öncesi Kemalpaşa OSB’de incelemelerde bulunmuş, İzmir Ticaret ODası Başkanı Sayın Ekrem DEMİRTAŞ’ ı, İzmir Tİcaret Borsası Başkanı Sayın Işınsu KESTELLİ ve EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ender YORGANCILAR’ ı makamlarında ziyaret ederek, ziyaretlerin anısına birer OSBÜK plaketi sunmuşlardır.

Söz konusu II. Ege Bölge Toplantısına OSBÜK Yönetim, Deneti Kurulu Üyelerinin ve Bölge Müdürleri Komsiyon Üyelerinin yanısıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Sayın Sırrı AYDOĞAN, OSBÜK eski Başkanlarından Sayın Bülent KOŞMAZ, EBSO Yönetim Kurulu Üyeleri ve 24 OSB’ den 67 Yönetici katılmıştır.

Toplantıya Başkanlık yapan Torbalı OSB Başkanı ve OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Hakkı ATTAROĞLU ile OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nurettin ÖZDEBİR, kürsüye öncelikle katılımcılara hitap etmek üzere EBSO Başkanı Sayın ENDER YORGANCILAR’ ı davet ettiler ve Sayın YORGANCILAR konuşmasında birlik ve beraberlik adına OSBÜK Ege Bölge Toplantısının İzmir’de yapılmasından duyduğu memnuniyeti ve OSB’lerin planlı sanayileşmenin gelişmesi, kayıt dışılığın ortadan kalkması açısından önemini dile getirdi ve 4. derecede illere teşvik sistemininin uygulanmasını gerektiğini bahsetti.

Yorgancılardan sonra kürsüye gelen OSBÜK Başkanı Nurettin ÖZDEBİR, II. Ege Bölge Toplantısı sebebi ile İzmir’de Bölge OSB’leri ile birlikte olmalktan, OSBÜ’ ün faaliyetlerinden bahsetmek ve OSB’lerin sesini duyacak olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek buna vesile olan Torbalı OSB Başkanı ve OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın ATTAROĞLU’na ve EBSO Başkanı Sayın YORGANCILAR’a teşekkürlerini iletti. Sayın Başkan konuşmasında ısaca Türkiye’deki ve Ege Bölgesindeki OSB’lerden bilgi verdikten sonra OSBÜK’ ün OSB’ler için yaptığı ve bugün karşılıklarının aldığı çalışmalardan örnekler verdi. Sayın ÖZDEBİR ekonomide OSB’lerin yerinin ve değerinin fazlası ile farkına varıldığından, son ekonomik krizde dünya ülkereine rağmen Türkiye’nin ayakta dik durmasının sebebinin OSB’lerdeki düzenli ve sürekli üretimin olduğunun herkesce görüldüğünden, bu sebeple OSB’lerin daha hızlı ve daha fazla gelişmesi önlerindeki vergi muafiyetlerinin artması, 4. derecedeki illerdeki OSB’lerinde teşviklerden yararlanması gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca Sayın ÖZDEBİR Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Ankara OSB’lerinin arasında yapılan sözleşmeler kapsamında Belediyenin her ay OSB’lere 3 milyon TL altyapı yatırımı yapacağı bunun karşılığı OSB’lerin de istihdamı 3 yıl içinde 25 bin artı yapacakarına dair imzalanan antlaşmaların tüm il belediyeleri ve OSB’lere de emsal teşkil edebileceğini bildirdi.

Sayın ÖZDEBİR’den sonra kürsüye gelen İzmir Belediye Başkanvekiili Sayın AYDOĞAN, belediye olarak herzaman OSB’lerin arkalarında olduklarını belirterek, toplantının İzmir’de yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine son verdi. Daha sonra OSBÜK Yönetiminin OSB’lerin sorunlarını dinlemesine geçildi ve tüm temsilciler sorunlarını en kısa sürede OSBÜK’ ten çözüm önerilerini almak üzere ilettiler.

Toplantı günün anısına dair plaketlerin sunulması ile son buldu.

Dosya 1
Dosya 2
Dosya 3
Dosya 4