OSBÜK İÇ ANADOLU BÖLGE TOPLANTISINI KAYSERİ’DE GERÇEKLEŞTİRDİ - OSBÜK - OSBÜK

OSBÜK İÇ ANADOLU BÖLGE TOPLANTISINI KAYSERİ’DE GERÇEKLEŞTİRDİ

13-09-2018

OSBÜK İç Anadolu Bölge Toplantısı gerçekleştirildi

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK), bölge toplantılarının 6.sını Kayseri’de gerçekleştirdi.  Daha önce Marmara, Doğu Anadolu, Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki OSB’lerle buluşan OSBÜK, 53 OSB’nin bir araya geldiği İç Anadolu Bölge İstişare Toplantısında da bölge OSB’lerinin sorunlarını masaya yatırdı.

OSBÜK İç Anadolu Bölge İstişare Toplantısına Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeleri, OSB Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile bölge müdürleri katıldı.

Kayseri OSB ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSB’lerin Türk sanayisi için önemine dikkat çekti. “Bugün Türkiye bir sanayi ülkesiyse bunda OSB’lerin büyük payı var” diyen Kütükcü, “Ülkemizin tamamında olduğu gibi, İç Anadolu bölgemizde de OSB’lerimiz hayati öneme sahip. Bölgedeki OSB’lerimizde 13 bin 500’ün üzerinde fabrika üretim yapıyor. 420 bine yakın insanımıza doğrudan istihdam sağlıyor. OSB’lerimizin toplam elektrik tüketiminin yüzde 11’ini doğalgaz tüketiminin yüzde 17’sini yine İç Anadolu Bölgesi’ndeki OSB’lerimiz yapıyor. Yani OSB’lerimiz Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi, bu bölgemizde de üretimin, istihdamın kaynağı, bel kemiği oldu” diye konuştu.

Türkiye’nin ekonomik olarak zor bir dönemden geçtiğini, bu süreçten OSB camiasının da olumsuz etkilendiğini vurgulayan Kütükcü, OSB camiasının en büyük sorununun artan enerji maliyetleri olduğunun altını çizerek, şunları söyledi: “Elektrik ve doğalgazda artan maliyetler, OSB’lerimizi, tüm işletmelerimizi zora sokuyor. Bu durum bir an önce düzeltilmeli. Artan enerji maliyetlerine, kur baskısını, politik gerilimleri ve küresel ekonomiden kaynaklı sebepleri de eklediğimizde işletmelerimiz için gerçekten çok zor bir dönemin içerisindeyiz.  Bu dönemi de aşacağız inşallah. 1994’te, 2001’de, 2007’de nasıl aştıysak, bu süreci de öyle aşacağız. Doğru politikalarla, özel sektörü daha fazla destekleyerek, sanayi üretimine daha fazla sarılarak, başta kamu olmak üzere tasarrufu önceleyerek, verimlilik esaslı çalışarak aşacağız.  Yeni yatırımları teşvik ederken, mevcut işletmelerimizi daha fazla koruyarak, geliştirerek aşacağız.  Ar-Ge’yi, tasarımı, kaynak verimliliğini eskisinden daha fazla öncelemek zorundayız. Çünkü dünyada bol para dönemi kapandı, kıt para dönemi başladı. Her birimiz kendi hayatımızda, kendi işletmelerimizde bu süreci doğru okuyarak, eski alışkanlıklarımızı gözden geçirmek, yatırımlarımızı nasıl daha verimli hale getirebiliriz diye özel bir başlık açmak zorundayız. Gün bizim için enseyi karatma günü değil, daha çok çalışma günü.”

Kütükcü’den imar barışı ve emsal vurgusu

Kütükcü konuşmasında İmar Barışı konusuna da değinerek, “OSB’lerimizde çözüm bekleyen fazla yapılaşmış alanların, mevcut plan içerisinde değil, farklı statüde değerlendirilmesi, üretim yapılması gereken sanayi parselinin ticari parsele dönüştürülmesi gibi riskleri beraberinde getirecektir. Talebimiz, OSB’lerdeki imar barışı uygulamalarının, OSB imar planlarını koruyacak şekilde, mevcut plan bütünlüğünü de bozmadan üretimi esas alan yeni bir bakış açısıyla değerlendirilmesidir” dedi.

Başkan Kütükcü, konuşmasının sonunda israf edecekleri bir metrekarelerinin olmadığını, dolayısıyla OSB arsalarında maksimum fayda üretilebilmesi için, mevcut 0,70 emsal değerin artırılması gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminin avantajını yaşıyoruz

OSBÜK İç Anadolu Bölge toplantısına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, yeni sistemle birlikte Bakan yardımcılarının da daha rahat hareket etme imkanı olduğuna, problemlere ve diğer konulara daha rahat odaklanabildiklerini vurgulayarak, “Bir OSB içerisinde bir imar problemi varsa oturalım ve sadece imar planını düşünelim. Elektrik problemi varsa oturalım sadece onu düşünelim. Sanayiciyi nasıl koruyup kollayacak mekanizmalar kuracaksak oturup onu dizayn edelim ve sadece onun üzerine gidelim” dedi.

Büyükdede’den yerli üretim vurgusu

Konuşmasında yerli üretime vurgu yapan Büyükdede, bölgelerdeki en etkin olunabilecek alan ve dalların oturup tespit edilmesi gerektiğini, sanayi bölgelerinin çok nitelikli hale gelmesini istediklerini ifade etti. Büyükdede, “OSB’lerimizin kendilerine yetecek bütçelerinin olmasını o bütçelerle de okul ihtiyaçlarını, eğitim merkezi ihtiyaçlarını, konferans salonu ihtiyacı gibi konularda daha nitelikli üretim yapmaları konusunda önünü açmamız gerektiğini biliyoruz. Çok miktarda OSB talepleri var. Büyük endüstri bölgesi talepleri var. O çok güzel bir şey. Türkiye’ye güven duydukları devam ettiren taleplerin de olduğunu görüyoruz. Onları desteklemeye gayret ediyoruz. Özellikle otomotiv de olsun veya elektrik elektronik de olsun. Geliştirebileceğimiz neler varsa neleri destekleyeceksek hem piyasa denetiminde yabancıları daha çok kontrol eden niteliksiz yabancıların Türkiye’ye gelerek Türkiye Endüstrisi’ni vurmasını önleyecek tedbirler koymaya şuanda çalışıyoruz. Çünkü her giren niteliksiz yabancı ve ucuz ünite bizden bir endüstriyi kapatıyor. Bunun yüzde 50’lere kadar varacağından endişemiz var” şeklinde konuştu.

Vali Kamçı: Sanayici bu memleketin bel kemiğidir

Programda konuşan  Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, sanayicilerin memleketin bel kemiği olduğunu, gerçekleştirdiği yatırımların Türkiye için istihdam anlamında büyük önem arz ettiğini söyledi.

Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan da, Kayseri OSB olarak yılmadan ülke geleceğine yatırım yapacaklarını vurguladı. Nursaçan, “İş dünyası olarak 2023 hedeflerini gerçekleştirmek için ekonomik reform odaklı yatırım hamlelerinin devam ettiği güven ve istikrarın sağlanacağına inancımız tamdır. Kayseri OSB olarak yılmadan usanmadan ülkemizin geleceğine yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Kayseri’nin sanayi şehri olduğunu ifade eden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de,  toplantıyı düzenleyenlere teşekkürlerini iletti. Program sonunda plaket takdimi yapıldı.